• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sosyologist
Nezahat GÖÇMEN
nezahat.gocmen@facebook.com
Haberin Var mı?
05/06/2014
 
Mayıs ayının ardından …
 
Bu yıl Mayıs ayının her sayfasında garip bir karanlık var. Kara sayfaların bolca bulunduğu bir ay oldu. Bahar ayı neler oldu sana? Ne yaptın? 
 
Söyleyeceklerimiz var sana …
 
1 Mayıs sabahı 30 bin polisle açtın gözünü, kuş uçurtmadın Taksim’de. İşçinin, emekçinin güzel günlere inananların bayramında. Uluslararası birlik mücadele ve dayanışma Günü. İşçi Bayramı olarak kutlanan 1 Mayıs. 
 
Azıcık insanlık yeter. Üreten arıların bayramı kutlu olsun! kutlu olsun! diyeceğimiz bahar şenliği ve İşçi Bayramı olmasını diliyoruz. Her 1 Mayıs …
 
Hıdrellez, Ahırkapı’dan geçti darbukası ve ateşiyle … Doğasal döngüler içinde baharın gelişine sevinç duyulan gün.  Balkona ya da evin bahçesine dileğimizin resmini çizdiğimiz gece … Dünyanın yaratılışı, bahar ve ateşin arasında bir bağ kurulduğu gün.  
 
6 Mayıs Güneşi içenlerin türküsünün söylendiği gündür. Akın var, güneşe akın! Güneşi zaaaaptedeceğiz, güneşin zaptı yakın! 
 
Halkın özgürlüğü ve mutluluğu, eşitsizliği ortadan kaldırmak için mücadele etmiş, insanların eşit olduğunu anlatabilmek için canlarından olan canlar… İdealleri uğruna gençliğini feda etmiş üç fidanın, dinlerken acı bir tat, gizli bir gurur ve ölümsüz türküleri. Mezarları başında anılan üç fidanı anma günü Deniz kadar engin, Deniz kadar güzel … Hiç bitmeyen değerler yeni doğuşlarla bulacak anlamını.
 
Somada 301 şehit, kaza değil katliamKömür karası olan yüzleri toplumun akıydı. Emeğin ve ekmeğin kavgasını veren insanlar.
Ve her bir acı olay sonrası tedbirsizliklerin ve güvenlik önlemlerinin sorgulandığı, ilk sorumluların, denetim mekanizmasının olayları kapatmaya ört bas etmeye çalışacakları başka acı olaylara kadar konunun kapanmaması dileğimizle sana sesleniyoruz. 
 
Sevgili Mayıs;
Soma faciası nedeniyle kutlanamayan,
Atatürk’ün doğum günü olarak kabul ettiği 19 Mayıs. 
 
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Samsundan doğan güneş bu topraklardan hiç eksilmesin. Üretken, akıldan yana olan geçlere emanet edilen geleceğimizin günü kutlu olsun.
Deprem dokundu geçti. Salladı bizi. 6.5 büyüklüğünde, 7 şiddetinde ve derinliğinin 11.21 km altından. 24 Mayıs Cumartesi günü, gençlik ayı, bahar ayı, hayatın bahar ayında
Anneler günü; annesini tanımayan, annesini doğduğu gün kaybeden, anne sevgisine hasret çocuklarla annesini koklayan, özlemle, dualarla, annelerin gözyaşlarının sel olup aktığı bir gün oldu.
 
31 Mayıs Gezi Parkı olaylarının yıl dönümü,  yine 25 bin polis elleri coplu, 50 toma, havada helikopterler vızır vızır. Her 31 Mayıs’ta. Gezi ruhunda, Gezi Parkında ...
 
Türkan Saylan’ı da bir mayıs ayı kaybettik. Yıllardır yenilmediği kanserin en son karaciğerine sıçradığını öğrendiğinde ”Ölüm aklıma bile gelmiyor, yapacak çok işim var.” diyen Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin kurucusu büyük insan, alçakgönüllü, çağdaş insan dualarımızda ve ışığımızdasın.
 
Kör kurşunlara hedef olan canlara da Uğurlar (!) olsun.
İstanbul’un fethi 29 Mayıs. Kristof Kolomb’un Amerika’ya ayak basmadan 39 yıl önce gerçekleşen olay.
 
Bahar bayramı, kiraz mevsimi. Her sayfasında garip bir karanlığın çöktüğü takvim
Benim Penceremden Mayıs ayı; Biricik kızımın ölüm yıldönümü ile biricik oğlumun doğum gününü buluşturan Mayıs. Hüznü, sevinci sarmaş dolaş yaşatıyorsun bana. 
 
Başka pencerelerden manzaraların sığmadığı bu sayfada kim bilir dünya nelerin etrafında döndü hızlıca. Gerilim, şiddet, kazalar, ayrılıklar, ulaşmadıklarımız …
 
Gül ayı, sevgi ayı, nasıl taşıdın bu kadar ağır yükü.
Haziran ağladı ardından haberin var mı?
Bize kalan anmalar anmalar 
Bahar şenliklerinin gölgede kalmadığı bir mayıs ayı dileklerimle
Gidişin olsun, gelişin daha da muhteşem olsun!
 
 
                         
 
 


1113 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

10 Kasım Güneşi - 15/11/2016
“Bu gece, dünya üzerinde nerede olmak istersiniz?” deselerdi, “Memleketim Ankara’da” derdim. Çünkü Ata’mı mezarı başında anmak benim için görevdir.
Karanlıkta Dialog - 05/07/2015
Hayatın ritmini yakalamak, hayatı tanımak ve anlamak için harekete geçmek gerekir.
Bir Avuç Toprağı Yoğurmayı Bilmeyenler - 08/03/2015
Kadınların bir güne ihtiyacı olduğu dünyanın da olmaması gerekir aslında. Neden bu yazıyı yazdığımı düşündüm.
Üreten Biz Tüketen Biz - 08/03/2015
Doğanın, yaradılışın harikası kadınlar Çoğunlukla yalnızdırlar. Bir gülümseme çekerler hayata.
Bak Şu Fareye - 06/02/2015
Kurban olam kalem tutan ellere” diye bir türkü vardır bilirisiniz, bilmeyenler klavyede yazıp mause ile aşağıdaki linki tıklasınlar.
Ya Sonra ? - 17/01/2015
1. Çocuk için 300, 2. çocuk için 400, 3. çocuk için 600 TL verileceği açıklandı. Oooooo… Çok güzel çok güzel !..
Bir Varmış Bir Yokmuş - 24/12/2014
Bir ülkede bir ormanda ağaçlar kesilip bin yüz elli odalı bir saray yapılmış.“Bizi affet, ağlayan ağaçlar.”diyen sesler, yapılan kötülükleri derin derin düşünen insanlar varmış.
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü - 04/12/2014
Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük devrimlerinden bir tanesi de Kadın haklarıdır. Atatürk’ün biz kadınlara verdiği değer beni O’na bir değil bin kez daha hayran bırakır. Ne şanslıyız ki bu haklara Atatürk sayesinde ulaşabildik.
Hoş Geldin Hayatıma Öğretmenim - 23/11/2014
24 Kasım sonbahara rastlar … Elleri kalem tutmayacak kadar küçük bedenlere, ilk öğretendir.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret147723
Hava Durumu
Saat
Öğretmen Akademisi Vakfı

Öğretmenler Üretiyor