• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sosyologist
Dr. Mehmet KARADAĞ
mehmetkaradag1988@gmail.com
Yaşasın Yaz Tatili !...
19/06/2015

12 Haziran’da karnelerin alınmasıyla uzun yaz tatili başladı ve yorucu bir sene daha geride kaldı. Karnesi iyi olan çocuk da kötü olan çocuk da yaza umutla merhaba dedi. Yaz tatilinin planlarını yapmak çocuğun gelişimine çok büyük katkı sağlayacaktır. Ağırlık eğlenmeye ve dinlenmeye verilirken, eksik olan derslerin telafisi, okuma ve beceri geliştirme eğitimleri de yaz programlarına alınmalıdır. Çünkü eksik alanların kapatılması için eşsiz bir fırsattır yaz tatili.

 

 

Bugünlerde çocuk ergen psikiyatrisi polikliniğimize gelen ailelerin en çok sorduğu sorulardan birisi: “Hocam çocuğumuz yaz tatilini nasıl geçirsin?” Bu sorunun cevabı olarak anne babanın hayalinde “sabahtan akşama derslerine çalışan, okuma yapan, düzenli uyku alışkanlıklarını sürdüren bir çocuk” varken; çocuğun hayalinde “okul bitmesiyle kitabı defteri bir köşeye kaldırmak, sabahtan akşama kadar televizyon izlemek ya da tabletle oynamak, istediği saatte uyuyup, istediği saatte kalkmak” vardır. Peki aynı olay karşısında bu kadar farklı hayalleri birleştirmek için ne yapılmalı? Her alanda olduğu gibi bu yaz tatilinde de anne babalara çok iş düşecektir. Yaz tatilinin verdiği rahatlıkla zaman planlamasında zorlanan çocuğa, plan konusunda yardım etmek gereklidir. Ama planlar yapılırken çocuğunuzun isteklerini göz önünde bulundurmaya dikkat etmelisiniz. Sonuçta bu tatili o hak etti!

 

 

Benim anne babalara ilk sorduğum soru, çocuğunuz herhangi bir sosyal aktiviteye ya da spora düzenli devam ediyor mu? Eğer cevap “Hayır!” ise ilk önerim çocuğunuzun da istediği bir alana yaz için kayıt yaptırmaları oluyor. Çünkü sosyal ve sportif faaliyetler hem çocuğun becerilerini (dil-bilişsel, motor, duygusal) geliştirir hem de sağlıklı birer birey olmalarına yardımcı olur. Günümüz toplumunda alışverişten, oyuna, sohbetten, koşuya hepsi ekran başında oturarak yapıldığı için beden sağlığımız da büyük tehlike altında. İkinci olarak, eksiklerini kapatacak ama gün içinde çok yormayacak bir çalışma programı hazırlamak gerekiyor. Sevecekleri kitapları alarak, ailece okuma saatleri belirlenerek okuma alışkanlığı kazandırmak da yazın önemli görevlerinden birisidir. Eğlenceye de vakit ayırmayı unutmamak gerek. Özellikle aile bireylerinin beraber olduğu, paylaşımın yüksek olduğu etkinlikler planlamak aranızdaki iletişimi ve duygusal bağı arttıracak. Gelecek yıla enerji toplayarak girmenizi sağlayacaktır.

 

 

Herkese iyi tatiller, haftaya görüşmek üzere, sağlıcakla kalın ...

 

Dr. Mehmet KARADAĞ

Gaziantep Tıp Fakültesi

Çocuk Psikiyatrisi Bölümü 

 

 

 698 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DİKKAT EKSİKLİĞİ KÂBUSUNUZ OLMASIN! - 01/11/2020
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB); aşırı hareketlilik, dikkat dağınıklığı ve dürtüsellik adı verilen isteklerini erteleyememe gibi belirtileri olan psikiyatrik bir rahatsızlıktır.
Okul Fobisi - 16/10/2015
Okulun yeni açıldığı bu dönemlerde sık sık okula gitmek istemeyen çocuklarla karşılaşırız. Aileden özellikle de anneden hiç bu kadar uzun süre ayrı kalmayan çocuklar,
Erken Doğum ve Aile Psikolojisi - 10/10/2015
Erken doğum ve sonrasında meydana gelen aksaklıklar, insanlığın ilk zamanlarından beri yaşadığı krizlerden biridir. Daha öncelerde çocukların organik problemlerine daha çok odaklanılırken, son 25-30 yıldır çocuğun
Renklerin Psikolojik Etkisi - 08/08/2015
Renkler yaşamımıza can veren ögelerdir. Renksiz bir dünya düşünemiyoruz. Odamızı boyayacağımız renkten, giydiğimiz kıyafete; arkadaşımız için seçtiğimiz çiçeğin renginden, trafik ışıklarına kadar hayatımızı renkler yönetiyor
Boşanma ve Çocuk - 02/08/2015
Boşanmaların sayısı dünya üzerinde olduğu gibi ülkemizde de artmaktadır. Bu artışın sebepleri; kişiler arasındaki anlaşmazlıklar, ailevi sorunlar veya sağlık sorunları gibi problemlerin artışıdır.
Bayram Sevinci - 21/07/2015
"Bugün bayram.. Sevinin çocuklar.." sözlerini hepimiz yakından biliyoruz. Peki çocuklar nasıl sevinir? Onları sevindirdi biliyor muyuz? Sevindirmek için neler yapmalıyız?
Şizofreni - 14/07/2015
Şizofreni en ağır akıl hastalıklarından biridir. Ömür boyu sürdüğünden bireyin hayatında az ya da çok mutlaka bir mağduriyete sebep olur.
Manik Depresyon - 04/07/2015
Manik Depresyon olarak bilinen Bipolar Bozukluk, sanılanın aksine toplumda oldukça yüksek görülen bir hastalıktır.
Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı - 26/06/2015
Yaz tatilinin gelmesiyle çocukların kendilerine ayırdıkları zaman dilimi de arttı. Bazı çocuklar aileleriyle tatile, yeni yerler görmeye, deniz havasının tadını çıkartmaya giderken, kimi çocuklar aile büyüklerinin yanına gönderildi
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret146187
Hava Durumu
Saat
Öğretmen Akademisi Vakfı

Öğretmenler Üretiyor