• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sosyologist
Dr. Mehmet KARADAĞ
mehmetkaradag1988@gmail.com
Tikler
28/03/2015
Tikler istemli yapıldığı düşünüldüğünden dolayı, çoğu çocuğun ailesi ve çevresi tarafından azarlanmasına sebep olan bir rahatsızlıktır. Tabi bu durum azarlanma sonrası stresin artmasına bağlı olarak daha da artmaktadır. Bilinenin aksine tikler; ani, aralıklı, tekrarlayıcı, istemsiz ve ritmik olmayan vokal ya da motor kasların kasılmasıyla meydana gelen bir bozukluktur. En çok göz kırpma şeklinde görülen tiklerin fazlaca çeşidi vardır. Bunlar, göz kırpma, zıplama, öksürme, yüz ekşitme, dokunma, aksırma, burun karıştırma, atlama, boğaz temizleme, şaşı bakma, elini koklama,  omuz silkme, nesneleri koklama, baş çevirme, kendine vurma, burun kıvırma, cinsel organıyla oynama, dudak yalama, bir nesneye vurma, dudak oynatma, deri yolma, kaş kaldırma, tüm gövdeyi döndürme,  parmak oynatma, dil çevirme, hırıltılı ses çıkarma, baş sallama, sırıtma, çiğneme sesi çıkarma, diş gıcırdatma, öpme, çömelme, yalanma, değişik sesler çıkarma, vızıldama, ıslık çalma,  burun çekme,  havlama sesi çıkarma,  sövgülü konuşma,  müstehcen konuşma,  horlama sesi çıkarma, mırıldanma gibi hareket ve seslerdir.


Tiklerin oluşma nedenleri çeşidine göre değişmektedir. Gelip geçici tiklerin oluşmasında daha çok çevresel faktörler ve stres rol oynarken, kronik motor tikler ve Tourette Sendromu’nda daha çok nörobiyolojik ve genetik etmenler rol oynamaktadır. Yapılan çalışmalar klinik izlemler, tiklerin stres yaratan çeşitli durumlardan sonra açığa çıkabildiğini göstermiştir. Ayrıca aile ve çevre tarafından tikler için yapılan uyarılar ve cezalandırmalar tiklerde artışa neden olabilmektedir. Toplumda genel görülme sıklığı  % 1-2 dir. Genellikle erkek çocuklarında daha fazla görülüp, erkek/kız oranı 2/1'dir. Tik bozuklukları her yaşta görülebilmekle beraber, başlama yaşı genelde 7-11 yaşları arasındadır.


Gelip geçici tikler; bir veya birden fazla motor veya vokal tikin olmasıyla karakterizedir. Bu tikler en az dört hafta sürer ve uzunluğu bir yılı geçmez. Gün içinde dalgalanmalar gösterir.


Kronik motor veya vokal tikler; bu tik çeşidinde de bir veya birden fazla motor veya vokal tik vardır. Ama burada tik’ in devam süresi en az 1 yıl olmalı, aralarda düzelmeler olsa bile bu düzelmeler 3 ayı geçmemelidir.


Tourette Hastalığı; Motor tik adı verilen göz kırpma, omuz silkme baş sallama gibi tiklerle öksürme, aksırma boğaz temizleme gibi vokal tiklerin bir arada görüldüğü bir hastalık çeşididir. Bu hastalıkta tikler bir yıldan daha fazla süre devam etmektedir ve hemen her gün birçok kez tekrar edilir. Tikler zaman zaman yer değiştirebilir, şiddeti azalabilir veya artabilir.


Bu çocuklar arkadaşları arasında alay konusu olduklarından dolayı yavaş yavaş içe çekilme, toplumdan soyutlanma belirtileri gösterebilirler. Bu durum çocuğun bütün hayatını etkileyeceğinden acilen tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır.


Tiklerin ileriki yaşlarda azalma olasılığı yüksektir. Zaman zaman artmalar görülse de çoğu geçicidir. Ebeveyn olarak tiki olan çocuğa yaklaşımda dikkat etmeniz gerekenler; öncelikle durumun çocuğun suçu olmadığını bilmeli, çocuğu suçlayıcı tavır içerisine girmemelisiniz. Cezalandırıcı olmamaya gayret etmelisiniz. Unutmayın ceza ve stres tikleri arttırır. Çocuğunuz o an istemli olarak tiklerini durduruyor gibi görünse de bir süre sonra tekrar başlar. Hastalık hakkında daha çok bilgi edinmek için kitaplar, internetten yazılar okumanız sizin için faydalı olacaktır. Okulla bağlantı kurup çocuğunuzun böyle bir hastalığı olduğunu belirtmeniz, özellikle vokal tikleri olan çocukları sınıfta çıkardığı sesler sebebiyle alacağı cezalardan koruyucu olacaktır. Tiklerde bazen bu bilinçli ve destekleyici tedavi işe yarar böylece ilaç tedavisine gerek kalmaz. Fakat tikler çocuğun sosyal hayatını, benlik saygısını, akran ilişkilerini etkilemeye başladığında, süresi uzadığında derhal bir doktora başvurulmalı bu konuda destek alınmalı ve gerekirse ilaçla tedavi edilmelidir.

Haftaya görüşmek üzere, sağlıcakla kalın …

Dr. Mehmet KARADAĞ
Gaziantep Tıp Fakültesi
Çocuk Psikiyatrisi Bölümü
928 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DİKKAT EKSİKLİĞİ KÂBUSUNUZ OLMASIN! - 01/11/2020
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB); aşırı hareketlilik, dikkat dağınıklığı ve dürtüsellik adı verilen isteklerini erteleyememe gibi belirtileri olan psikiyatrik bir rahatsızlıktır.
Okul Fobisi - 16/10/2015
Okulun yeni açıldığı bu dönemlerde sık sık okula gitmek istemeyen çocuklarla karşılaşırız. Aileden özellikle de anneden hiç bu kadar uzun süre ayrı kalmayan çocuklar,
Erken Doğum ve Aile Psikolojisi - 10/10/2015
Erken doğum ve sonrasında meydana gelen aksaklıklar, insanlığın ilk zamanlarından beri yaşadığı krizlerden biridir. Daha öncelerde çocukların organik problemlerine daha çok odaklanılırken, son 25-30 yıldır çocuğun
Renklerin Psikolojik Etkisi - 08/08/2015
Renkler yaşamımıza can veren ögelerdir. Renksiz bir dünya düşünemiyoruz. Odamızı boyayacağımız renkten, giydiğimiz kıyafete; arkadaşımız için seçtiğimiz çiçeğin renginden, trafik ışıklarına kadar hayatımızı renkler yönetiyor
Boşanma ve Çocuk - 02/08/2015
Boşanmaların sayısı dünya üzerinde olduğu gibi ülkemizde de artmaktadır. Bu artışın sebepleri; kişiler arasındaki anlaşmazlıklar, ailevi sorunlar veya sağlık sorunları gibi problemlerin artışıdır.
Bayram Sevinci - 21/07/2015
"Bugün bayram.. Sevinin çocuklar.." sözlerini hepimiz yakından biliyoruz. Peki çocuklar nasıl sevinir? Onları sevindirdi biliyor muyuz? Sevindirmek için neler yapmalıyız?
Şizofreni - 14/07/2015
Şizofreni en ağır akıl hastalıklarından biridir. Ömür boyu sürdüğünden bireyin hayatında az ya da çok mutlaka bir mağduriyete sebep olur.
Manik Depresyon - 04/07/2015
Manik Depresyon olarak bilinen Bipolar Bozukluk, sanılanın aksine toplumda oldukça yüksek görülen bir hastalıktır.
Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı - 26/06/2015
Yaz tatilinin gelmesiyle çocukların kendilerine ayırdıkları zaman dilimi de arttı. Bazı çocuklar aileleriyle tatile, yeni yerler görmeye, deniz havasının tadını çıkartmaya giderken, kimi çocuklar aile büyüklerinin yanına gönderildi
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret146187
Hava Durumu
Saat
Öğretmen Akademisi Vakfı

Öğretmenler Üretiyor