• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sosyologist
Metin DERVİŞOĞLU
sosyolog@hotmail.com
Okuma Bayramımız
08/05/2013

 

 

Değerli Velilerim,

Çok sayılmaz; sekiz ay kadar önceydi. Onları merakla, heyecanla çarpan kalbinizle getirip emanet ettiniz ellerime. En az onlar ve sizler kadar heyecanlıydım ben de. Fakat bunu bastırmalı ve bazılarının günlerce sürecek olan ağlama seansları hakkında bir şeyler yapmalıydım.

Umduğumuzdan kısa sürede aştık bunu. Artık güvenli, bildik ev ortamında değil, yabancı bir binada, kalabalık bir yabancı toplulukla bir aradaydılar. Topluluk olmanın, birlikte yaşamanın, kuralların, ben algısından biz algısına geçişin emekleme dönemi …

O günü asla unutmayacaklar; bugünü olduğu gibi. Geçenlerde o ilk güne dair neler anımsadıklarını sordum. Aldığım cevaplar son derece detaylıydı. Bir kayıt cihazı gibi yerleştirmişlerdi anılarının en özel raflarına.

Onlara hazırlanmış benliğimle, vermek istediklerimin telaşı ve hazzıyla sarmaladım onları. Ayakkabılarını da bağladım, tuvalete de götürdüm, saçlarını da taradım, burunlarını da sildim. Anneliğin alfabesiyle, öğretmenliğin alfabesiyle, Türkçenin ve insanlığın alfabesiyle ilk ben heceledim yavrularımı. Sonra onlar varlıklarıyla beni hecelediler, anlamlandırdılar. Bana tekrar kim olduğumu, ne için olduğumu anımsattılar.

Onlarla uyuyup, onlarla uyandım. Boşluğa, masaya, deftere, minik parmaklarının çizdiği her sesle, her heceyle, kelimeyle şımardı sevincim. Her cümleyi büyümeye kurdular. Her cümlelerinde büyüdüm.

Onlar da içinde “ben” geçen cümleler yaptılar. İçinden öğretmen geçen şarkıları, şiirleri çok sevdiler.

İçinden mutlu oldular geçen her şarkıyı, şiiri, masalı sevdiğim gibi sevdim onları. Biri olmadan diğeri de olamazmış gibi geldi. Onlar sanki ancak birlikte olduklarında bir bütündüler. Bu yüzden gidenler çok üzdü hepimizi.

İşte bunlar onları birey yapan, insan kılan, birbirlerine bağlayan duygulardı. Ne çabuk! Dedim. Ne çabuk oldunuz; böyle çocuk …  böyle sapına kadar dost ve insan.

Birbirimizin rüyalarında başrol oynadık geceleri (Hele ben birçok rüyada kapalı gişe oynuyorum :).  Uyku defterlerimizde masallar doluştu. Harflerin, eğri büğrü şekillerin dilini çözünce, dünyayı da anlayabileceğimizi sezdik. Masallar, şiirler ve şarkılar kendi sesimizle süslendi.

Sayılar vardı sonra … Onları birbirine katmayı, eksiltmeyi de biliyoruz.

Ve en önemlisi artık insanı tanıyoruz. Sevgiye, dostluğa ve emeğe değer veriyoruz. Yürekle anlıyoruz. Birbirimizi sevmeyi, onu dillendirmeyi, onun ve hayatın birçok dilde söylenebileceğini, yani sanatı tanıyoruz.

Artık hayatın resmini yapabilir, ezgisini mırıldanabilir, şiirini, öyküsünü yazabilir, fotoğrafını çekebilir, heykelini bile yapabiliriz ...

Sevgili Kardelenlerim, Bayramımız Bayram Ola ... 

 1063 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Veda Mektubu ... - 20/06/2016
Daha dün gibiydi. Annenizin kucağından, oyuncaklarınızdan ayrılıp okula gelmeniz.
Benim Dünyalar Tatlısı Kardelenlerim - 14/06/2013
On ay önce başlayan 1.sınıf yolculuğumuzun bugün sonuna geldik. Seni ve aileni tanıma fırsatı bulduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. İyi ki benim sınıfıma gelmişsin ve ben iyi ki seni tanımışım …
Florya Akvaryum ve Atatürk (Deniz) Köşkü Gezisi - 07/03/2013
Abdurrahmangazi İlkokulu'nun düzenlemiş olduğu " Florya Akvaryum ve Atatürk Köşkü Gezisi"ne 1/A Kardelenler Sınıfı öğrencileri ve velileri olarak katıldık, hem öğrendik, hem de eğlendik. Çok ama çok eğlendik :) Geziye katılarak ve öğrencilerini g
Haydi Artık Okuyalım :) - 12/02/2013
Uzun bir tatil sonrasında yine sizlerle birlikteyim. Süreçte hepinizi çok özledim. Umarım sizler de beni özlemişsinizdir.
İlk Tatilimiz Geldi ... - 25/01/2013
10 Eylül 2012’de başladığımız uzun ve yorucu bir süreci bugün tamamlıyoruz. Bu dönemde neler mi yaptılar?
Öğrencilerime İlk Mektup ... - 25/09/2012
Öğrencilerime İlk Mektup Sevgili Yavrularım, Metin Öğretmenin dünyasına hoş geldiniz … Artık benim dünyamda sizin kocaman ve özel bir yeriniz var.
Tatil Dönüşü ... - 19/02/2012
Uzun ve soğuk bir yarıl tatili sonrasında yine birlikteyiz. Yeni sınıfınıza daha alışmış ve işleyişi daha iyi kavramış oldunuz. Yeni dönemde yine aynı şekilde hızla çalışmalarımıza devam edeceğiz.
Yeni Dönem ve Sorumluluklarımız - 05/10/2011
19 Eylül 2011 günü kapılarımızı yeni bir yöne doğru açtık. Artık dersler ve etkinliklerimiz farklılaşmış ve sorumluluklarımız daha da artmış olacak. Bu nedenle önceki yılların rahatlığından ve kolaycılığından bir an önce sıyrılmalıyız.
Sona Yaklaşırken ... - 29/04/2011
Eylül Ayı'nda başladığımız yolculuğumuzun bu yıl için son aşamasına geliyoruz.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret150828
Hava Durumu
Saat
Öğretmen Akademisi Vakfı

Öğretmenler Üretiyor