• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sosyologist
Dr. Mehmet KARADAĞ
mehmetkaradag1988@gmail.com
Yaşasın Yeni Yıl !..
09/01/2015
Geçtiğimiz hafta koca bir yılı geride bırakırken, yeni bir yıla merhaba dedik. Geçen yıl bazılarımızda hüznü, bazılarımızda sevinci, bazılarımızda başarıyı ya da başarısızlığı, bazılarımızda ise açlığı, susuzluğu, göçü, savaşı, ölümü … hatırlatarak tarihin sayfalarında yerini aldı.


2014’ün dünya çocukları açısından çok da parlak geçtiği söylenemez. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, 2014 raporunu açıkladı. Raporu değerlendiren örgüt yöneticilerinden Anthony Lake, Çocuklar hiçbir dönemde böyle korkunç bir gaddarlığa maruz kalmamıştı dedi. Rapora göre dünya genelindeki iç savaş, çatışma ve salgın hastalıklardan etkilenen çocukların sayısı 230 milyon.


2014 yılında Orta Afrika Cumhuriyeti, Irak, Güney Sudan, Filistin, Suriye ve Ukrayna’daki 15 milyon çocuk çatışmalar yüzünden evlerini terk etti, bir bölümüyse mülteci olarak çevre ülkelere göç etmek zorunda kaldı. 2014’ün çocuklar için yıkıcı bir yıl olduğunu belirten UNICEF İdari Direktörü Lake, “Çocuklar sınıflarında ders çalışırken, yataklarında uyurken öldürüldü, öksüz bırakıldı, işkence gördü, asker olarak kullanıldı, tecavüze uğradı ve hatta köle olarak satıldı. Yakın tarihte hiçbir dönemde, bu sayıda çok çocuk tarif edilemeyecek kadar korkunç bir gaddarlığa maruz kalmamıştı” ifadelerini kullandı. 


Peki, kaçı bu durumu hak ediyordu? Kaç çocuk ders çalışıp, sıcak yuvasında yaşamaktansa ölmeyi, göç ettirilmeyi hak ediyordu. TABİ Kİ HİÇ BİRİ !.. Bu çocukların hepsi, insanoğlunun para ve güçlülük hırsının kurbanı oldu aslında. İnsanın aklı almıyor değil mi? Birilerinin sosyo-ekonomik seviyesi daha da yükselsin, daha da rahat etsinler diye diğer insanların aç kalmasını, vatanlarından ayrılıp göç etmesini ve hatta ölmesini … Maalesef günümüz dünyası bu durumu o kadar normalleştirdi ki, aç ve ölü çocukların yanından geçerken kılımız kıpırdamıyor. Akşam evlerimize gelip, o heyecan verici dizilerimizi seyretmeye devam ediyoruz.


Neler yapabileceğimizi de biraz konuşmak gerekli. Çünkü herkes şikâyet eder ama kimse elini taşın altına sokup bir şeyler yapmaz. Belki çocukların tümünü kurtaramayız ama elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Bir çocuğun bile insan haklarına uygun ve hak ettiği gibi yaşamasını sağlarsak ne mutlu bize … Evet, 230 milyon çocuk kurtulmamış olur ama sayı bir eksilir !.. Denizyıldızının öyküsünü tekrar hatırlamak az önce söylediğim bir kişinin önemini daha da vurgulayacaktır. Bir adam okyanus sahilinde yürüyüş yaparken, denize telaşla bir şeyler atan birine rastlar. Biraz daha yaklaşınca bu Kişinin, sahile vurmuş denizyıldızlarını denize attığını fark eder ve-  “Niçin bu denizyıldızlarını denize atıyorsun ?” diye sorar. Topladıklarını hızla denize atmaya devam eden kişi, “Yaşamaları İçin” yanıtını verince, adama şaşkınlıkla:-  “İyi ama burada binlerce denizyıldızı var. Hepsini atmanıza imkân yok. Sizin bunları denize atmanız neyi değiştirecek ki ?” der. Yerden bir denizyıldızı daha alıp denize atan kişi,- “Bak Onun İçin Çok Şey Değişti.” karşılığını verir. 


Ben 2015’te de bana öğretildiği gibi bir denizyıldızının hayatını kurtarmak için çabalayacağım. Sizlerle de aynı sahilde görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın …

Dr. Mehmet KARADAĞ
Gaziantep Tıp Fakültesi
Çocuk Psikiyatrisi Bölümü

741 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DİKKAT EKSİKLİĞİ KÂBUSUNUZ OLMASIN! - 01/11/2020
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB); aşırı hareketlilik, dikkat dağınıklığı ve dürtüsellik adı verilen isteklerini erteleyememe gibi belirtileri olan psikiyatrik bir rahatsızlıktır.
Okul Fobisi - 16/10/2015
Okulun yeni açıldığı bu dönemlerde sık sık okula gitmek istemeyen çocuklarla karşılaşırız. Aileden özellikle de anneden hiç bu kadar uzun süre ayrı kalmayan çocuklar,
Erken Doğum ve Aile Psikolojisi - 10/10/2015
Erken doğum ve sonrasında meydana gelen aksaklıklar, insanlığın ilk zamanlarından beri yaşadığı krizlerden biridir. Daha öncelerde çocukların organik problemlerine daha çok odaklanılırken, son 25-30 yıldır çocuğun
Renklerin Psikolojik Etkisi - 08/08/2015
Renkler yaşamımıza can veren ögelerdir. Renksiz bir dünya düşünemiyoruz. Odamızı boyayacağımız renkten, giydiğimiz kıyafete; arkadaşımız için seçtiğimiz çiçeğin renginden, trafik ışıklarına kadar hayatımızı renkler yönetiyor
Boşanma ve Çocuk - 02/08/2015
Boşanmaların sayısı dünya üzerinde olduğu gibi ülkemizde de artmaktadır. Bu artışın sebepleri; kişiler arasındaki anlaşmazlıklar, ailevi sorunlar veya sağlık sorunları gibi problemlerin artışıdır.
Bayram Sevinci - 21/07/2015
"Bugün bayram.. Sevinin çocuklar.." sözlerini hepimiz yakından biliyoruz. Peki çocuklar nasıl sevinir? Onları sevindirdi biliyor muyuz? Sevindirmek için neler yapmalıyız?
Şizofreni - 14/07/2015
Şizofreni en ağır akıl hastalıklarından biridir. Ömür boyu sürdüğünden bireyin hayatında az ya da çok mutlaka bir mağduriyete sebep olur.
Manik Depresyon - 04/07/2015
Manik Depresyon olarak bilinen Bipolar Bozukluk, sanılanın aksine toplumda oldukça yüksek görülen bir hastalıktır.
Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı - 26/06/2015
Yaz tatilinin gelmesiyle çocukların kendilerine ayırdıkları zaman dilimi de arttı. Bazı çocuklar aileleriyle tatile, yeni yerler görmeye, deniz havasının tadını çıkartmaya giderken, kimi çocuklar aile büyüklerinin yanına gönderildi
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret150828
Hava Durumu
Saat
Öğretmen Akademisi Vakfı

Öğretmenler Üretiyor