• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sosyologist
Psikolog Berna YAY BİNGÖL
info@kozagelisim.com
Geniş Aile Yapısının Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri
01/11/2020

Çocuk eğitim sürecinin ana omurgasını, 0-6 yaş aralığında verilen eğitim meydana getirmektedir. Bu nedenle, bu dönemde çocuklara verilen eğitim büyük önem arz etmektedir. Ebeveynler dışında, bahse konu eğitim sürecine ailenin diğer bireylerinin de dâhil olma ihtimali göz önünde bulundurularak, ailede belli bir düzen kurulması ve çocuğa karşı istikrarlı bir tutum sergilenmesi, annelerden ve babalardan beklendiği kadar, aile büyüklerinden ve ailenin diğer üyelerinden de beklenmektedir. Ebeveynlerin kabul ettiği ya da reddettiği durum veya davranışlara; anneanne, babaanne, dede ya da diğer aile bireylerinin aksi yönde tutum sergilemeleri, çocuğun ebeveynlerine duyduğu güveni zedeleyecek ve onların oluşturmaya çalıştıkları düzeni kabul etmekte zorlanmasına neden olacaktır. Bu nedenle, ebeveynler arası iş birliği konusuna verilen önem kadar, diğer aile bireyleri tarafından çocuğa karşı sergilenen tutumun, anne ve baba ile paralellik arz etmesi konusuna da, çocuğun sağlıklı gelişimi açısından önem verilmektedir.

   Ayrıca, çocuğun isteklerini birlikte karar alarak, ölçülü şekilde karşılamayı prensip edinen anne babanın aksine hareket etmek, çocuğun ebeveynlerine karşı olumsuz hisler beslemesine yol açabilir. Aile içi bireylerde sevgiyi ölçmeye yönelik kıyaslayıcı sözler söylenmesi ya da sorular sorulması da çocuğun bir yandan duygu karmaşası yaşamasına, aile içindeki bireyleri ayırmaya başlayarak, iç dünyasında bunu sorgulamasına yol açarken, diğer yandan, güven ve aidiyet duygusunun oluşması aşamasında zafiyetler meydana getirip, telafisi zor yaralar açabilir. Örneğin; çocuğun anne babanın kabul etmediği bir isteğini, anneannenin, kırmak istemediği gerekçesiyle yerine getirmesi sonucunda; çocuk, isteğinin, kabul edilmesinde bir sakınca olmadığını düşünerek, ebeveynlerinin kendisine duyduğu sevgiden şüphe edebilir. Böylece çocuk, hem aidiyet duygusu olumsuz etkilendiği için duygusal kırılmalar yaşayacak, hem de ebeveynlerinin vermeyi amaçladığı temel kazanımdan yoksun kalmış olması ve her isteğini doyuma ulaştırmaya alışmış olması nedeniyle sosyal yaşantısında bir takım güçlüklerle boğuşacaktır.

   Sonuç olarak; çocukların hayatı anlamlandırmaya dair keşiflerini sağlıklı bir biçimde sürdürebilmeleri için, ebeveynlerden tutarlı, kararlı ve istikrarlı davranmaları beklenmektedir. Ancak, koşullara bağlı olarak, yalnızca anne babanın, bu kural ve kaidelere uygun hareket etmeleri yeterli olmayabilir. Diğer aile bireylerinin (anneanne, dede, babaanne, hala vb.) de, ebeveynlerden beklenen hassasiyeti göstermeleri, her zaman çocuğun eğitimini ön planda tutarak davranışlarını kontrol etmeleri gerekmektedir. Çünkü çocuklar, davranışlarına dair kazanımlarını değerlendirmeye tabi tutarken, çevreden gelen tüm uyarıları dikkate alırlar. Bu aşamada oluşabilecek farklı tutum ve yaklaşımlar, çocuğun kişiye göre farklı davranış ve tepki geliştirmeyi öğrenmesine yol açacak ve bu durum onun kişilik gelişimini olumsuz etkileyebilir. 

                                                                                                                     Berna Yay Bingöl
                                                                                                                               Psikolog & Aile Danışmanı


262 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kardeş İlişkilerinde Anne Baba Tutumlarının Önemi - 01/03/2019
Aileler, ilk çocukları ile birlikte ebeveyn olmayı öğrenmeye ve yeni hayatlarına alışmaya başlarlar.
Çocuklarda Görülen İnatçı Davranışlar - 04/01/2019
Çocuklarda inatçı davranışlar, pek çok ebeveyn tarafından gözlemlenerek aile içinde sorunlara yol açmakta ve aile ilişkilerini olumsuz etkileyebilmektedir. Özellikle, 3 yaş döneminde sıkça gözlemlenen inatlaşmalar, çocuğun isteklerine ulaşma yolunda
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret148891
Hava Durumu
Saat
Öğretmen Akademisi Vakfı

Öğretmenler Üretiyor