• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sosyologist
Menderes SARGIN
mendressargin@gmail.com
Satranç mı, Mental Aritmatik mi ?
21/04/2013

 

 Bu yazımızda çok sıkça sorulmaya başlayan bu soruya cevap arayacağız. Birçok velimiz satranç ve mental aritmatik arasındaki farkı bilmiyor hatta birini diğerinin yerine ikame etmeye çalışıyorlar. 

                        

Söz konusu zeka gelişimi ise bunu müzik dinleyerek kitap okuyarak ve basit olsun zor olsun puzzle çözmeye çalışarak da yapabilirsiniz. Bunun için ne satranca ne de bu konuda iddialı olan diğer etkinliklere gerek yok. Burada söz konusu olan spesifik alanlardır. İşte bu dikkate alındığında daha seçici olmanız gerekir.

Satrancın görsel hafızayı, analitik düşünmeyi, liderlik yeteneğini, hesaplamayı, planlamayı ve problem çözmeyi geliştirdiği çok iyi biliniyor. Mental Aritmatik bu konulardan daha çok matematik korkusunu yenmeye ve dört işleme odaklıdır. Satrancın yaratıcılığı ve zenginliğini ve hayata katkısını Mental Aritmatik'de bulamazsınız.

Her yaştan herkes için bir oyun bir spor olan satrancı mental aritmatik ile karşılaştırmak yanlıştır. Kendi alanlarındaki katkısından dolayı birini diğerinin yerine koymak isteyenler yanlış yaparlar. Mental aritmatik ve satranç birbirinden farklıdır. Lamarc'ın bir sözü vardır: "Organ, ihtiyaçtan doğar." her biri ona ihtiyaç duyan tarafından tercih edilir.


Eğitim sisteminin sınav sistemine endeksli olduğu bir yapıda mental aritmatiğe satrançtan daha fazla ilgi de duyabilir. Ancak bunun bir moda akım olduğunu ve zamanla azalan marjinal faydaya tabi olacağını unutmamak lazım.

Mental aritmetik alanında çok farklı kurumlar ve markalar çalışmakta, ama kimi sadece dört işlemde kalırken çok azı bu eğitimin tamamını programlarında uygulamaktadırlar. Dört işlem dışı köklü sayılar ve üslü sayılar gibi alanlar da söz konusudur.

Geçtiğimiz hafta mental aritmetik merkezi olan iki ayrı kişi ile 3 saat süren bir toplantı yaptık. Onlarda yukarıda belirttiğim görüşlere katılıyorlar. Zaten birçok bu alanda faaliyet gösteren kurum artık mental aritmetik eğitimlerinin yanına satranç, etüd, dil eğitimi, rehberlik faaliyetleri de eklemeye başladılar.1513 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Satrancın Yararları - 20/10/2015
Satrancın yararları dışında zararları da var aslında. Kısa süre içinde bu konuda bir yazıyı burada okuyabilirsiniz. Aşağıda yer alan Satrancın yararlarını daha da ayrıntılı açıklayacağız.
Satranç değil Matranç ... - 29/05/2013
Bugunki konumuz satranç ve matematik derslerini bir arada kullanarak Matranç isminde bir ders yapmak.
Ağustos Böceği ve Karınca (Satranç Masalı) ... - 18/05/2013
Bütün yaz boyunca Karınca çalışarak kış için hazırlık yaparken, Ağustos Böceği ise onunla dalga geçip eğlenmiş, bütün yazı şarkı söyleyerek geçirmişti.
Satranca Başlama Yaşı ... - 10/05/2013
Satranca başlama yaşı hep tartışılır. Bir grup ilkokul seviyesinde okuma yazma öğrendikten sonra başlanmalı diye savunurken, bir başka grup ise anaokulu seviyelerinde satranca başlanmasının daha iyi olduğu görüşünü savunmaktadır.
Afacan Mikroplara Karşı ... - 20/04/2013
"Bugün okula gitmem lazım" diye seslendi annesine Afacan. Annesinin, "Olmaz yavrum. Çok hastasın, iyileşince gidersin" cevabına çok üzüldü. Gerçekten de hastaydı ama okula da gitmek istiyordu, bugün okulda satranç turnuvası yapılacaktı ...
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret146187
Hava Durumu
Saat
Öğretmen Akademisi Vakfı

Öğretmenler Üretiyor