• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sosyologist
Nezahat GÖÇMEN
nezahat.gocmen@facebook.com
Ali Sami Yen ve Kuşlar
07/09/2014
İstanbul her zaman kalabalık, trafik her an yoğun. Yirmi dört saat uyanık şehir. Alıştık artık bu kalabalığa, bu trafiğe. Yıllar önce izlediğimiz Türk filmlerinde sakin bir şehir olarak kayıt altına alınmış.
 
İstanbul’un en merkezi noktalarından biri Mecidiyeköy
En çekilmez trafiği olan
En yoğun yapılaşmış
Yeşile hasret noktalarından 
 
Tepenizden geçen köprüyol ve sıra sıra dizilmiş niteliksiz beton binalar, son zamanlarda bunlara eklenerek arşa yükselen plazalar, towerlar, AVM’ler, rezidanslar Mecidiyeköy Meydanına geldiğinizde, her açıdan görülebilen Ali Sami Yen Stadı ve Mecidiyeköy Likör - Kanyak Fabrikası yerine yapılan devasa binaların inşaatı çarpar gözünüze. Tarihleri ortak çünkü Ali Sami Yen Stadyumu 1960’larda yapılana kadar orası Likör Fabrikasının bir parçasıymış ve bahçesindeki ağaçlar anıt ağaç olarak tescilliymiş.
 
Ali Sami Yen Stadı; Aslan yuvası, Türkiye’de ve Avrupa’da birçok başarının yaşandığı mekandı. Süresini doldurduğu düşünüldü. Sığmadı sağılmadı.
İnsan bir avuç yaşamıyla, sonu gelmez okyanuslara, gökyüzüne açılmak istedi.
 
“İstanbul’un modern yüzünün yansıması” olarak adlandırılan Ali Sami Yen Projesi modern mimarinin kalıcı güzelliğiyle bütünleşiyor. Halka açık bir kent meydanına sahip olacağı ve bu meydanda stadyumu hatırlatan, stadyumun ruhunu yaşatan bir heykel olacağı da basında yazıldı.
 
Ali Sami Yen Stadının yerine inşa edilen proje üç kuleden oluşuyor. Konfor şartlarını dikkate alarak tasarım yaptıklarının altı çiziliyor. 
Akıllı binalar göklere doğru yükseldi. Fiyatlar dudak uçurtuyor. Projede yer alan üç kulenin tüm cepheleri dördüncü katlardan itibaren İstanbul Boğazı’ndan başlayarak, Marmara Denizi, eski İstanbul ve Haliç’e kadar manzaraya sahip olduğu İstanbul’un farklı panoramik manzaralarını katlarına taşıdığı tanıtımlarında anlatılıyor.
 
Ne kadar devasa yapılırsa yapılsın” Ali Sami Yen” adı kullanılıyor. Dev kulelerin tanıtımında.
 
Ali Sami Yen kimdir?
 
Galatasaray Lisesinde okuduğu yıllarda bir edebiyat dersinde arkadaşları ile kurmuş Galatasaray'ı.  “Amacımız İngilizler gibi toplu halde oynamak, bir renge ve isme sahip olmak, Türk olmayan takımları yenmek”  sözünü 1 Ekim 1905’te söyleyen Galatasaray'ın kurucusu, futbolcusu ve 14 yıl başkanlık yapan Ali Sam Yen.
 
Bu takım bugün milyonlarca taraftara sahip uluslararası bir marka haline gelmiş. Kulübün canı cananı,  futbol topunun yamasını yeni pabuçlarından yapan adam derler, Ali Sami Yen’e ...
 
Ruhu şad olsun, yüce insanın ...
 
Ani tebessüm nedeni olan canlılardır kuşlar, bizlere umut olan gökyüzünde süzülürken insanın uçası geliyor içinden. Gökyüzünde bir sürü serçe, kumru sığırcık gibi kuşlar uçarken,  biliriz ki bize özgürlüğü anlatırlar.
Yapı sektörünün hızlı gelişimi ile sayısı her geçen gün artan işlevsel yapılar, İstanbul’un çehresini baştan aşağı değiştirirken, altta akan trafik ve insanların o yoğunluğuna aldırış etmeden uçan kuşlar. Gözlemlediğim kadarıyla kuşlar uçuş alanlarına, oyun alanlarına sınır çizmişler adeta. Çok azı daha yükseklerde, zamane kuşlarının.
 
Yüksek kulelerin etrafına çok yaklaşmadan uçtuklarını sizlerde rahat gözlemleyebilirsiniz.  İş makinelerinin, vinçlerin gökyüzünde oyuncak gibi döndüklerini gördükçe. Kulelerin yakınına geldikleri zaman yön değiştiriyorlar. İçlerinde güzel günler umuduyla göklere salınanların sayısı bir hayli fazladır.
 
Yüksek geliyor, uçuş alanları için.  Onlar alışık çatıların üzerinde uçmaya… Kuleleri tanımıyor olabiliriler.  Bu sıcakkanlı canlılar hızla geçiyor yüksek yapıların yanından.  Ayrıca gece uçan kuş sürülerini görürseniz de şaşırmayın Mecidiyeköy’de.
 
Düzenli olarak yükseklerde uçan kuşlarda, yıldızlara bakarak yön bulma daha öncelikli oluyormuş. Göç yolları üzerindeyse çizgilerini değiştirmek zorundalar kulelerin bulunduğu alanlarda …

 Güneş uzanıyordu, bulutlar ulaşılamamanın keyfini sürerken. Kuşlara baktım kalbim acıdı. Arkada bıraktığım şeyleri düşünmeden!
Hem Hitchcock başyapıtı Kuşlar filmini izlemeyen var mıdır? Bu film doğanın insandan öç alması teması ile bir klasik haline gelmiştir. Filmde Bodega sahiline saldıran farklı türlerden kuşların yol açtığı dehşet konu ediliyor. Bu filmi izledikten sonra kuşlardan ürkmemek elde değil.
 
Kuşlar, büyüklerinizin anlattığı masallar belki  “gökyüzü bomboştu ”diye başlardı. Değiştirin masalları günümüze uygulayın.
 
“Uçardık, uçardık kulelerin üzerinde…” diye başlasın masallarınız. Modern çağın modern kuşları alışın artık yüksek yapılarla yaşamaya. Daha yükseklere uçun, çizin trafik levhanızı. Kulelerin önüne görünmez DUR levhasını koyun gökyüzünde, uçamadığınız maviliklerde …
 
Kulelerin alt platformunda  yapılan düzenlemelerle, kuşlar yeni yuvalarında yer alacak yeşillikler arasında.
Sizler kanatlarınızı bükmeyin, özgürce çırpın. Çığlık çığlığa süzülün gökyüzünde.
 
 Bir kuşun kanadında, gökyüzü maviliklerine sevgilerden bir demet …
 
 


990 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

10 Kasım Güneşi - 15/11/2016
“Bu gece, dünya üzerinde nerede olmak istersiniz?” deselerdi, “Memleketim Ankara’da” derdim. Çünkü Ata’mı mezarı başında anmak benim için görevdir.
Karanlıkta Dialog - 05/07/2015
Hayatın ritmini yakalamak, hayatı tanımak ve anlamak için harekete geçmek gerekir.
Üreten Biz Tüketen Biz - 08/03/2015
Doğanın, yaradılışın harikası kadınlar Çoğunlukla yalnızdırlar. Bir gülümseme çekerler hayata.
Bir Avuç Toprağı Yoğurmayı Bilmeyenler - 08/03/2015
Kadınların bir güne ihtiyacı olduğu dünyanın da olmaması gerekir aslında. Neden bu yazıyı yazdığımı düşündüm.
Bak Şu Fareye - 06/02/2015
Kurban olam kalem tutan ellere” diye bir türkü vardır bilirisiniz, bilmeyenler klavyede yazıp mause ile aşağıdaki linki tıklasınlar.
Ya Sonra ? - 17/01/2015
1. Çocuk için 300, 2. çocuk için 400, 3. çocuk için 600 TL verileceği açıklandı. Oooooo… Çok güzel çok güzel !..
Bir Varmış Bir Yokmuş - 24/12/2014
Bir ülkede bir ormanda ağaçlar kesilip bin yüz elli odalı bir saray yapılmış.“Bizi affet, ağlayan ağaçlar.”diyen sesler, yapılan kötülükleri derin derin düşünen insanlar varmış.
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü - 04/12/2014
Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük devrimlerinden bir tanesi de Kadın haklarıdır. Atatürk’ün biz kadınlara verdiği değer beni O’na bir değil bin kez daha hayran bırakır. Ne şanslıyız ki bu haklara Atatürk sayesinde ulaşabildik.
Hoş Geldin Hayatıma Öğretmenim - 23/11/2014
24 Kasım sonbahara rastlar … Elleri kalem tutmayacak kadar küçük bedenlere, ilk öğretendir.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret147723
Hava Durumu
Saat
Öğretmen Akademisi Vakfı

Öğretmenler Üretiyor