• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sosyologist
Dr. Mehmet KARADAĞ
mehmetkaradag1988@gmail.com
Temel Çocuk Yetiştirme İlkeleri-2
17/10/2014
Geçen hafta çocuk yetiştirmenin temel ilkelerinden empati ve etkili iletişim konuları üzerinde konuşmuştuk. Bu hafta çocuğa sevgi göstermenin yollarına bir bakalım. Acaba kaç anababa çocuğuna sevgisini aktarabilmektedir. Bazı anababalar çocukların üzerinde gereğinden fazla durarak onların her yaptığına müdahale eder. Kucağından indirmez, yediğine içtiğine karışır, elinde kaşıkla peşinden dolaşır, sokağa bırakmazlar. Böyle bir ortamda yetişen çocuk büyür ama olgunlaşamaz. Terazinin diğer ucunda ise iş yoğunluğu veya maddi problemleri olduğunu söyleyip çocuklarının ne yaptıklarından bi haber olan ve onlarla hiç ilgilenmeyen anababalar vardır. Bu anababalar çocuklarına zaman ayırmaz, onunla olan vakitleri bir angarya olarak düşünür, çocuğun her hatasını görür ve sert tepkiler verir. Böyle bir ortamda yetişen çocuk ise olumsuz davranışlarla bile olsa dikkat çekmeye çalışır.

Doğal olarak bu davranışlar çocuğu anababadan daha da uzaklaştırır. Çocuğa onu sevdiğinizi göstermek onun için çok önemlidir, çünkü çocuklar hem kendi benlik algılarını, kişiliklerini, özgüven duygusunu hem de dış dünya ile kuracakları ilişki biçimini anne-baba ile kurdukları bağ sayesinde şekillendirirler. Anne-baba tarafından kabul edildiğini, koşulsuz olarak sevildiğini hisseden çocuklar kendisinin değerli bir birey olduğunu, ne olursa olsun, ne yaparsa yapsın anne-baba tarafından sevileceğini bilirler. Bu sayede kendine güvenen (öz güveni gelişmiş), dış dünya ile sağlıklı iletişim kurabilen bireyler olarak yetişirler.

Peki çocuğa sevgimizi nasıl gösterebiliriz; Ona sarılın!  Özellikle ilk 18 ay, bebeğin fiziksel teması hissetmesi, yani kucaklanması, okşanması, öpülmesi, ihtiyacı olduğu her an yanında olunması çocuğun dünyaya ve ailesine güvenmesini sağladığından kişilik gelişimi için çok büyük önem taşır. Kendi anababalarımızdan duyduğumuz, “Ağlarsa hemen kucağına alma, şımarır!” cümleleri artık çok kabul görmemektedir.

Özel zaman geçirin! Bu uygulama özellikle yoğun iş temposuyla çalışan ebeveynlerde çok etkili olmaktadır. Her gün belli bir saatte ve ortalama 20 dakika olacak şekilde çocukla ortak bir zaman belirlenir. Zaman geldiğinde çocuk oyun oynuyorsa oyuna katılmak eğer başka bir odada ise özel zaman uygulamasının vaktinin geldiği söylemek ve çocuğun istediği şekilde zamanı değerlendirmek gerekir. Anababadan biri (Yoğun çalışan ve çocuğa az zaman ayıran ebeveynin olması tercih edilir.) o süre boyunca sadece çocukla ilgilenir, amaç çocukla baş başa keyifli bir zaman geçirmektir. Bu süre içinde anababa çocuğa bir şeyler öğretmeye çalışmamalı, yönlendirmemeli, eleştirmemelidir.

Her şeyi mükemmel yapmaya çalışmayın! Anne-baba olmak zaten yeterince stresli bir iştir. Bunun üzerine “çocuğumla çok ilgilenmeliyim,evde her şey yolunda olmalı, işimde çok başarılı olmalıyım …” gibi gereksiz hedeflerle stresiniz artar ve hiçbir şeyi yetiştiremezsiniz. Evde sizin rahat olmanız ortamı yumuşatacaktır ve işlerinizi daha planlı yapmanızı sağlayacaktır.

Sevgiyi davranışlarınıza dökün! Çocuğunuzu sevdiğinizi göstermekte davranışlar da çok önemlidir. Birlikte keyif aldığınız etkinlikler planlayın. Maça gidin, sinemaya gidin, yürüyüşe çıkın, evcilik oynayın. Ama unutmayın sırf çocuğunuz istiyor diye hiç zevk almadığınız bir şeyi yaparsanız bunu fark edecektir ve o da zevk almayacaktır.

Olumlu mesajlar verin! Olumlu mesajların günlük hayatınızda çok olması çocuğunuza kendisini değerli ve özel hissettirecektir. Olumsuz mesajların çok olması ise tam tersi çocuğun benlik saygısını azaltacak, ileriye doğru adımlar atmasını engelleyecektir. Gün içinde olumlu mesajları mı yoksa olumsuz mesajları mı daha çok kullandığınızı görmek için. Bir gün boyunca ona kaç övgüde bulunduğunuzu ve onu kaç kez eleştirdiğinizi sayın. Bizce oran dört olumlu mesaja karşılık bir olumsuz mesaj şeklinde olmalıdır.

Haftaya görüşmek dileğiyle, sevgiyle kalın …


Dr. Mehmet KARADAĞ

Gaziantep Üniversitesi
Çocuk Psikiyatrisi Bölümü


                             


1296 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DİKKAT EKSİKLİĞİ KÂBUSUNUZ OLMASIN! - 01/11/2020
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB); aşırı hareketlilik, dikkat dağınıklığı ve dürtüsellik adı verilen isteklerini erteleyememe gibi belirtileri olan psikiyatrik bir rahatsızlıktır.
Okul Fobisi - 16/10/2015
Okulun yeni açıldığı bu dönemlerde sık sık okula gitmek istemeyen çocuklarla karşılaşırız. Aileden özellikle de anneden hiç bu kadar uzun süre ayrı kalmayan çocuklar,
Erken Doğum ve Aile Psikolojisi - 10/10/2015
Erken doğum ve sonrasında meydana gelen aksaklıklar, insanlığın ilk zamanlarından beri yaşadığı krizlerden biridir. Daha öncelerde çocukların organik problemlerine daha çok odaklanılırken, son 25-30 yıldır çocuğun
Renklerin Psikolojik Etkisi - 08/08/2015
Renkler yaşamımıza can veren ögelerdir. Renksiz bir dünya düşünemiyoruz. Odamızı boyayacağımız renkten, giydiğimiz kıyafete; arkadaşımız için seçtiğimiz çiçeğin renginden, trafik ışıklarına kadar hayatımızı renkler yönetiyor
Boşanma ve Çocuk - 02/08/2015
Boşanmaların sayısı dünya üzerinde olduğu gibi ülkemizde de artmaktadır. Bu artışın sebepleri; kişiler arasındaki anlaşmazlıklar, ailevi sorunlar veya sağlık sorunları gibi problemlerin artışıdır.
Bayram Sevinci - 21/07/2015
"Bugün bayram.. Sevinin çocuklar.." sözlerini hepimiz yakından biliyoruz. Peki çocuklar nasıl sevinir? Onları sevindirdi biliyor muyuz? Sevindirmek için neler yapmalıyız?
Şizofreni - 14/07/2015
Şizofreni en ağır akıl hastalıklarından biridir. Ömür boyu sürdüğünden bireyin hayatında az ya da çok mutlaka bir mağduriyete sebep olur.
Manik Depresyon - 04/07/2015
Manik Depresyon olarak bilinen Bipolar Bozukluk, sanılanın aksine toplumda oldukça yüksek görülen bir hastalıktır.
Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı - 26/06/2015
Yaz tatilinin gelmesiyle çocukların kendilerine ayırdıkları zaman dilimi de arttı. Bazı çocuklar aileleriyle tatile, yeni yerler görmeye, deniz havasının tadını çıkartmaya giderken, kimi çocuklar aile büyüklerinin yanına gönderildi
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret146187
Hava Durumu
Saat
Öğretmen Akademisi Vakfı

Öğretmenler Üretiyor