• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sosyologist
Nezahat GÖÇMEN
nezahat.gocmen@facebook.com
Saygılar Size
19/06/2014

 

Bir nesil büyüyor !...

Dünyanın en özgür en neşeli yaratıklarına
Yaşantımıza alelacele giren 4+4+4 eğitim sisteminin ikinci yılını tamamladık. Ama ne tamamlama …  
Birden Haziran ayı dayandı kapımıza. Geçen yıl tarihe tanıklık ederek uyanmıştı minikler. Dünyanın birinci gündemine yerleşen Gezi Parkı Direnişi’nin canlı tanıkları olmuşlardı. Bir ağacın sesiyle toplumun uyanışını izleyenler, bir yaş daha büyüdüler.
 
Bu Haziran ayında ise “Bayrak İndirme” olayı damgasını vurdu. Bir değil binlerce bayrak asıldı her yere. Bayrak bir devletin bağımsızlığının, hürlüğünün simgesidir. Devlet denilince ilk akla gelenidir. Bayrağa değer vermek onun altında yatan değerlere saygı duymaktır.
 
Eylül ayında eğitim- öğretime “altmış beş” ay “yetmiş iki” aylık olarak başlayanlar için on ay geçti. Bu kısacık yaşam dilimine neler sığdırmadılar.
 
Yaşamımızın merkezine koyduğumuz, 
 
Mini mini eller, mini mini yürekler çarptı, düşündü, hüzünlendi, sevindi.” Soluksuz bir koşudur yaşamak.” dediler ve heyecanla yaşam basamaklarında bir eğitim – öğretim yılının sonuna geldiler. Yaşam taşlarını ileriye götüren, heyecanlarının rakama dönüştüğü karneleri ile buluştular.
 
Keşke her zaman çocuksu kalabilseler. Çocukların bilmeme niceliği vardır. Masumiyet !...  Merakla bakar. Gözleri tamamen şeffaftır.
 
Derinden bakarlar ...
 
Çocukların önyargısı, hükmü ya da geçmiş fikri yoktur. Devamlı soru sorabilme ve ağlayabilme yeteneğine sahip olan çocuklarımızla birlikte Zaman su gibi akıyor.
 
“Daha dün annemizin kollarında yaşarken” şarkısı ile ritim tutarken kendi çocukluğumuzu onlarda görmedik mi?
 
Özel gün kutlamalarında birlikte eğlendiler. Bilmediklerini sorup öğrendiler. Her gün severek etkinlikler yaptılar. Planlı çalıştılar. Büyüdüler, büyüdüler, büyüdüler … Kısacık teneffüslerini dört gözle beklediler. Oyunlarına renk kattılar. Kavgalar edip parmağını parmağının üzerine koyup küs – boz yapan varlıklar, okul ve sınıf eşyalarını düzenli kullandılar. Resimleri boyadılar, anlattılar. Dayanışma ve işbirliğine örnek çalışmalar yaptılar. Bize göre anlamsız gelen olaylara anlam yüklediler ve gözyaşı döktüler.  Varoluş mücadelesini öğrendiler. Biz onları yetiştirirken onlarında bizleri yetiştirdiğini gördük.
 
Tek çıkarı sevgi olan çocuklarımız
 
Hepimizin içinde can çekişmekte olan çocukluğumuzun timsali olan çocuklar, küçücük kalpleriyle sevgiye örnekler verdiler. Çocukluk aşklarını yaşadılar … Sorunları çözmek için farklı çözüm yolları ürettiler. Her şeyi merak eden, sürekli soran, sınırsızca hayalleri olan öğrenmek isteyen çocuklarımız; karnesini aldığı gün, kafesten uçan özgürlüğe kanat çırpan kuşlar gibilerdi.
 
Topuklu ayakkabı giymek için can atan çocuklar çimler sizin, çıplak ayakla dolaşın …
 
Annesinin, babasının elinden tutup, okul kapısından çıkarken, geriye dönüp baktılar ve “Hoşça kal! Okulum bekle beni döneceğim.” dercesine gözlerinde biraz sevgi, biraz umut, çokça gururla ayrıldılar … Sadece çocuklar girmedi tatile. Kalemler, silgiler de girdi. Beslenme çantaları boş kalacak. Suluklar nadasa bırakılmış tarla gibi dinlenmeye çekildi. Hep gelmesini istediğimiz gelince gitmesini istemediğimiz tek mevsimdir. Yaz mevsimi, yaz tatili …
 
Şeytanın gücünün yetmediği tek varlıklar,
 
Bütün kış üzerine planlar yapılan, hayaller kurulan tatili hak ettiniz. Sizlere ekranlarda savaş izlettik. Üzgünüz … 
 
Hayata hazırlanan ve ilk basamaklarını sağlam adımlarla çıkmaya çalışan; Aydınlık Türkiye’nin geleceğini emanet alacak çocuklar !... Dünyada yaşıtlarınız savaşlarda ve açlıktan öldüler.  
 
Büyüdükçe cesaretiniz artarken umutlarınız azalmasın.
Şeker kokan çocuklar,
Parklara salıncaklar kurun. 
Gülün, gülümseyin …
Tatilin keyfini çıkarın.
Saygılar size ...
 
 
  
Birbirimizi özleyeceğiz… HOŞ GELDİN TATİL


1137 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

10 Kasım Güneşi - 15/11/2016
“Bu gece, dünya üzerinde nerede olmak istersiniz?” deselerdi, “Memleketim Ankara’da” derdim. Çünkü Ata’mı mezarı başında anmak benim için görevdir.
Karanlıkta Dialog - 05/07/2015
Hayatın ritmini yakalamak, hayatı tanımak ve anlamak için harekete geçmek gerekir.
Üreten Biz Tüketen Biz - 08/03/2015
Doğanın, yaradılışın harikası kadınlar Çoğunlukla yalnızdırlar. Bir gülümseme çekerler hayata.
Bir Avuç Toprağı Yoğurmayı Bilmeyenler - 08/03/2015
Kadınların bir güne ihtiyacı olduğu dünyanın da olmaması gerekir aslında. Neden bu yazıyı yazdığımı düşündüm.
Bak Şu Fareye - 06/02/2015
Kurban olam kalem tutan ellere” diye bir türkü vardır bilirisiniz, bilmeyenler klavyede yazıp mause ile aşağıdaki linki tıklasınlar.
Ya Sonra ? - 17/01/2015
1. Çocuk için 300, 2. çocuk için 400, 3. çocuk için 600 TL verileceği açıklandı. Oooooo… Çok güzel çok güzel !..
Bir Varmış Bir Yokmuş - 24/12/2014
Bir ülkede bir ormanda ağaçlar kesilip bin yüz elli odalı bir saray yapılmış.“Bizi affet, ağlayan ağaçlar.”diyen sesler, yapılan kötülükleri derin derin düşünen insanlar varmış.
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü - 04/12/2014
Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük devrimlerinden bir tanesi de Kadın haklarıdır. Atatürk’ün biz kadınlara verdiği değer beni O’na bir değil bin kez daha hayran bırakır. Ne şanslıyız ki bu haklara Atatürk sayesinde ulaşabildik.
Hoş Geldin Hayatıma Öğretmenim - 23/11/2014
24 Kasım sonbahara rastlar … Elleri kalem tutmayacak kadar küçük bedenlere, ilk öğretendir.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret147723
Hava Durumu
Saat
Öğretmen Akademisi Vakfı

Öğretmenler Üretiyor