• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sosyologist
Nezahat GÖÇMEN
nezahat.gocmen@facebook.com
Yastık Altı Kitapları Olmalı ...
25/09/2013

Masalsız yaşanmaz,

Hangimiz anlatmadık, küçükken dinlediğimiz masalları?

Çocuklar, masalın sonunu duymadan uyumazlar. Kötü sonları, iyiyle değiştirmeden gözlerini ovuşturmazlar.

 

Dünyanın birçok yerinde masal dinlemeden büyüyen çocuklar, onlar ki hayallerini büyütemezler. . Kara bulutları, maviye boyamayan çocuk var mıdır?

Kitap okumak, küçük yaşlarda kazanılan bir alışkanlıktır.  Kitap okumayı eğlenceye dönüştürebiliriz.  Çocuklarımıza kitap okumaya, bir yaşından küçük başlanması, çocuk için yapılacak en büyük yatırımdır.

 

 Bu yaşlarda, çocuk kitap kokusunu alacak ve kapağına dokundukça, parlak renkler onun için eğlenceli olacaktır.  Günümüzde teknoloji ile birlikte,  aksesuarları olan kitaplar da yaygınlaşmış ve çok küçükken fotoğraf albümlerine bile bakılması çocuğu kitap dünyasına yaklaştırarak hayallerinin büyümesini sağlayacaktır.

 

Düşüncesini geliştirmek, ufkunu genişletmek, dilin ritmini öğrenmesine yardımcı olmak için önce ailelerin kitap okuması gerekir. Evde televizyon, bilgisayar kapatılmalı. Her akşam, yirmi dakika ayırmalıyız.  Hep birlikte” Kitap Okuma Saati” için. Neden olmasın. Örnek olmalıyız, geleceğin büyük beyinleri olacak, minik beyinlere …


Küçük çocuklar uyumadan önce kitap okunmasından ve aynı kitabın tekrar tekrar okunmasından çok hoşlanırlar. Zihinlerinde pekişir.  Duyuşsal olarak, kahramanları ile arkadaş olurlar… Pastalarını birlikte yerler, birlikte oyun oynarlar,  iyi karakterleri örnek alırlar.

Çocuklarımıza kitap okumaya başlamak için, beklemeniz gereken herhangi bir yaş yoktur!

Çocuklara yüksek sesle kitap okumak onların zihinsel ve dil becerilerinin gelişmesine katkıda bulunur, okumayı öğrenmeye hazırlar, okul başarılarını yükseltir ve yaşam boyu sürecek bir okumasevgisikazanmalarınısağlar.

Ayrıca birlikte kitap okuyarak geçireceğimiz özel zamanlar çocuğumuzla aranızdaki bağın güçlenmesine katkıda bulunur ve ona değer verdiğinizi göstermenin çok özel ve yararlı bir yoludur.

Minik yaşlarda, okula yeni başlayan çocuklarımıza yüksek sesle kitap okuması için bol bol fırsat yaratın. Okumayı yeni öğrenen çocuğunuza her gün bu becerisini güçlendirmeye yönelik alıştırmalar yapması için ilham verin.

Çocuklarımızın mutlu ve güvenli bir okuyucu olması için yardımcı olacak eğlenceli yöntemler bulunmaktadır. Bunları deneyebilirisiniz. Yanımızda kitap taşımalıyız.
Çocuğun, beklemesi gerekecek yerlerde okuması için yanınıza bir kitap ya da dergi alalım. Sürekli olarak, kitap okuyacak zaman yaratmalıyız.
Çocuğun okuduğu kitabı dinlemek, onu mutlu edecektir. Kahramanları ile ilgili sorular sormalı ve yanıtlarını dikkatle dinlemeliyiz. Örneğin “Sence, Pamuk Prenses neden öyle davrandı?” gibi. Öyküyü derinlemesine inceleyelim. Çocuğun bol bol başarılı okuma deneyimlerini yaşamasını sağlamak, düşünme yeteneğini kolaylaştıracaktır.

 

Evimizde kitaplar için güzel bir bölüm oluşturalım ya da en iyisi evimizin her tarafında kitaplarbulunduralım.
  

 Ayrıca, çocuklar masalsız kalmasın.

Uyku öncesinde birbirinize, sırayla kitap okuyun. Çocuklar anne-babaları ile geçirdikleri özel zamanlardan çok hoşlanırlar. Onlar için çok değerli ve önemlidir.

 

Çocuklarımızın “Yastık Altı Kitabı “olmalı. Yatmadan önce okumalı öyküsünü. Okuduktan sonra, yavaşça koymalı yastığının altına. Orada bir dünyası olmalı. Zihinlerinde büyümeli masallar, öyküler, kahramanlar… Okuma yazma bilmese bile kitap sayfalarında dolaşmalı, görselleri anlatmalarına fırsat verilmeli. Hayal gücünü zorlamalılar.

 

“Kitapları yanına al da gel.”

“Caddenin sonundaki kütüphanede buluşalım.”

“Kitapçıya uğrayalım, sonra da birlikte çay içeriz.”

 “Kütüphane yanında…”  diye başladıkları cümleler kuracak nesillerin büyümesi dileğiyle

 

 Yastık Altı kitapları eksilmesin …

 

  1441 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

10 Kasım Güneşi - 15/11/2016
“Bu gece, dünya üzerinde nerede olmak istersiniz?” deselerdi, “Memleketim Ankara’da” derdim. Çünkü Ata’mı mezarı başında anmak benim için görevdir.
Karanlıkta Dialog - 05/07/2015
Hayatın ritmini yakalamak, hayatı tanımak ve anlamak için harekete geçmek gerekir.
Bir Avuç Toprağı Yoğurmayı Bilmeyenler - 08/03/2015
Kadınların bir güne ihtiyacı olduğu dünyanın da olmaması gerekir aslında. Neden bu yazıyı yazdığımı düşündüm.
Üreten Biz Tüketen Biz - 08/03/2015
Doğanın, yaradılışın harikası kadınlar Çoğunlukla yalnızdırlar. Bir gülümseme çekerler hayata.
Bak Şu Fareye - 06/02/2015
Kurban olam kalem tutan ellere” diye bir türkü vardır bilirisiniz, bilmeyenler klavyede yazıp mause ile aşağıdaki linki tıklasınlar.
Ya Sonra ? - 17/01/2015
1. Çocuk için 300, 2. çocuk için 400, 3. çocuk için 600 TL verileceği açıklandı. Oooooo… Çok güzel çok güzel !..
Bir Varmış Bir Yokmuş - 24/12/2014
Bir ülkede bir ormanda ağaçlar kesilip bin yüz elli odalı bir saray yapılmış.“Bizi affet, ağlayan ağaçlar.”diyen sesler, yapılan kötülükleri derin derin düşünen insanlar varmış.
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü - 04/12/2014
Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük devrimlerinden bir tanesi de Kadın haklarıdır. Atatürk’ün biz kadınlara verdiği değer beni O’na bir değil bin kez daha hayran bırakır. Ne şanslıyız ki bu haklara Atatürk sayesinde ulaşabildik.
Hoş Geldin Hayatıma Öğretmenim - 23/11/2014
24 Kasım sonbahara rastlar … Elleri kalem tutmayacak kadar küçük bedenlere, ilk öğretendir.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret147727
Hava Durumu
Saat
Öğretmen Akademisi Vakfı

Öğretmenler Üretiyor