• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sosyologist
Menderes SARGIN
mendressargin@gmail.com
Satranca Başlama Yaşı ...
10/05/2013
Anne, babalar ile okul öncesi kurum yöneticilerinin bize sorduğu sorular arasında en önemli yeri tutanlar; “Çocuğumu satranca ne zaman başlatmalıyım?” ya da “Anaokulumuzda satranç dersi vermek istiyoruz, kaç yaşındakilere vermeliyiz?” gibi konularda oluyor.
Satranca başlama yaşı hep tartışılır. Bir grup ilkokul seviyesinde okuma yazma öğrendikten sonra başlanmalı diye savunurken, bir başka grup ise anaokulu seviyelerinde satranca başlanmasının daha iyi olduğu görüşünü savunmaktadır.
Ancak artık günümüzde, yurt içinde ve dışında yapılmış akademik araştırmalar sonucunda, okul öncesinde satranç eğitimi alınmasının daha iyi olduğu ortaya çıkmıştır.  
Okul öncesinde alınan satranç eğitiminin, sadece satranca değil, gelecek dönemde göreceği birçok akademik dersin alt yapısına da olumlu katkıda bulunduğunu araştırmalar göstermiştir. Sadece akademik alan değil; özgüven, kişilik gelişimi, problem çözme yeteneği, zamanı kullanma, dikkatini toplama vb. birçok alanda da olumlu katkılarından dolayı satranç okul öncesinde sistematik olarak alınmalıdır.
Satranç oyuncularının ve başarılar kazanmış şampiyonların satranca başlama yaşları incelendiğinde, karşımıza satranca başlama yaşı olarak, 5-6 yaşın çıktığı görülmektedir.


“Eğer bir oku çok ileri atmak istiyorsanız, önce yayı çok geriye çekmelisiniz.” Satranca erken yaşta başlamak önemli.Ancak, bu yaşta verilecek eğitim ve eğitmen faktörü çok önemlidir.
Satranç Antrenörleri Derneği olarak, okul öncesinde ders verecek olan antrenörlerin; özellikle bu yaş düzeyinin gelişimini bilen, onlara satrancı sevdirebilecek düzeyde özellikleri taşıması gerektiğini savunuyoruz.
Sporcu kökenli bazı antrenörlerimiz; işte bu pedagoji ve formasyondan uzak verdikleri eğitimlerle, küçük yaştaki öğrencilerimize oyun temelli eğitim yerine rekabet temelli mantığı ön planda tutmaktadırlar. Durum böyle olunca öğrencilerimiz, eğlenme ve öğrenme yerine stres ve kazanma beklentisi ön plana geçtiğinden, sporun ve satrancın felsefesinden uzak kalarak satrancın yararlarından mahrum kalmaktadırlar.
İlerleyen yaşlarda bu öğrencilerimiz ya satrancı bırakan ya da satranç için olumsuz davranışlar gösteren yığınlar içinde yer almaktadırlar.
Böylesi konularda antrenörlerimizin sporcu olarak bireysel başarıları önemli olmaktan çıkıyor, önemli olan antrenörün öğrencileri anlayabilmesi ve atrenörlük etik ilkeleri çevresinde yetiştirmesine dönüşüyor. İşte bu nedenle eğitmen faktörü beklide her şeyin önüne geçmektedir. Sokrates’in dediği gibi; “Bıçak bir doktorun elinde şifa dağıtırken, kötü niyetli birindeyse can alır”
Anaokulu seviyesindeki öğrencilere GM (Grand Master - Büyük Usta) ünvanına sahip bir kişi de GM (Geriden Master) ünvanına sahip olan kişi de aynı konuları verir, burada antrenörün satranç seviyesi ya da aldığı dereceler değil yukarıda bahsettiğimiz yaklaşım ve formasyon ön plana çıkmaktadır.
Aile olarak çocuklarımıza ya da kurumsal olarak öğrencilerimize okul öncesinde eğitim vermeyi düşünüyorsak, bu alanda çalışma deneyimi ve kadrosu olan kurumlarla işbirliği içinde olmanızı tavsiye ederiz.
 * Bu yazı SARDES Satranç Eğitim Merkezi Satranç Dergisinde, 2013 Mayıs ayında yayınlanmıştır.  


2088 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Satrancın Yararları - 20/10/2015
Satrancın yararları dışında zararları da var aslında. Kısa süre içinde bu konuda bir yazıyı burada okuyabilirsiniz. Aşağıda yer alan Satrancın yararlarını daha da ayrıntılı açıklayacağız.
Satranç değil Matranç ... - 29/05/2013
Bugunki konumuz satranç ve matematik derslerini bir arada kullanarak Matranç isminde bir ders yapmak.
Ağustos Böceği ve Karınca (Satranç Masalı) ... - 18/05/2013
Bütün yaz boyunca Karınca çalışarak kış için hazırlık yaparken, Ağustos Böceği ise onunla dalga geçip eğlenmiş, bütün yazı şarkı söyleyerek geçirmişti.
Satranç mı, Mental Aritmatik mi ? - 21/04/2013
Bu yazımızda çok sıkça sorulmaya başlayan bu soruya cevap arayacağız. Birçok velimiz satranç ve mental aritmatik arasındaki farkı bilmiyor hatta birini diğerinin yerine ikame etmeye çalışıyorlar.
Afacan Mikroplara Karşı ... - 20/04/2013
"Bugün okula gitmem lazım" diye seslendi annesine Afacan. Annesinin, "Olmaz yavrum. Çok hastasın, iyileşince gidersin" cevabına çok üzüldü. Gerçekten de hastaydı ama okula da gitmek istiyordu, bugün okulda satranç turnuvası yapılacaktı ...
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret150826
Hava Durumu
Saat
Öğretmen Akademisi Vakfı

Öğretmenler Üretiyor