• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/sosyologist
Dr. Mehmet KARADAĞ
mehmetkaradag1988@gmail.com
Okul Fobisi
16/10/2015
Okulun yeni açıldığı bu dönemlerde sık sık okula gitmek istemeyen çocuklarla karşılaşırız. Aileden özellikle de anneden hiç bu kadar uzun süre ayrı kalmayan çocuklar, okula başladıklarında ilk kez böyle deneyimi yaşarlar.  Bazı çocukların adaptasyon süresi çok kısa olur. Bazı çocuklar ise günlerce annesiyle okula gelir-gider, derse beraber girerler ama tüm bunlara rağmen yine tek başına okula kalmak istemez. Annesi okuldan çıktığı an çığlığı basar ve arkasından koşarak yakalar.   İşte bu durum yaşıtlarıyla uyumsuz bir şekilde 1 aydan uzun süre devam eder ve çocuğun hayatını olumsuz yönde etkilerse biz buna ‘Okul Fobisi’ deriz. Okul fobisinin temelinde her zaman anneden ayrılma korkusu vardır. Her yaş grubunda olabileceği gibi daha çok 3-6 yaş civarında olur. Bu yaşlar daha çok kreş, anaokulu ya da ilkokul başlangıç yaşlarıdır.


Okul fobisinin temelinde genelde anne-babanın davranışlarında problem vardır. İki çeşit davranış modeli vardır. Bunlardan birincisi; aşırı koruyan, kollayan, çok ilgilenen, çok seven, çocuğu yalnız bırakmayan, çocuğun hiçbir yerde kalmasına müsaade etmeyen, çocuğun tek başına hareket etmesine izin vermeyen aşırı koruyucu anne-baba modelidir. İkinci aile modeli ise bunun tam tersidir. Eleştiren, reddeden, çocukla iyi diyalog kuramayan ve çocuğu adeta iten bir yaklaşım sergileyen anne-baba modelidir. Bu iki durumda da çocuğun okul fobisi geliştirme riski akranlarına göre daha fazladır. Ayrıca duruma genetik faktörler de eşlik edebilir. Yani çocuk zaten kaygı alt yapısına sahiptir, böyle bir stresle karşılaştığında gün yüzüne çıkar.


Okul fobisini tetikleyen diğer olaylar;

 • Her hangi bir hastalık veya tatil nedeniyle okuldan uzak kalma,
 • Aile içinde sıkıntı ve gerginlik yaratacak olayların varlığı, ( birinin ölümü, hastalık vs)
 • Okulda arkadaş ilişkilerinin bozulması,
 • Okul veya öğretmen değişikliği,
 • Göçle yaşanan çevre değişikliği,
 • Yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi,
 • Okulda sıkıntı veya gerginlik yaratacak olayların varlığı,
 • Çocuğun cinsel veya fiziksel tacize uğraması ya da bir felaketle karşı karşıya kalması.
Tedavisinde en önemli şey okula gitmeyi teşvik etmektir. Ayrıca ne olursa olsun okula gitmesi gerektiği çocuğa anlatılmalıdır. Çocuk hangi şekilde okula gitmek istiyor, nasıl okula daha rahat gidebiliyor ve okulda yanında kimin olmasını istiyorsa o ortam ve şartlar sağlanmalıdır. Çocuğa: “ Biz seni, senin sıkıntı ve huzursuzluğunu anlıyoruz, için sıkılıyor, kaygıların var. Aslında bu kaygıların azaldığında okul seni sıkmayacak, daha eğlenceli zamanlar geçireceksin. Biz her zaman senin yanındayız ve yalnız bırakmayacağız” mesajı hem sözel hem de davranışsal olarak verilmelidir. Tedavinin temelinde çocuğun okulla bağının kopmamasını sağlamak vardır. Çocuk anneyle ya da annesiz okulda kalmayı başarmalıdır. Tüm bunlara rağmen düzelmeyen durumlarda bir uzmana görünmek, profesyonel yardım almak gereklidir.


Haftaya görüşmek üzere, sağlıkla kalın …


Dr. Mehmet KARADAĞ
Gaziantep Tıp Fakültesi 
Çocuk Psikiyatrisi Bölümü
1793 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DİKKAT EKSİKLİĞİ KÂBUSUNUZ OLMASIN! - 01/11/2020
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB); aşırı hareketlilik, dikkat dağınıklığı ve dürtüsellik adı verilen isteklerini erteleyememe gibi belirtileri olan psikiyatrik bir rahatsızlıktır.
Erken Doğum ve Aile Psikolojisi - 10/10/2015
Erken doğum ve sonrasında meydana gelen aksaklıklar, insanlığın ilk zamanlarından beri yaşadığı krizlerden biridir. Daha öncelerde çocukların organik problemlerine daha çok odaklanılırken, son 25-30 yıldır çocuğun
Renklerin Psikolojik Etkisi - 08/08/2015
Renkler yaşamımıza can veren ögelerdir. Renksiz bir dünya düşünemiyoruz. Odamızı boyayacağımız renkten, giydiğimiz kıyafete; arkadaşımız için seçtiğimiz çiçeğin renginden, trafik ışıklarına kadar hayatımızı renkler yönetiyor
Boşanma ve Çocuk - 02/08/2015
Boşanmaların sayısı dünya üzerinde olduğu gibi ülkemizde de artmaktadır. Bu artışın sebepleri; kişiler arasındaki anlaşmazlıklar, ailevi sorunlar veya sağlık sorunları gibi problemlerin artışıdır.
Bayram Sevinci - 21/07/2015
"Bugün bayram.. Sevinin çocuklar.." sözlerini hepimiz yakından biliyoruz. Peki çocuklar nasıl sevinir? Onları sevindirdi biliyor muyuz? Sevindirmek için neler yapmalıyız?
Şizofreni - 14/07/2015
Şizofreni en ağır akıl hastalıklarından biridir. Ömür boyu sürdüğünden bireyin hayatında az ya da çok mutlaka bir mağduriyete sebep olur.
Manik Depresyon - 04/07/2015
Manik Depresyon olarak bilinen Bipolar Bozukluk, sanılanın aksine toplumda oldukça yüksek görülen bir hastalıktır.
Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı - 26/06/2015
Yaz tatilinin gelmesiyle çocukların kendilerine ayırdıkları zaman dilimi de arttı. Bazı çocuklar aileleriyle tatile, yeni yerler görmeye, deniz havasının tadını çıkartmaya giderken, kimi çocuklar aile büyüklerinin yanına gönderildi
Yaşasın Yaz Tatili !... - 19/06/2015
12 Haziran’da karnelerin alınmasıyla uzun yaz tatili başladı ve yorucu bir sene daha geride kaldı. Karnesi iyi olan çocuk da kötü olan çocuk da yaza umutla merhaba dedi.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret147723
Hava Durumu
Saat
Öğretmen Akademisi Vakfı

Öğretmenler Üretiyor