• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sosyologist
Menderes SARGIN
mendressargin@gmail.com
Ağustos Böceği ve Karınca (Satranç Masalı) ...
18/05/2013

Küçük Ağustos Böceği ve Karınca Satranç Öğreniyor ...


Ağustos böceği ve karınca masalını hepimiz biliriz. 

Bütün yaz boyunca Karınca çalışarak kış için hazırlık yaparken, Ağustos Böceği ise onunla dalga geçip eğlenmiş, bütün yazı şarkı söyleyerek geçirmişti. Kış gelince ise aç kalmış ve daha önce dalga geçtiği karıncadan yardım istemişti.Ağustos Böceği ileriyi düşünmediği için zor durumda kalmıştı.

Bakalım Karınca ve Ağustos Böceğimiz küçükken nasıldılar. İşte masalımız bunu anlatıyor.

Küçük Karınca ve Ağustos Böceği, ormanın içindeki Yaban Çileği Okuluna gidiyorlardı. İkisi de aynı sınıfta ve yan yana oturuyorlardı. Okulda satranç kursu açılacaktı. Öğretmenleri gözlüklü kırkayaktı. Gözlüklü Kırkayak, bacak bacak üstüne atmasını çok sever ama ayakkabılarını bağlamaktan nefret ederdi.

Küçük Karıncamız satranç dersini çok iyi dinliyor ve yuvasına gidince öğrendiklerini tekrar ediyordu, verilen ödevleri de mutlulukla yapıyordu. Küçük Ağustos Böceği ise, satrançdersinde durmadan "cır cır cır cır" diye konuşup duruyor ve öğretmenin anlattıklarını dinlemiyordu. 

Eve gider gitmez üstünü bile değiştirmeden dışarıya gidip boş boş gezip "cır cır cır, cır cır da cır cır cır" diye şarkılar söylüyordu. Karıncayı gördüğünde de onunla dalga geçerek,
.
"-Yakında satranç yarışması var, hepinizi yeneceğim" diyordu.

Karınca da;
"-Çalışmazsan başarılı olamazsın, hadi gel birlikte çalışalım. Ben sana öğrendiklerimi anlatırım. Üstelik satranç plan yapma yeteneğimizi de geliştiriyor. Geleceği düşünerek şimdiden hazırlık yapmayı öğretiyor." diyerek yardım etmeye çalışıyordu. 

Ağustos Böceği ise gülüp geçiyor ve çalışmaya gerek olmadığını söyleyip, şarkısına devam ediyordu.

Günler böyle gelip geçmişti. Sonunda satranç yarışmasının günü gelmişti. 

Küçük Karınca ve Ağustos Böceğimiz yarışmaya başlamışlar. Karınca rakiplerini teker teker yenerken, Ağustos Böceği kimseyi yenemiyormuş. Herkes onu kolaylıkla yenmiş. 

Yarışmanın sonunda Karınca birinci olup madalya kazanırken, Ağustos Böceği ise herkese yenildiği için yarışmanın sonuncusu olmuş. Karınca madalyasını alınca küçük bir konuşma yapmış.

"-Başarılı olmak istiyorsak çalışmak zorundayız. Çalışmak bize alışkanlık kazandırır ve gelecekte de hayatımızın iyi olmasını sağlar. Satrancı çok seviyorum. Satranca çalıştığım ve dersi dinlediğim için birinci oldum." diyerek başarılı olmak için çalışmanın gerekliliğini anlatmış.

Sizce de, Karınca ve Ağustos Böceği büyüdüklerinde de alışkanlıklarını sürdürmüşler değil mi?

Satranç bize çok güzel alışkanlıklar kazandırır, plan yapma yeteneğimizi geliştirir ve ilerde zor durumda kalmamızı engeller. 

Siz Karınca mı olmak istersiniz yoksa Ağustos Böceği mi?

* Bu masalım Satrançlife Dergisi'nde yayınlanmıştır. Karikatür Satrançlife karikatüristi tarafından çizilmiştir.


2380 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Satrancın Yararları - 20/10/2015
Satrancın yararları dışında zararları da var aslında. Kısa süre içinde bu konuda bir yazıyı burada okuyabilirsiniz. Aşağıda yer alan Satrancın yararlarını daha da ayrıntılı açıklayacağız.
Satranç değil Matranç ... - 29/05/2013
Bugunki konumuz satranç ve matematik derslerini bir arada kullanarak Matranç isminde bir ders yapmak.
Satranca Başlama Yaşı ... - 10/05/2013
Satranca başlama yaşı hep tartışılır. Bir grup ilkokul seviyesinde okuma yazma öğrendikten sonra başlanmalı diye savunurken, bir başka grup ise anaokulu seviyelerinde satranca başlanmasının daha iyi olduğu görüşünü savunmaktadır.
Satranç mı, Mental Aritmatik mi ? - 21/04/2013
Bu yazımızda çok sıkça sorulmaya başlayan bu soruya cevap arayacağız. Birçok velimiz satranç ve mental aritmatik arasındaki farkı bilmiyor hatta birini diğerinin yerine ikame etmeye çalışıyorlar.
Afacan Mikroplara Karşı ... - 20/04/2013
"Bugün okula gitmem lazım" diye seslendi annesine Afacan. Annesinin, "Olmaz yavrum. Çok hastasın, iyileşince gidersin" cevabına çok üzüldü. Gerçekten de hastaydı ama okula da gitmek istiyordu, bugün okulda satranç turnuvası yapılacaktı ...
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret146187
Hava Durumu
Saat
Öğretmen Akademisi Vakfı

Öğretmenler Üretiyor