• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sosyologist
Psikolog Berna YAY BİNGÖL
info@kozagelisim.com
Çocuklarda Görülen İnatçı Davranışlar
04/01/2019
 
  

 
Çocuklarda inatçı davranışlar, pek çok ebeveyn tarafından gözlemlenerek aile içinde sorunlara yol açmakta ve aile ilişkilerini olumsuz etkileyebilmektedir. Özellikle, 3 yaş döneminde sıkça gözlemlenen inatlaşmalar, çocuğun isteklerine ulaşma yolunda anne babaya karşı göstermiş olduğu dirençtir. Çocuklar, yaptırım gücünü keşfetme yolunda ağlama, bağırma, vurma, sevgiyi sorgulama gibi ısrarcı davranışlar gösterirler. Çocuğun, bu davranışlardan herhangi birini ya da hepsini denemesi neticesinde isteklerine ulaşması ya da istemediği bir durumdan kurtulmuş olması, davranışın pekişmesine ve gözlemlenen inatlaşmanın, direncin alışkanlık halinde süreklilik göstermesine yol açacaktır. Böylece ebeveynler, giderek kontrolünü kaybedecek, direnci artan çocuk karşısında pasif rol oynayarak gerekli otoritelerini yitireceklerdir. Ebeveynlerin, çocuğun olmayacak isteklerine boyun eğer duruma gelmeleri sonucunda, çocukta oluşacak olumsuz duygusal gelişim dikkate alınmalıdır. Sürekli kazanç sağladığını gören, her isteğine ulaşan, ailesine hükmeden çocuk,  kendisiyle ilgili ‘her şeye hakim olabileceği’ algısına kapılmaktadır. Böyle bir algı, çocuğun sosyal yaşantısında beklentisini karşılayamadığı durumlarda hayal kırıklığı yaşamasına ve özgüveninin zedelenmesine neden olabilmektedir.
 
 
 Bahse konu çocuk odaklı yaşam süren aileler, çocuğun olumsuz davranışları ve inatlaşmasına karşı geri adım atarak direncin artmasını pekiştirmiş olurlar. Böyle bir kısır döngü içerisinde, anne baba arasında görüş ayrılıklarının yaşanması, tartışmaların artması, ebeveynlerden birinin çocuğu destekleyen bir tutum sergilemesi ve böylece aile ilişkilerinin zedelenmesi kaçınılmaz görünmektedir.  Anne babanın çocukla ilgili bir konuda çatışma yaşaması, yine çocuğun özgüven problemleri ile karşı karşıya kalmasına, anne babaya duyduğu saygının ve güvenin zarar görmesine ve aile kavramının olumsuz şekillenmesine sebep olabilir. Ayrıca, sosyal ilişkilerinde isteklerine ulaşamadığı durumlarda olumsuz davranışlar (ağlama, bağırma vb.) sergileyerek farklı insanların dikkatini bu yolla çekmeye çaba gösterebilir.  Bu nedenle, anne baba iş birliği çocuğun duygusal gelişimine fayda sağladığı gibi sosyal gelişimi ve aile içi düzen için de gereklidir.
 
Tüm bu ihtimaller göz önüne alındığında, inatlaşmanın çocuğun yaş gelişim özelliklerinden biri olduğunu, benliğini, aktifliğini ve gücünü keşfetmek adına bazı davranışları denediğini bilmek, aileleri rahatlatacak ve daha soğukkanlı hareket etmelerini kolaylaştıracaktır. Çocuğun olumsuz davranışları karşısında kararlı, istikrarlı ve kendinden emin tepkiler geliştiren ebeveynler, zaman içinde çocukta inatlaşmanın azaldığını göreceklerdir. Ancak, bahsedilen tepkilerin çocuğa nasıl yansıtıldığı büyük önem taşır. Çocukla inatlaşmak, üstün çıkma gayreti göstermek en az boyun eğmek kadar olumsuz sonuç verecektir. Çocuğa, arzular, istekler için çaba ve sabır göstermenin önemi, başkalarının haklarına zarar verme hakkına sahip olunmadığı ve ancak olumlu davranışların olumlu sonuç doğuracağı bilgilerini aktarmak hedeflenmelidir. Bu nedenle, her tepkinin nedeni çocuğa mutlaka açıklanmalı, geri bildirim sağlanmalıdır. 
 
 
Sonuç olarak, çocuk inatçı tutum sergilediğinde ya da mizacı gereği inat olduğu düşünüldüğünde; çevresel faktörlerin (özellikle 0-6 yaş aralığında) çocuk gelişiminde yarattığı etki ve yaş gelişim özellikleri gözden geçirilerek, aile içi düzen ve davranışların yeniden değerlendirilmesi önerilmektedir. Çocuklar gelişim evrelerinde, aldıkları tepkiler neticesinde belli davranışlar geliştirir ve alışkanlığa dönüştürebilirler.
 
Berna Yay BİNGÖL
Psikolog & Aile Danışmanı 


364 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Geniş Aile Yapısının Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri - 01/11/2020
Çocuk eğitim sürecinin ana omurgasını, 0-6 yaş aralığında verilen eğitim meydana getirmektedir. Bu nedenle, bu dönemde çocuklara verilen eğitim büyük önem arz etmektedir.
Kardeş İlişkilerinde Anne Baba Tutumlarının Önemi - 01/03/2019
Aileler, ilk çocukları ile birlikte ebeveyn olmayı öğrenmeye ve yeni hayatlarına alışmaya başlarlar.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret150828
Hava Durumu
Saat
Öğretmen Akademisi Vakfı

Öğretmenler Üretiyor