• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/sosyologist
  • Başlık Metni
  • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
         

ING Türkiye, Habitat Derneği, ODTÜ işbirliğiyle ve İLKSAN desteği ile hayata geçen “Dijital Öğretmenler Projesi" için gönüllü öğretmenler aranıyor!


Çevrim içi ve yüz yüze iki fazdan oluşacak “Dijital Öğretmenler Projesi”nin Ekim-Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek çevrim içi fazına, 10 uygulama ilindeki ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinden gelen başvurular kabul edilecek. Toplam kontenjan  1.000 öğretmenle sınırlı olup bu kontenjanın 500’ü İLKSAN aracılığı başvuru yapacak ilkokul öğretmenleri arasından belirlenecek.

Ekim-Aralık 2020 tarihleri arasında ODTÜ'lü akademisylenler tarafından dijital vatandaşlık ve güvenlik, eleştirel düşünme ve ölçme & değerlendirme, yaratıcılık ve görsel tasarım, infografik, video ve fotoğraf oluşturma ve düzenleme, etkili sunum hazırlama içerikleri 1000 öğretmene aktarılacak. 1000 öğretmenin dijital yetkinliklerine katkıda bulunacak.

Çevrim içi eğitimlerin ardından 1.000 öğretmenin içinden seçilecek 100 öğretmene yine ODTÜ'lü akademisyenler tarafından ikinci faz eğitim verilecek. Yüz yüze yapılması planlanan ikinci faz eğitim pandemi koşullarına bağlı olarak çevrim içi olarak da yapılabilecek. Bu eğitimlerin ardından 100 öğretmenin öğrendiklerini okullarındaki öğrencilere aktarmaları beklenecek.

Dijital Öğretmenler Projesi'nin Amacı:

·  Öğretmenlerin dijitalleşen dünyaya adım atması ve dijital yetkinlikler edinmesi.
· İkinci fazı tamamlayan öğretmenlerin 2.000 öğrenciye bu içerikleri aktarması.
· Öğretmen ve öğrencilerin dijital dönüşümün bir parçası haline getirilmesi.
· Farklı illerdeki öğretmenlerin aynı eğitimleri yerellerindeki öğrencilere aktararak bölgesel dijital yetkinlik eşitliğinin sağlanması
· Türkiye’deki dijital dönüşüme destek olmak.

Proje İlleri: İstanbul, Ankara, İzmir, Ağrı, Aydın, Kahramanmaraş, Adana, Samsun, Gaziantep, Erzurum

Son Başvuru Tarihi: 22 Ekim 2020

Her türlü sorunuz için dijitaldonusum@habitatdernegi.org adresinden bilgi alabilirsiniz.

 

Değerli Velilerim,
Kaynak kitabımız olan "TUDEM Okuma Yazma Seti" ile okumayı öğrenmeye başladık. Kitaplar evden okula, okuldan eve gidip geliyor. Her geldiğinde yeni bir sayfa heyecanlı bir şekilde anlatılıyor. Bana kaynak alma konusunda güvenip destek olduğunuz için hepinize teşekkür ederim.


        
Değerli Velilerim, yarına 4 Canlı Ders atadım. Öğrencilerimi bekliyorum. Ders konuları ve saatleri ekteki resimlerde mevcuttur.

                   SINIF PAYLAŞIMI ...


Kırmızı ve Mavi gruplar gidenler ve değişimler sonucunda yeniden düzenlendi. Bundan sonra Kırmızı (Pazartesi/Salı) ve Mavi (Perşembe/Cuma) Grupta yer alanlar kendi listelerinin gününde okula geleceklerdir.                                      Değerli Velilerim,


                             

2020-2021 Eğitim Öğretim yılı 1.Dönem 1/A Sınıfı Veli Toplantısını, Salgın kurallarına uygun olarak (maske ve sosyal mesafeye dikkat ederek, yüz yüze) Öğrencilerimizin sosyal ve akademik gelişimlerinin değerlendirilmesi, velilerimizle tanışmak ve bu salgın dönemine dönük alınacak önlemleri görüşmek, okuma-yazma sürecindeki iş ve işlemleri paylaşmak ve karşılıklı işbirliği ve güveni geliştirmek amacı ile 24-09-2020 Perşembe günü saat 11.00'da okulumuz toplantı salonunda yapmayı planlıyoruz.


Toplantıya katılarak, konular üzerindeki düşüncelerinizi bizimle paylaşmanız hedeflerimize daha sağlıklı ulaşmamız için önem arz etmektedir. Tüm velilerimi bu önemli buluşmaya davet ediyorum. Katılımınızı önemle rica ederim.

Metin DERVİŞOĞLU
1/A Sınıf Öğretmeni2020-2021 Eğitim-Öğretim yılının ilk günü 6 aylık bir özlemden sonra bugün başladı.

Öğrenciler kadar heyecanlı öğretmenler ve veliler de bu günün heyecanını yaşıyorlardı.

Hatta bazı velilerimiz belirlenen saatin çok öncesinde gelmişlerdi. Ve beklenen an geldi. Her öğretmen sınıflarının başına geçerek öğrencilerini sınıflarına bundan sonra ki yuvalarına aldılar. İçerde, tanışma, kitap dağıtımı, okul bölümlerinin tanıtımı, bahçe etkinlikleri ve ilk çizgi çalışmam etkinliklerinin devamında Veli Taahhütnamelerini vermek ve öğrencilerimizi ailelerine teslim etmek üzere bahçeye çıktık.

Yarında Küresel Salgın nedeniyle ikiye böldüğümüz sınıfımızın 2. yarısıyla buluşacağız onlarla uyum haftası etkinliklerini yapacağız ...

Diğer yarımızı görmek için yarını sabırsızlıkla bekliyoruz ...

Bugün de merakla beklediğimiz Maviler okula geldiler. Onlar da kırmızılar gibi çok sevimli ve tatlıydılar. Onlara da şemsiye çikolatamızı ve Sınıf çantamızı verdik ve kitaplarını içine koyduk. Sonra herkes kendini tanıttı. Daha sonra bahçeye çıktık. Hava aldık, oyun oynadık .Okulu gezdik. İlk Çizgi Çalışmam etkinliğini yaptık. Şarkılar söyledik. Saat 12.00'de ise Veli Taahhütnamelerini vermek ve öğrencilerimizi ailelerine teslim etmek üzere bahçeye çıktık.

Haftaya görüşmek üzere vedalaştık ...
Değerli Velilerim,
       Yarın (Pazartesi) Kırmızı Grubu, Salı günü Mavi Grubu saat 09.00 da okula Bekliyorum. Kendi yiyebilecekleri kadar yiyecek ve su getirsinler. Kalem kağıt ve oyun hamuru, kuru boya kalemi getirsinler. Yarın buluşmak dileğiyle ...2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı öğrencilerimize ve velilerimize hayırlı olsun ...

Okullar Corona Virüs Nedeniyle 30 Nisan'a Kadar Tatil Edildi.
Eğlenceli Bilim Deneyleri Etkinliğimiz ...

Bugün okulumuza gelen Eğlenceli Bilim Deneyleri Etkinliğini izledik. İlk ders saatinde 2-E, 3-A VE 3-C sınıfları birlikte toplantı salonunda bizim için hazırlanan düzenekte gösterilen deneyleri heyecanla izledik ve hem bilgilerimizi tazeledik hem de yeni bilgiler öğrendik. Gösteriyi yapan öğretmenin sorularına yanıtlar verdik.


Maddenin Bilim Hali Etkinliğimiz ...Bugün 3.sınıflar Zümre kararı gereğince Fen Bilimleri dersine yönelik farkındalık yaratmak, temel kavramları somutlaştırmak amacıyla Esenler Bilim Merkezi'ne gittik.

Saat 14.30 gibi aracımıza binerek 15.00'da merkeze ulaştık. Daha sonra sınıfımızı 2 gruba bölerek merkezi gezmeye ve etkinlikleri yerinde görmeye ve yapmaya başladık. Bazılarını işlediğimiz konuların etkinlikleri olarak yeniden yaparak bilgilerimizi pekiştirdik. Bazıları da sonra göreceğimiz konular olduğundan ön bilgi edinmiş olduk. Böylece konuyu işlediğimizde bu bilgiler dersi daha kolay kavramamıza olana sağlayacak.

Son bölümde ise mini robotumuzu oluşturarak resim çizdik. Robotumuzu çıkarken bize armağan ettiler. Bir de Bilge Çocuk dergisi armağan edildi.

Merkezden çıkarak aracımıza binip 16.00'da okulumuza geldik. Emeği geçen merkez öğretmenlerimize ve ulaşımımızı sağlayan araç sürücümüze teşekkür ederiz ...
Öğrencilerimizin Okul Müdürümüz ile Röportajı ...
Sınıfımız öğrencilerinden Nisa YILDIZ  ve  Ece NASIRLI okulumuza bu yıl atanan Okul Müdürü Ali AVCI ile  web sayfamız için röportaj yaptılar.

N. YILDIZ -  E. NASIRLI  :  Müdür Bey, öncelikle okulumuza hoşgeldiniz. Yeni göreviniz hayırlı uğurlu olsun. Sizle görüşerek okulumuz hakkındaki düşüncelerinizi ve yapacaklarınızı  öğrenmek  ve bunları okul öğrenci grubu ve velilerimizle paylaşmak istedik. Bize bu imkanı verdiğiniz için çok teşekkür ederiz.

A. AVCI :   Sevgili Çocuklar, öncelikle ben sizlere bu güzel düşünceniz için teşekkür ederim.Bana düşüncelerimi ve yapacaklarımı sunma imkanı verdiğiniz için. Birlikte güzel işler başaracağımıza inanıyorum.

 

N. YILDIZ -  E. NASIRLI  : Okulumuzda gerçekleştirmek istediğiniz en büyük hedefiniz nedir?

A. AVCI :   Okulumuzdaki en temel hedefimiz temiz, sağlıklı ve güvenilir bir ortamda hayata ve geleceğe hazırlamaktır.

N. YILDIZ -  E. NASIRLI  : Müdür olmayı neden seçtiniz?

A. AVCI :   19 yıllık öğretmenlik hayatından sonra eğitime yönelik daha faydalı düşünceler ve projeler üretip hayata geçirebilmek amacıyla. Ayrıca büyüklerimizin de bizi bu göreve layık görmeleri de etkili olmuştur.

N. YILDIZ -  E. NASIRLI  : Daha önce hiç müdürlük yaptınız mı? Okul yöneticiliği deneyiminiz var mı?

A. AVCI :    Burada ilk müdürlük deneyimini yaşıyorum. Buraya gelmeden önce bir ilkokulda 4 yıl okul  müdür yardımcılığı görevinde bulundum.

N. YILDIZ -  E. NASIRLI  :  Okulda  olmamasını istediğiniz bir durum var mı ?

A. AVCI :    Çalıştığım kurumda ve gerek öğrenciler, gerekse öğretmen ve çalışanlarımız arasında birlik ve bütünlüğü, çalışma ahengini bozan durumların olmamasını isterim. Her şey uzlaşı içinde gerçekleştirilmelidir.

N. YILDIZ -  E. NASIRLI  :  Okulumuzda çalışmaktan memnun musunuz?

A. AVCI :     Okulumuzdan öğrencilerimizin, velilerimizin ve öğretmenlerimizin memnun olduklarını gözlemliyorum.  Ben de aynı şekilde her gün severek ve heyecanla geliyorum.

N. YILDIZ -  E. NASIRLI  :  Okulumuzun dış rengini değiştirmek ister misiniz?

A. AVCI :     Okul renginin değişmesinin gerekli olduğunu düşünmüyorum.

N. YILDIZ -  E. NASIRLI  :  Eğitim kalitesinin artması için neler düşünüyorsunuz?

A. AVCI :     Okulumuzda eğitim kalitesinin artması için, eğitimi destekleyici etkinlikler yapmayı planlıyoruz.

N. YILDIZ -  E. NASIRLI  :  Okulumuza Okul Kütüphanesi yaptırmayı düşünüyor musunuz?

A. AVCI :     Okulumuzun fiziki imkanları yeterli olmadığı için kütüphane yaptırmak şu an için imkan dahilinde değil. Ancak ileriye dönük planlarımız içinde yer almaktadır.

N. YILDIZ -  E. NASIRLI  :  Okulumuza Revir bölümü kurmayı düşünüyor musunuz?

A. AVCI :     Sağlıkla ilgili uygulamalar öncelikle Milli Eğitim Müdürlüğünün tasarrufunda olup, okulumuzun imkanlarının yeterli olması durumunda gerçekleşmesini arzuladığımız bir durumdur.

N. YILDIZ -  E. NASIRLI  :  Eski görev yerinizden okulumuza geldiğinizde kolay adapte olabildiniz mi?

A. AVCI :     Adapte olmakta zorlanmadım. Benimseme süreci biraz zaman aldı tabi ki.

N. YILDIZ -  E. NASIRLI  :  Eski görev yeriniz ile okulumuz arasında bir fark var mı ?

A. AVCI :     Bir fark yok. Her iki görev yerinde de toplumun en temiz bireyleri olan sevgili çocuklarımızla olmaktan daima mutluluk duyarım.

N. YILDIZ -  E. NASIRLI  :  Okulumuzun eğitim kalitesini ilçemizdeki diğer okullarla karşılaştırdığınızda sizce durum nasıldır?

A. AVCI :     Okulda yeni olduğum için, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı sonundaki verilere göre bu soruyu  cevaplamanın daha doğru olacağı inancındayım.

N. YILDIZ -  E. NASIRLI  :  Okulumuzun velilerinden beklentileriniz nelerdir?

A. AVCI :     Olumsuz durumlarda karşılıklı anlayış ve işbirliği içersinde okulumuza sahip çıkılması ve destek verilmesini bekliyorum.

N. YILDIZ -  E. NASIRLI  :  İlkokullarda neden Bilişim Teknoloji Sınıfı  yok?

A. AVCI :     İlkokullarda Bakanlığın  hazırladığı müfredata göre Bilişim Dersi olmadığı için bilgisayar sınıfı da yoktur.

N. YILDIZ -  E. NASIRLI  :  Müdür Bey, zaman ayırıp bizi dinlediğiniz ve sorularımızı cevaplandırdığınız için çok size teşekkür ederiz. Okulumuzdaki  görevinizde başarılar ve kolaylıklar  dileriz.

A. AVCI :     Sevgili Çocuklar, ben size bu güzel sohbet için teşekkür eder, derslerinizde başarılar dilerim.

 

 
Çok Sesli Çocuk Korosu Okulumuzdaydı ...


Bugün 27/12/2018  PEFHEM Derneği Çok Sesli Çocuk Korosu bugün okulumuzdaydı. Okul Öğrenci Meclisinin ilk etkinliği olarak okulumuza gelen Koro öğrencilerimize 3. ve 4. sınıflar olmak üzere 2 defa konser verdiler. Konserde;

 

Mustafam

Barabba

Katyuşa

Gıdgıdgıdak

Oy trabzon

Takvim

 

parçaları koro ve solo olarak seslendirildi.Öğrenciler konseri ilgi ve beğeniye izlediler. Katılmak isteyenler sınıf öğretmenlerine bilgi vererek aile onayıyla katılabilecekleri söylendi.

 

Etkinliği düzenleyen Okul Meclisi Başkanı ve ekibine, Koro Şefi Pınar Dilek YILMAZ ve müzisyenlere ve koro üyelerine teşekkür ederiz ...


    


İstanbul Veli Akademileri; İstanbul’daki resmî okullarda (okul öncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim, özel eğitim) öğrenim gören öğrencilerin velilerine yönelik okul-veli arasında iletişimi ve iş birliğini güçlendirmek suretiyle velileri bilinçlendirerek geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sorumluluklarının bilincinde bireyler olarak yetişmelerine katkı sunmak amacıyla hazırlanan okul merkezli veli eğitim projesidir. İstanbul Veli Akademileri projesi okulumuzda uygulanmaktadır. 

Okulumuzda velilerimize  ilki 19 Aralık Çarşamba tarihinde  saat 13:00´da olmak üzere "Aile İçi İletişim"  konusuyla başlayacak 6 adet eğitim vericektir. Bu eğitimlerden 5 tanesine katılım sağlayan velilerimize sene sonu karne töreninde Katılım Sertifikaları verilecektir.

Veli Akademileri Projesine katılmak isteyen velilerimiz ilkokul ve ortaokul müdür yardımcılarımıza başvurarak kayıt olabilirler.  Ders Dışı Öğrenme Yoluyla Ankara Gezimiz ... 1/12/2018

Bu hafta sonu Okulumuz Gezi Kulübünce düzenlenen Günübirlik Ankara Gezisine 3/A, 4/A ve 4/B Sınıfları olarak 31 öğrenci, 10 veli 3 öğretmen ve 1 idareci olarak katıldık.

1 Aralık gecesi saat 01.30'da okul bahçesinden aracımıza binerek hareket ettik. Sorunsuz bir yolculukla saat 07.00 gibi Ankara'ya vardık.Turumuza eşlik edecek rehberimizi de alarak Ankara Kalesine gittik. Orada sabah kahvaltısı için bizlere verilen kahvaltılık poşetlerimizi kullandık. Sonrasında ise Ankara Kalesini dolaşmaya çıktık. Kalenin en üst zirvesine kadar giderek Ankara'nın panoramik manzarası izleyerek rehberimiz kıvanç Bey'den de gerekli tarihsel bilgileri alarak ve bol fotoğraflar çekinerek ayrıldık.

Daha sona gezimizin 2. durağı Anadolu Medeniyetleri Müzesine geçtik. Yine burada rehberimizden Anadolu arkeolojisi ve tarihsel çağlarda insan ve toplum yaşamı hakkında bilgiler aldık.

3. Aşamada ise ülkemizin kuruluşunda yer almış 1. ve 2. meclis binalarını gezdik.O dönemdeki yaşananlar rehberimiz tarafından bizlere anlatıldı. O dönemin zor koşullarını ve mücadele azmini anlatımlardan ve orada sergilenen eserlerden kavramaya çalıştık.

Geceden başlayan hareketliliğimiz sonucu ortaya çıkan yorgunluğumuzu azaltmak ve yemek yemek üzere Balgat'ta Kukla restaurant' gittik. Hem yemeğimizi yedik hem de Kukla gösterisi izleyerek eğlendik.

4. aşamada Atatürk Orman Çiftliğine giderek Atatürk evini gezdik. Evdeki eşyaları inceleyerek o dönem yaşa koşullarını anlamaya çalıştık. Atamızın kişisel eşyalarını inceledik. Bahçesinde bol fotoğraf çektirip oyunlar oynadık.

Son olarak saat 15.00 gibi Anıtkabire gelerek aslanlı yoldan yürüyerek, rehberimizin bilgilendirmeleri eşliğinde tören alanına geldik. Oradan da müze sırasına girerek müzeleri gezdik ve 3 boyutlu savaş alanlarını ve o dönem yaşayan insanlarımızın çektikleri sıkıntılarını daha iyi anlama fırsatı bulduk. saat 16.45 te belirlenen toplanma noktasında buluşarak aracımıza bindik ve harekete geçtik.

Bu gezimize katılarak ya da öğrencisini göndererek tarihi, kültürel değerlerimizi farkına varmak, onlara sahip çıkmak konusunda kararlı duran, devletimizin kurucusu, büyük önder Atatürk'e sevgi ve sükranlarını sunan tüm velilerimize teşekkür ederiz.

Öğrenmenin sadece ders içi ortamlarda değil ders dışında da gerçekleştiğini gösteren öğrencilerimize, gezinin gerçekleşmesi sürecinde emeği olan öğretmen ve idareci arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Ayrıca İlkokul olarak ilk defa yaptığımız il dışı gezide sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan Gezikazan.com tur sorumlusu Mustafa Parlar Be'ye ve kaptanımıza, gezi süresince anlatımları ve uyarılarıyla bize rehberlik eden Kıvanç Bey'e çok teşekkür ederiz ..

ABDURRAHMANGAZİ İLKOKULU GEZİ KULÜBÜ

 

Erken Kutlama (Öğretmenler Günü) ...
23-11-2018

Dün Sabancı/Beykoz Öğretmen buluşmasından sonra Bu sabah ta Pendik İlçe Kaymakamlığının düzenlediği Öğretmenler günü programına katılarak okula geldim. Sonra dersler, nöbet derken 3. derse girdiğimde velilerimi sınıfta gördüm. Yine kutlama amacıyla pasta, pide ve çiçekleriyle gelmişler. Aslında çok onayladığım bir durum değil ama velilerimin de dediği anılmak ta güzel bir duygu.Getirdikleri çiçeğe, pastaya ve pideye teşekkür ederek, öğrencilerime de dağıtarak birlikte yedik. Anı anılaştırmak için fotoğraflar çekindik.

Emeği geçen, katkıda bulunan tüm velilerime ve sınıfa gelerek ikramları sunan başta Sınıf Temsicimiz Emine Hanım'a, Adile Hanım'a, Aynur Hanım'a ve Yaprak Hanım'a, Emine Hanım'a ayrı ayrı teşekkür ederim. 

Yine ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi'ni arayarak Teşekkür belgesi almamı sağlayan Şoray Hanım'a da ayrıca teşekkür ediyorum.

Sınıf Temsilcimiz Emine Hanım ve Adile Hanım'ın öğretmene yakışır en uygun hediyenin kitap olduğunu bilerek, kişisel okuma seçeneklerimi ve beğenimi de dikkate alarak aldıkları kitaplara da ayrıca teşekkür ederim.

Yine bir dönüm noktasında böylece anılmak ve anımsanmak çok mutlu etti. Herkese düşünce ve eylem evresindeki katkıları için çok teşekkür ediyorum. Sizleri ve özellikle öğrencilerimi çok seviyorum. İyi varsınız Hem bugün için hem de eğitim sürecindeki katkı ve destekleriniz için tekrar tekrar teşekkür ediyorum ...20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Kutlu Olsun ...
14 Kasım Dünya Diyabet Günü ...

Pendik Abdurrahmangazi İlkokulu Öğretmenleri olarak bugün de 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olması nedeniyle öğretmenler olarak Mavi Giyinerek ve öğrencilerimize de Mavi kurdeleler takarak farkındalık oluşturmaya çalıştık. Tüm sınıflarımız zümreler bazında farklı etkinlikler yaparak bu güne ait bilinç ve duyarlılık oluşturmaya çalıştık.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü sebebiyle bilgiler veren Türk Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, Türkiye'nin diyabet raporu ile ilgili çarpıcı veriler paylaştı. Ülkemizde 11 milyon diyabetli olduğunu belirten Prof. Dr. Yılmaz, "Türkiye genelinde yapılan TURDEP araştırmasının sonuçlarına göre de Türkiye'de diyabetin görülme sıklığı her 10 yılda bir yüzde 100 oranında artıyor." bilgisini verdi.

Diyabet aslında 21’inci yüzyılın bizim gündemimize getirdiği yüksek teknolojiden, bunların bize getirdiği yeni hayat modellerinden besleniyor. Teknoloji, otomobiller, akıllı televizyonlar aslında hiç farkına varmadan bizleri yavaş yavaş içine aldı. Çalışma saatleri uzadı, daha hareketsiz bir yaşamımız oldu. Oturduğumuz yerden artık her şeyi organize ediyoruz. Kimse yürümüyor, kimse koşmuyor.Buna karşılık zaman hızlandı. İnsanların oturup beslenmeye ayıracak vakti kalmadı ve fast food denilen yiyeceklere yöneldi. Yağlı, hamurlu, kırmızı etten zengin bir beslenme modeliyle tüm dünya şişmanlamaya başladı.”

Prof. Dr. Yılmaz,“Türkiye’deki diyabet ortalaması dünyadakinin 2 katı, Avrupa ortalamasının ise 3 katı. Türkiye’deki artış hızı da aynı şekilde çok fazla. TURDEP 1 (Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite ve Endokrinolojik Hastalıklar Prevalans Çalışması) ve TURDEP 2 çalışmasına göre diyabetin artış hızı yüzde 100. Şu anda ülkemizde 11 milyon civarı diyabetli olduğunu düşünüyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kayıtlarına göre de 7,8 milyon ilaç kullanan diyabetli var. Diyabetin ailesel bir hastalık olması nedeniyle birinci dereceden yakınların da riskli grupta olduğunu düşünürsek 40 milyona yakın bir insanı ilgilendiriyor” şeklinde konuştu.


                
Bugün okulda 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi Biz 3 sınıflar zümresi olarak da sportif hareketleri seçtik ve uyguladık ...            

Bugün (14 Kasım 2018) Okulumuz rehber öğretmeni Gülşah Hanım 14 Kasım Diyabet günü nedeniyle öğrencilerimize sağlıklı beslenme ve şeker ve Diyabet hakkında bilgilendirme yaptı.

                  


Benim Güzel Pabuçlarım ... 11.11.2018

   

        

Değerli Velilerim,


Bugün saat 12.00'de Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde oynanan “Benim Güzel Pabuçlarım” adlı oyunu izlemek amacıyla sabah 10.30'da okul bahçesinde buluştuk. Servisimize binerek Türkan SAYLAN Kültür Merkezi'ne ulaştık.

Bize ayrılan biletlerimizi alarak Kültür Merkezi'nde bulunan Tiyatro Kahramanları Müzesi, Dinazor Müzesi ve Oyuncak Müzelerini sırayla gezdik. Daha sonra oyun oynanacak alanın kapısında kapının açılmasını bekledik. Görevliler gelince önce grup olduğunuz için bizi içeri aldılar. Bizlerde bilet numaralarımıza göre yerlerimize oturduk ve oyunun başlamasını bekledik.Oyun başladığında dikkatle ve keyifle oyunumuzu izledik. 

Oyunda "Sevgi"nim önemi, yardımlaşma ve dayanışma, doğa ve hayvan sevgisi, nezaket sözcüklerine vurgu yapan gösteriyi izledik. Oyun bitiminde sahneye çıkarak oyunun güzel olduğunu ve beğendiğimizi belirttik.Oyunculardan biriyle fotoğraf çekindik, sohbet ettik. 

Daha sonra bahçeye çıkarak güneşe karşı yiyeceklerimizi yedik. Güzel bir piknik yapmış olduk. Sonra fotoğraf çekinip bekleyen servisimize binerek okulumuza döndük. 

Böylece, etkinlikten hedeflediğim kazanımlara ( öğrencilerimde sanata karşı farkındalık yaratmak, tiyatro ve sinema izleme becerisi kazandırma, toplumsal kurallara) ulaştığımı gördüm.

Öncelikle bu etkinliği gerçekleştirmemi sağlayan siz değerli velilerime, etkinlikte kurallara uyarak beni üzmeyen sevgili öğrencilerime ve ulaşımımızı sağlayan Göktürker Turizm'e ve kaptanımız Recep Bey'e çok teşekkür ederim .

YAKTIĞIN IŞIK HİÇ SÖNMEYECEK ...               
Her 10 Kasım'da olduğu gibi bu 10 Kasım'da da Atatürk'e olan bağlılığımızı ve sevgimizi ortak düşünce ve duygularla bir kez daha dile getiriyor, büyük önderimizi özlemle anıyoruz.

Bugün ki anma törenine katılan ilk ve ortaokul öğrencilerimize, izleyen velilerimize, sunum yapan öğrencilerimize ve öğretmenlerimize, misafir Pendik Anadolu Lisesi Öğretmen ve Öğrencilerine desteklerinden dolayı teşekkür ederiz ...

Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi            
                                                


7 Kasım 2018 Çarşamba günü Okulumuzun 3. sınıflar zümresi Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi kapsamında Kurtköy Spor Salonuna gitti ve uzman görevliler kontrolünde çeşitli beceriler değerlendirildi.

Barkodlu ve dijital ölçe araçları ile yapılan değerlendirmeler sonucunda uygun bulunan öğrencilerimiz uygun oldukları spor branşlarına göre yetiştirilecek ve takipleri yapılacak. Bu proje Gençlik ve Spor Bakanlığı ile MEB ortak çalışma projesidir.           
Önümüzdeki haftanın Atatürk'ü Anma haftası olması nedeniyle bugün Kesme-Katlama etkinliğinde bulunduk. Hem el becerimizi geliştirdik hem de güzel zaman geçirerek Atamıza olan sevgimizi gösterdik ...


ATAMIZ   SINIFIMIZDA

**************************************

Yaklaşan 10 Kasım Anma günü nedeniyle Öğrencilerimde Atatürk sevgisini somutlaştırmak, oma olan sevgimizi göstermek, yaptıkları için şükranlarımızı sunmak amacıyla Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) yönteminden yararlanarak Ata'mızı sınıfımıza misafir ettik.Varlığından mutlu olduk ve yarınlara bir anı bırakmak istedik.Değerli Velilerim,

11 Kasım 2018 Pazar Günü Saat 12.00'de Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde oynanacak olan “Benim Güzel Pabuçlarım” adlı oyunu izlemek amacıyla bir Tiyatro etkinliği yapmayı planlıyorum. Böylece öğrencilerimde sanata karşı farkındalık yaratmak,tiyatro ve sinema izleme becerisi kazandırmayı amaçlıyorum.

Ulaşımını da okulumuzun servisi ile kişi başı 5 TL'ye karşılayacağız. Katılmak isteyen öğrencilerim bana salı gününe kadar dönerlerse sınıfça katılım için gerekli başvuruyu yapmak üzere Maltepe TSKM'ye dilekçe yazacağım. Katılım sınıf sayısıyla sınırlıdır.

Oyun Hakkında Bilgi :
“Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü”nü almış olan “Benim Güzel Pabuçlarım” adlı oyunu Tiyatro Yeniden çocuklarla buluşturuyor. Oyun, Kültür Bakanlığı yayınları tarafından kitap olarak da basıldı. Oyundan bir bölüm İlköğretim Türkçe dersi kitaplarında “örnek metin” olarak okutulmakta. Renkli, eğlenceli, müzikli palyaço şovlarıyla ve şarkılarla görsel bir şölene dönüşen oyun, tiyatronun eğlendirerek eğitmek kuralını ön plana çıkarıyor. +5 YAŞ ÜZERİ İÇİN UYGUNDUR.Okul Meclis Başkanlığı Seçimleri ...

Okulumuz Öğrenci Meclis Başkanlığı seçimleri güzel geçen bir seçim dönemi sonucunda geçen hafta Cuma Günü 26.10.2018'de gerçekleştirildi.

8 adayın yarıştığı seçimlerde Başkanlığı 161 oyla 4/A Sınıfından Emine Türkü YILMAZ seçildi. Süreç boyunca, seçime aday olarak katılan öğrencilerimizi, oy kullanan seçmen öğrencilerimizi bu demokrasi etkinliğindeki olumlu yaklaşımları adaylarımın gösterdikleri medeni cesaretleri için hepsini kutluyoruz.

Salı günü yapılan seçim sonucu açıklaması ile başkanlığa geçen Emine Türkü YILMAZ, eski başkan Nisa YILDIZ'a teşekkür ederek görevi devraldı.Yeni başkanı bizler de kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz ...

 Emaar Akvaryum ve Sinema Keyfi Etkinliğimiz ... 


Bugün okulumuz Gezi ve İnceleme Kulübü tarafından organize edilen Emaar Akvaryum ve Sinema Keyfi Etkinliğimize 193 Öğrenci ve 43 Velimiz ile katıldık.

Geziye gitmek amacıyla sabah saat 09.15 gibi hareket ederek saat 10.00'da Emaar Akvaryum'a geldik. Planlanan saatte Cinemax salonunda belirlemiş olduğumuz " Rafadan Tayfa " adlı Animasyon filme öğrencilerimizi yerleştirdik. Saat 12. 15'te filmden çıkarak yemeklerimizi yedik ve tüm katılımcıları 3 gruba ayırarak Akvaryum bölümüne geçtik. Rehberler eşliğinde Akvaryumu gezdik. Değişik balıkların yanı sıra diğer akvaryumlarda olmayan deniz canlıları ile de karşılaştık, Deniz faresi, Su Samuru, Kral Timsah, değişik yılanlar, Penguenler, örümcekler şimdi aklıma gelenler.

Gezerken pek çok yerde fotoğraf çekildik. Bir oyun odasında buzlar içinde oyunlar oynadık.Girişte topluca hatıra fotoğrfafı çekindik.Tek bizim okul olduğu için bir yoğunluk ve sıkıntı yaşamadık. Saat 14.30 gibi geriye dönüş için araçlarımıza döndük ve 15.15 gibi okula geldik.

Geziye öğrenci göndererek ya da bizzat gelerek destek olan velilerimize, merak edip sadece eğlence değil aynı zamanda öğrenme etkinliğinde bulunan öğrencilerimize, öğrencileriyle ilgilenen, onları sürekli yanında bulunan öğretmenlerimize, gezinin koordinasyonunda sorumluluk alan Müdür Yardımcımız Sevgi Hanım'a ve gezinin organizatörü Mustafa Bey'e ve www.gezikazani.com a teşekkür ederiz ...

ABDURRAHMANGAZİ İLKOKULU
GEZİ, TURİZM ve İNCELEME KULÜBÜ
Merhaba tüm öğrencilerimi yarın saat 13.30'da okula bekliyorum. Yeni dönemin hepimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum ...ABDURRAHMANGAZİ İLKOKULU R. KOÇ MÜZESİ ve MİNİATÜRK GEZİSİ

Okulumuz gezi kulübünce 14/11/2017 tarihinde düzenlenen gezimize, 8 otobüs, 260 Öğrenci 70 Veli ve 18 öğretmenle birlikte sabah 08.30'da okul bahçesinde toplanmaya başladık. Daha sonra sınıflar sırayla araçlarına bindiler ve 09.15'te harekete geçtik. Biz 7. Otobüs olarak küçük bir aksama yaşadıktan sonra diğer sınıflarımıza katıldık.

Önce Miniatürk Alan Müzesini gezerek, ülkemizdeki görmediğimiz bir çok tarihi ve turistik eserleri bir arada görebilme olanağı bulduk. Böylece eğlenmenin yanısıra bir çok kültürel bilgiye de sahip olduk. Daha sonra öğle yemeğimizi Miniatürk'te basamaklarda yiyerek bir bakıma da piknik yapmış olduk. Yine sonrasında Müze içi treni tüm öğrencilerimle doldurarak bu seferde hareket halinde iken tüm eserleri daha farklı açılardan görmeyi keşfettik. Tren turumuzu tamamladıktan sonra Cam müze ve Kurtuluş Savaşı figürlerinin yer aldığı bölümü gezdik. Daha sonra Truva atı içinde kaymaca oynadık, tahterevalliye bindik.

Burada gezimizi tamamlayıp araçlarımıza binerek Rahmi KOÇ Müzesine doğru yola çıktık. Orada da biletlerimizi içeride tek tek alarak bizi sergi ve müze alanlarına aldılar orada önce alt katta çok güzel araçları izledik. Sonrasında üst katta motosiklet, bisiklet At Arabası ve Faytonları eski bebek arabalarına kadar tüm araç çeşitlerini gördük. Yine alt katta Zeytinyağı yapımı ile ilgili süreçleri canlandıran bölümü gezdik.

Sonra tekrar dışarıda yarış arabalarını, tekneleri, deniz kenarını, odun atölyesi, eski eczane, gemi yapım atölyesi, eski saatçi,demirci dükkanını gördük. Sonra tekrar içeride tüm öğrencilerime bir araba beğendirip onunla fotoğraflarını çektim. Ben de kendime uçak beğendim.

Sonra tekrar bahçede Koç Müzesi yazısının önünde, fotoğraf çekindik. Uçakta içeride otururken hayali yolculuk yaptık. Sonra bir geminin iç kısım ve makinalarının olduğu bölüme geçtik ve orada da resimler çektik. Devamında Fenerbahçe Gemisine geçerek oyuncak araba müzesini gezdik. Güvertesinde oturarak güneşlendik. Daha sonra bir çift katlı İngiliz Otobüsüne bindik. Oradan da benim uçağımın önünde resimlerini çektim En sonunda da Hasköy Tren İstasyonunda Trenleri, Rayları vagonları ve inceledik. Daha sonra otobüsümüze binip okulumuza doğru yola çıktık. Bu kadar koşuşturmaca sonuçta hepimizi yordu. Gelirken sesleri canlı çıkan öğrencilerimin sessizliğini merak ettiğimde gördüğüm şey, bir ikisi hariç hepsi koltuklarında sızmış olmalarıydı.

Yorucu ama güzel bir geziyi daha ardımızda bırakarak hayallerimizle birlikte okulumuza döndük.Geziye destek vererek öğrencilerinin katılımlarını sağlayan tüm velilerimize, gezi süresi boyunca dikkatli ve meraklı olan öğrencilerime, öğretmenleriyle araç içinde uyumlu bir şekilde birlikte yolculuğumuzu paylaşan öğrencilerimize, Müdür Yardımcımız Sevgi Hanım'a, gezinin düzenlenmesi ve gerçekleştirilmesi sırasında her türlü ilgi ve desteğini eksik etmeyen ve başka okulları da gezide olamasına rağmen bizim okulumuzla gelen Elita Tur Sorumlusu Ayşegül Kulak Hanım'a ve Kaptan Şöförümüze çok çok teşekkür ederiz ...
ABDURRAHMANGAZİ İLKOKULU ÖĞRENCİ MECSLİSİ BAŞKANLIK SEÇİMİ
 

ABDURRAHMANGAZİ İLKOKULU ÖĞRENCİ MECLİSİ BAŞKANLIK SEÇİMİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA ... 

Bu yıl, 8 öğrencimiz Başkanlık seçimine aday oldu.

Seçimleri Pazartesi (06/11/2017)  günü gerçekleştirdik. Sınıfları sırayla toplantı salonuna inip oy kullandılar. 1. Sınıflar ve öğretmenlerimiz de oy kullandılar.

Önceki  hafta okul girişinden önce, aday öğrenciler mikrofonda kendilerini tanıtan kısa birer konuşma yaptılari

Sonrasında Perşembe günü 4. Ve 5. Derslerde öğrenciler sınıflara girip kendilerini tanıttılar.

Tüm ğğrenciler, tanıtım için afişler astılar. Propaganda konuşmalarını yaptılarlar ... 

Sınıfımız adına da Sınıf Temsilciliğine seçilen öğrencimiz Nisa YILDIZ katıldı. 

Çarşamba günü açıklanan Okul Meclisi Başkanlık Seçimleri sonucuna göre Sınıf Temsilcimiz Nisa YILDIZ 161 Oy alarak Okul Meclisi Başkanlığına seçilmiştir. Nisa'yı ve yarışa katılan tüm adaylarımızı kutluyor, destek veren ve bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz ...


11 Kasım 2017 Öğrenme Senfonisi ...

4. Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenliği Sempozyumu

Değerli Meslektaşlarımız,
11 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştireceğimiz “4. Çevre Koleji Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenliği” sempozyumumuzun ilki, 10 Ocak 2015 tarihinde “EĞİTİMDE SİHİRLİ DOKUNUŞLAR”, 9 Ocak 2016 tarihinde “YÖNTEMLERLE DANS” temaları ile seçkin eğitimci, konuşmacı ve programları ile siz değerli meslektaşlarımızın dikkat ve beğenilerini kazandı.

Geçtiğimiz yıl 7 Ocak 2017 tarihinde gerçekleştirdiğimiz sempozyumumuza yoğun kar yağışı sebebiyle katılamayan eğitimci dostlarımızdan aldığımız istek üzerine bu yıl temamızı değiştirmeden programımızdaki küçük güncellemelerle “ÖĞRENME SENFONİSİ” teması ile sizleri karşılayacağız.

Bizlere verdiğiniz olumlu enerji ve güçle her yıl sempozyuma hazırlanmak ve sizlerle ulaştığımız her çocuğun hayatına olumlu izler bırakılmasına katkı sağlamak gurur verdi bizlere.
Barış içinde, bir arada ama farklı, uyum içinde, çağdaş ve güçlü bireyler yetiştirmenin büyük bir emek ve sanat olduğuna inanıyoruz.

Bir orkestra şefi gibi ahenk kattığınız sınıflarınızda bir senfoni uyumu yaratabilmenizi, öğrencilerinizden gelen farklı tınıları ahenk içinde bir esere dönüştürebilmenizi diliyoruz.
Sempozyumumuza katkıda bulunan değerli eğitimci ve akademisyenlerimize, bu yolculukta bize destek veren herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

11 Kasım 2017 tarihinde “4. Çevre Koleji Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenliği” sempozyumumuzun meslek hayatınıza güzel tınılar ve melodiler olarak ulaşmasını diliyoruz.

Program akışı için tıklayın.
Kayıt olmak için tıklayın. https://docs.google.com/…/1FAIpQLSdcKxYuTGq8E7tOoY…/viewform


BUZ PATENİ ve AKIL OYUNLARI ETKİNLİĞİMİZLEGOLAND
xxxxxxxxxxx
1. SINIF KARNE ZAMANI ...


20/01/2017
Sevgili Kardelenlerim,

Hep birlikte ne çok çalıştık dimi? Kimi zaman çok yorulduk, çok zorlandık, kimi zaman çok güldük, eğlendik, mutlu olduk. Kocaman bir dönemi beraberce bitirdik. Şimdi çoğunuz istediğiniz her şeyi okuyabiliyorsunuz. Ama daha güzel okuyup, daha güzel yazabilmeniz için çalışmaya devam etmeniz gerekiyor. Bazılarınız ise biraz geride kaldı. Tatil dönüşünde bu arkadaşlarınızın da sizin gibi bu yazıyı okuyabileceğine inanıyorum. Hem onlar, hem de siz okuyabilenler, tatili iyi değerlendirin. Hepinize aferin.

Hem eğlenin, hem dinlenin, hem de her gün aşağıda velinize önereceğim çalışmayı takip edin olur mu sevgili çocuklarım. Dinlenmek sizin hakkınız. Oyun oynamak sizin hakkınız. Eğlenmek sizin hakkınız. Hikaye, masal, gazete ... gibi şeyleri okumak da bir eğlencedir. Sevgili Kardelenlerim, okumak, yazmak çok güzel bir hobidir, zevktir. Umarım senin de hobilerin, zevklerin arasında okumak, yazmak,resim yapmak olur. Her gün okumaya ve yazmaya da zaman ayır. Çalışmayı unutma, yoksa okumayı yazmayı unutursun.

Sevgili Kardelenlerim, seni çalıştıranı üzme, onunla çalış olur mu? Ben biliyorum ki sen, çok çalışacaksın ve çok güzel okuyan, çok güzel bir öğrenci olacaksın. Dünyada ki çok güzel şeyler neden senin olmasın?

Şeker yanaklarınızdan kocaman öpüyorum. İyi tatiller yavrularım.

Yol Arkadaşın 
Metin DERVİŞOĞLU


Biz çocuğuz, bizim de haklarımız var !...

Bugün 20 Kasım. Bundan 27 yıl önce 194 ülkenin temsilcileri bir araya gelip “Çocuk Hakları Sözleşmesi”ne imza attılar. En fazla ülkenin imzaladığı insan hakları sözleşmesi olma özelliği taşıyan bu belge, sahip olduğun hakları içeriyor. Peki sen haklarını biliyor musun?

#DünyaÇocukHaklarıGünü #20Kasım 

#çocukhakları#ÇocukHaklarıSözleşmesi 


         

Değerli Velim,

2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı 1-A Sınıfı 1. Dönem 1. Veli Toplantısı, 25.09.2012 Pazar günü saat 11.00'de, okulumuz 4-A Sınıfında yapılacaktır.

 

 1. sınıf olmamız nedeniyle, yıl içinde yapılacak olan iş ve işlemleri paylaşmak amacıyla, toplantıya tüm velilerimin katılımını önemle rica ederim.

 

Eğitim; okul-aile-öğretmen üçgeninde kollektif bir yapıdır. Birisi eksik olduğunda yapı bozulur. Sağlıklı nesiller, sağlıklı eğitimle oluşur. Bundan sonra 4 yıl birlikte bu süreci tamamlayacağız. Süreçte desteklerinizi bekler, yeni dönemin hepimize hayırlı olmasını dilerim.

Saygılarımla,

 

Metin DERVİŞOĞLU

1/A Sınıfı Öğretmeni

Yeni Öğrencilerimle Buluştuk ...


 

 

Bugün öğlende yeni öğrencilerimle buluştum. Hepsi pırıl pırıl çocuklar, gözlerinin içi gülüyordu. Ben de bu rahatlıkla onları tanımaya ve yakınlaşmaya çalıştım.4 öğrencim eski öğrencilerimin kardeşiydi. Diğerlerini de bu yıl tanıyacağım.

Bahçede sınıflar anonsla sınıflara bölünüp içeri alındılar. ilerleyen dakikalarda aile birliğinin hazırladığı hoşgeldiniz armağanlarını ve ben öğretmenleri olarak onlara sevgimi anlatmak amacıyla kırmızı ve altın yaldızlı kağıtlarla sarılı Kalpli çukulatalardan ikram ettim. Sonra da kendimi tanıtmak istediğim de birçoğu adımı söyledi.Ben de mutlu oldum.Sonra tek tek onlara adlarını sordum ve tanışmaya çalıştım. Daha sonra Zil çaldı ve birlikte teneffüse indik bahçede fotoğraflar çekindik ilk gün anısı olarak ...

Yeni dönemin tüm öğrencilerime velilerime hayırlı olmasını diliyorum. Başarı dileklerimle ...

                                     ÇOCUĞUM   OKULA BAŞLIYOR

 

                                   

 

                                                                                              

KALEM NASIL TUTULUR

 

Sayın Veli ;

 

Çocuğunuz bu yıl 1. Sınıfa başlıyor. Heyecanlı olduğunuzu biliyorum. İnanın ben de sizler kadar heyecanlıyım. Bu yıl meslekte 20. Yılım ve 4. defa 1. Sınıf okutuyorum. En çok hangi sınıfı seviyorsun diye sorsalar, bütün sınıf öğretmenleri 1. Sınıf cevabını verir. Çünkü emeğinin karşılığını, minicik eli olan yumurcaklardan almak bu dünyadaki en büyük mutluluktur. Onlar okudukça biz dünyayı kurtarmış gibi seviniriz. Her veli toplantısında sık sık tekrar edeceğim cümleler vardır. Bunların başında gelen, başarının saç ayağına bağlı olduğudur. Veli – öğretmen - öğrenci işbirliği. Bunlardan biri üstüne düşen görevi yerine getirmezse ya da aksatırsa sonuç ne sizi, ne beni, ne de çocuğunuzu mutlu eder. Mutlaka veli toplantılarına katılın.

 

    Daha çok veli toplantısı yapacağız ve söylemek istediklerimi yüz yüze anlatmayı tercih ederim. Bu yüzden

    Aşağıdaki makalede Türk ve yabancı çocuk psikologlarının 1. Sınıf çocuğuna dair araştırmalarından bölümler bulacaksınız. Ben tekrar okuyacağım. Size yol göstermesi amacıyla sık sık okumanızı tavsiye ediyorum. Kendi deneyimlerimi veli toplantılarında, okul çıkışlarında yapacağımız veli görüşmelerinde ve yapacağım ev ziyaretlerinde paylaşacağım. İlk öğrencilerimle ve velilerimle hala görüşen biriyim.  Biz büyük bir aileyiz. Sizler aileme yeni katılıyorsunuz. Emin olun ki bu birlikteliğimiz 4 yıl sürmeyecek. Beraber geleceğe güzel insanlar yetiştirelim.

 

Saygılarımla …

Metin DERVİŞOĞLU

 

 

1. SINIF ÇOCUKLARI NASILDIR?

  Bir çok yönden anaokulu öğrencilerinin büyümüş versiyonlarıdır. Fakat onlardan farklı yönleri de vardır.

Öğrenmeye İsteklidirler: Yeni bir şey öğrendikleri zaman çok heyecanlanırlar. Her şeyle ilgilidirler, meraklıdırlar, enerjik ve sürprizlerle doludurlar. Daha önceki deneyimlerinden öğrendikleri bilgi parçalarını birleştirerek problemlerini çözmeyi öğrenirler ve kendi fikirlerini geliştirirler.

Denemeye isteklidirler: 1. sınıf çocuğu hala her şeyi yapabileceğine inanır, bu yüzden risk almaktan çekinmez. Sınıfta çok fazla yaratıcılık ve dışavurum görürüz. Yaptıklarını sergilemekten çok hoşlanırlar. Bu yüzden yüreklendirmek yaratıcılıklarını ateşlemesi açısından çok yararlıdır.

Memnun etmek isterler:

Daha bağımsız ve dışadönük olmalarına rağmen 1. sınıf öğrencileri ailelerini ve öğretmenlerini memnun etmek isterler. Kendinden beklenenleri duymak hoşlarına gider. Yaptıklarını fark etmenizi ve onaylamanızı isterler. Okulda ise öğretmenlerine saygı duyarlar, hatta artık sizden çok onun sözünü dinlerler. Bu çocuğunuzun için yararlıdır, çünkü uyumuna yardımcı olur.

Suçlama oyunu:                                                                                                                    

 1.sınıfta en çok uğraşmanız gereken konulardan birisi de birbirlerini suçlamalarıdır. Çocuklar artık kuralların farkındadırlar ve dikkatle kimlerin uymadıklarını izlerler. Birbirlerini çok fazla şikayet etme eğilimindedirler. Ayrıca küçük yalanlar yaygındır, çünkü hala gerçekle fanteziyi ayırt edemezler.

Yoğun Duygular:

Karmaşa yaygındır, çünkü 1. sınıfta çocuklar çok hassastırlar. Biri onlara gülerse, arkadaşı olmak istemediğini söylerse, veya isim takarsa hemen kırılırlar. Bunun herkesin başına geldiği konusunda çok deneyimsizdirler. Duygularını gizleyemezler. İncindiklerinde ağlarlar, kızdıklarında vururlar, dişlerini gıcırdatırlar, tırnaklarını yerler, Kaygılılarsa altlarını ıslatabilirler. 1.sınıf çocuğunun yaşamında birçok şey birlikte yaşanır. Bu yüzden stresleriyle baş etme konusunda çoğu zaman başarısızlardır. Tutarlılık yardımcı olur; çocuğunuz bir an kendinden beklenmeyecek olgunluk gösterirse, ya da birden ağlamaya başlarsa şaşırmayın. Bu yaşta çok normaldir. Tutarlı davranarak, çocuğa destek olmak adapte olmasını kolaylaştırır.1. sınıftaki çocuklar bir sonraki adımın ne olacağını bildiklerinde kendilerini daha rahat hissederler. Bu yüzden sene başında öğretmenler çocuklara neden okulda olduklarını, öğrenmek için nasıl davranmaları gerektiğini anlatırlar.

                                              

 

 

 

1.SINIF ÇOCUĞU NELERİ BİLMELİ?

1. Sınıfların neleri bilmesi gerektiği konusunda bir standart yoktur. Ama yüksek özsaygı ve öğrenmeye karşı tutumun olumlu olduğu bir sınıfta öğretmenlerin işi de daha kolaydır. Eğer çocuğunuz okumaya hazırsa; bu okuması gerektiği anlamına gelmez, fakat alfabedeki çeşitli harfleri tanıyabilmelidir. Harflerin bir araya gelerek kelimeleri oluşturduğunu bilmelidir. Okumanın soldan sağa doğru olduğunu anlamalıdır.

  

Zamanların farkındaysa:  Saymayı (en az 20’ye kadar), yazılı harfleri tanıyabilmeyi (en az 10’a kadar) ve bir harfin diğerinden büyük ya da küçük olduğunu anlamayı bilir. Bazı çocuklar çok basit toplama ya da çıkarma işlemlerini de yapabilirler.

Odaklanma yeteneği: Artık çocuk sadece oturmamalıdır. Söylenenlere odaklanabilmelidir, tartışmalara katılabilmelidir, yönergeleri izleyebilmelidir. 1. sınıfın başlangıcında çocukların dikkat süresi genelde 5-10 dakika arasıdır. Çocuğunuz dikkatini ne kadar toplayabilirse, 1.sınıf o kadar kolaylaşacaktır.

Akademik beklentiler yüksek olsa da, yetenek ve davranışlarda bireysel farklılıklar ön plana çıkacaktır. Odak noktası performans değil, ilerleme olmalıdır.

 

1. SINIFIN EN ÖNEMLİ KONULARI
                                   
OKUMA

Birçok anne babanın 1. sınıf başında ilgilerinin en yoğun olduğu konu okumadır. Eğer  bir çocuk 1. sınıfı okumadan bitirirse, bu onun daha sonraki eğitim hayatında bir handikap olacaktır. Bunun anlamı çocuklar okumayı aynı seviyede öğrenmeli demek değildir. Anasınıfında olduğu gibi 1.sınıfta da normal gelişim oldukça geniş bir dağılım gösterir. Fakat çocukların çoğunluğu 1.sınıfa okumaya hazır olarak başlarlar. Çocuğunuzun hangi seviyede olduğu değil, ne kadar ilerlediği önemlidir.

Okumayı öğrenme çok kişisel bir gelişim sürecidir. Okumayı erken öğrenme çok büyük bir okul başarısı değildir. Eğer çocuğunuz okumada ilerleme kaydetmiyorsa hemen panik olmayın. Her çocuğun farklı yollarla, farklı metotlarla okuma öğrendiğini, bireysel farklılıkların önemli olduğunu unutmayın. Ayrıca okuma problemlerinin görsel, hafızayla ilgili problemlerden, düşük motivasyondan, başarısızlık korkusundan kaynaklanabiliyor olabileceğini göz önünde bulundurun. Böyle bir durumda mutlaka öğretmeniyle konuşun. Onun yaklaşımını ve beklentilerini öğrenin. (Eğer çocuğunuza uymuyorsa ekstra yardım isteyin.) Öğretmen sınıf içinde farklı stratejiler kullanmaya  başlayabilir. Ayrıca sizde çocuğunuza sıkça kitap okuyarak, kitap okuma uğraşısını zevkle yerine getiren bir model oluşturun. Fakat hiçbir zaman zorlayıcı olmayın.

                                                         

YAZMA

1.Sınıfta diğer önemli bir konu ise, yazmadır. Birçok öğretmen, çocuğun ilk günlerde yazdığı herhangi bir şeye ‘kelimelerin ilk harfi bile olsa önem verir. Yıl içinde çocuklar harflerle çalışmada, harflerin seslerinde, kelimelerde ilerleme kaydederler. Daha uzun ve daha tamamlanmış cümleler yazabilirler. Yazım kuralları tamamen göz ardı edilmez, hatalar düzeltilir, fakat yaratıcı yazı ödevlerinde ilk odak yazım kuralları değildir. Çünkü bu durum yaratıcılığı engeller. Önemli olan bir şeyi düşünme ve onun yazmaya çalışmadır. Yazma öncesinde çocuğa yardımcı olabilecek bazı etkinlikler şunlardır; çizim ve resim yapma konusunda çocuğu destekleme, boyama alıştırmaları yapma, noktalardan oluşan şekilleri birleştirerek resim yapma, şekil tamamlama, karalama defterleri ve labirentli bulmacalardır.

 

ARİTMETİK

Okuma ve yazma yeterliliğinin kazanılmasında olduğu gibi, sayı kavramının yerleşmesi de çocuğun kendi gelişim hızına göre olacaktır. Doğal olarak, sayı saymayı öğrenirken okuma yazma ile olduğundan daha az ve seyrek sorun yaşanır. Pek çok durumda bu alanda yaşanan sorunların nedeni okul öncesi dönemde ana babaların çocuklarından çok fazla beklentilerinin olmasıdır. Çocuğunuz kendi gelişim hızına göre bir ilerleme kaydedecek, zamanla olgunlaşacaktır. Sayısal kavramları  kavrama yetersizliğine öfkelenmeniz, onun kavrayış gücünü ilerletmeyecek, hatta tersine bir süre sonra okula başladığında bazı sorunlara yol açacaktır.

Çocuğunuzun gelişim hızını da göz önünde bulundurarak, eğer uzun süreli bir öğrenme güçlüğü söz konusu ise, bu konuyu öğretmeni ve rehber öğretmeni ile görüşün, gerekirse bir uzmandan yardım alın.

AKADEMİK OLMAYAN KONULAR :

Bağımsızlık: Ona bebek gibi davranma zamanı bitmiştir. İlk haftadan sonra öğretmenler çocukların sınıfa yalnız gelmelerini isterler. Bu size zor gelebilir ama çocuğunuzun bağımsızlık duygusunu geliştirir. Çünkü bu da öğrenmek için önemli bir adımdır.

Sorumluluk: 1.sınıflar kendi kendilerini idare etmeyi öğrenmek için çok zaman harcarlar. Paltolarını asmak, ayakkabılarını  bağlamak, sınav kağıtlarına isimlerini yazmak ödevlerini zamanında bitirmek, vs. Bunlar önemsiz görünebilir, fakat sınıfı düzenlemede ve öğretimin başlamasında önemli bir faktördür.

Ödevler : 1.sınıf ödevleri kısa sürmelidir. 1. sınıfta nitelikli sınıf çalışmaları yapmak daha yararlıdır. Ödevin asıl amacı sınıfta öğrenilenlerin tekrarıdır. İyi düzenlenmiş ödevler öğrencilerin başarısını artırır. Çünkü çocuğa sorumluluk ve öz disiplini de öğretir. Ana babaların ödev yaparken çocukla bir arada olması yararlıdır. ( Müdahale etmeden )

 

Yardım etmenin en önemli yolları: Çocuğunuzda ödevler için kesin bir zaman belirleyin.Onunla oturun ve ne yapması gerektiğini sorun, eğer emin değilse yönergeyi birlikte okuyun. Çocuğunuz yönergeyi anlayınca, destek için yanında olduğunuzu ama ödevi tek başına yapması gerektiğini anlamasını sağlayın. Bitirince kontrol edin. Hata görürseniz, hemen düzeltmeyin. Yanına işaret koyun, tekrar denemesini isteyin. Eğer hala yanlış yapıyorsa ,birlikte deneyin, ama onun için yapmayın. Devam ediyorsa öğretmene bir not yazarak çocuğun konuyu anlamadığını iletin.

Ödevler bittikten sonra çocuğu ödüllendirin. En güzel ödül onaylamak ve övmektir. En sevdiği faaliyete izin vermek de başka bir ödüldür. Ödevler bittiğinde, eğitim araç ve gereçlerini çantasına koymasını sağlayın Bu sabahleyin okula giderken kolaylık sağlayacaktır.


 Güzel bir yıl dileğimle.

 

Metin DERVİŞOĞLU

1/A Sınıf Öğretmeni

 


KAYNAK :  La Forge, Ann I. What Really Happens in Schol,New:  York:Hiperion,1999 Yavuzer,Haluk.Okul Çağı Çocuğu.İstanbul: Remzi Kitapevi,2000

KARDELENLERİME VEDA ...
 

Sevgili Öğrencilerime ve Velilerime Veda,

 

Bugün öğretmenlik hayatımın en mutlu ve hüzünlü karne günü oldu.Sabah eski öğrencilerimi Lise'ye uğurlarken ardından da sizlerden ayrılmak oldukça hüzünlendirdi beni. Ama ne yazık ki yaşamın gerçekleri böyle olmasını gerektiriyor. Her ayrılık yeni başlangıçlar getirir. Gelişim de bu değişimlerle sağlanır.

 

Eğitim-Öğretim süreci içerisinde desteğini eksik etmeyen siz değerli velilerime çok teşekkür ediyorum. Her zaman yanımda oldunuz. Karne töreni sırasındaki sürprizleriniz içinde ayrıca çok memnun oldum. Hepinize ayrı ayrı  teşekkür ederim. İyi ki sizleri tanımışım. Süreçte sözlerimi dikkate almanız, çocuklarınızı bu yönde yönlendirmeniz benim de eğitim ve davranış kazandırma sürecinde işlerimi kolaylaştırdı.

 

Öğrencilerimizin çalışmalarının; velilerimizin ise ilgi ve emeklerinin bir belgesi sadece karneler ... Kötü karne umutlarınızın sonu, İyi karne de, başarınızda ki son nokta olmasın ... 4 yıllık birlikte sürdürdüğümüz eğitim sürecinde bir çok güzel olayın yanı sıra küçük üzüntüler de yaşadık. Önemli olan, tüm bu güçlüklerin birlikte üzerinden aşmayı başarmamızdır. Süreç boyunca tüm velilerimden ve bilhassa öğrencilerimden oldukça mutlu ayrılıyorum. Birlikte her anı unutulmaz yıllar geçirdik. Bir son gibi gözükse de unutulmaz bir sevginin temelini attık. Sizlerle geçirdiğim yıllar ve bana yaşattığını mutluluklar için teşekkür ediyorum. Onları ileriki günlerde daha güzel yerlerde görme heyecanı ile, tüm öğrencilerimin bilgi ve becerileri kazandığı bir dönemin yanında, iyi birer insan olma yolunda ilerledikleri bu eğitim-öğretim yılının yorgunluğunu, tatilde bol bol dinlenerek atmaları dileğiyle ... Hepinize iyi tatiller ...

 

Ben,  başka  ışıklar  yetiştirmek  üzere;  Sizler  ise, geleceği  aydınlatmak   üzere  HOŞÇAKALIN  !... Karneni Getir Hediyeni Al ...

                  


İş Bankası Kültür Yayınlarının her yıl sonu Karne armağanı olarak verdiği kitapların 9. su " Mars'a Nasıl Giderim ? " Karneyle birlikte tüm öğrencilerime verilecektir. Bugün okula gelenler kitapların aldılar. İlk ve ortaokul öğrencilerine yönelik hazırlanmış kitap, öğrencilere bilim yolunda eğlenceli adımlar attırmayı amaçlıyor.

Bu arada İş Bankası'nın armağanların getiren Yelda'nın annesi Arzu Hanım'a da teşekkürler ...
Sınıfım ...                       17 Haziran 2016 Karne Günü ...

          Eylül 2012'de başlayan yolculuğumuz, Bu Cuma sona eriyor. Cuma günü saat 11.00'de Karne Töreni yapılacak. Tüm öğrenci ve velilerimizi bekliyoruz.

Okul Pikniği (Kurnaköy) ...    1 Haziran 2016


Bugün okulca yaptığımız pikniğe bir otobüs 52 öğrenci ve velimle katıldık.

Sabah okulumuz bahçesinde toplanarak Kurnaköy Karadenizliler Piknik alanına doğru yola çıktık.Ancak araçta sorun çıktı. Biraz bekledikten sonra yola devam ettik.. 4/A Sınıfı olarak 52 işi ile pikniğe katıldık.

Birincis sınıftan bugüne kadar geçen 4 yılı da etkinlik süresince düşüncelerimde değerlendirdim. Zor ve kolay, güzel ve yorucu anlarımız oldu. Ama hep birlikte her güçlüğün ve zorluğu altından elbirliği ile kalktık.Farklı sosyal-ekonomik ve kültürel yönlerden bir araya gelen veli, öğrenci ve öğremeni bir potada eritip sonuçta bir ürün çıkarmayı başardığımızı düşünüyorum.Bu süreçte emeği geçen tüm veli ve öğrencilerime, aramızdan ayrılanlar ve yeni katılanlar dahil teşekkür ediyorum. Yılın son etkinliğinde hep birlikte olarak yarınlara güzel anılar bıraktık ve böylece dört yılı güzel ve birlikte kapatabilmenin mutluluğunu yaşadım ...Tüm veli ve öğrencilerimi sevgi ile selamlıyorum ... Helikopter Simülatörü ile Tarihi ve Kültürel Değerlerimizi Gezdik ...
   

                        x     x     x
 
 
      Nurgül Öğretmen'e Veda ...
           Çocuk Yazarlar Projesi

        İstanbul Valiliğince başlatılan "Çocuk Yazarlar" Projesi kapsamında Okulumuz birinci kademe (3. ve 4. sınıflar) öğrencilerinin şiir ve yazılarıyla katkıda bulunduğu kitabımız bugün elimize geçmiştir.

Akademik bilginin yanı sıra; edebi ve sanatsal yönede ağırlık vererek, geleceğin yazarlarını, şairlerini de şimdiden saptamaya, onlarda farkındalık yaratarak yönlendirmeye çalışıyoruz ...

Kitaba 4/A Sınıfı olarak katkı sunan öğrencilerime teşekkür ediyor, gelecekte onların imza günlerinde buluşmayı umuyorum ...
  " Bütün güzel zamanlar annem kokardı ... "         
             KİDZ MONDO 2016 ...

Okulumuz Gezi Kulübünün düzenlediği geziye İlk ve Ortaokullar olarak 5 otobüsle katılım sağladık. Yağmurlu bir sabahla başladığımız günümüz, rahat bir ulaşım sonucunda KidzMondo'da ki etkinliklerle renklendi. Yoğun bir katılımın olduğu gezide öğrencilerimiz oldukça eğlendiler. Bir önceki geziye göre sfarklı grupların olmaması bizim için için avantaj sağladı. Öğrencilerimiz daha rahat hareket sağladılar ... Yeni döneme iyi bir başlangıç yaptığımız bu etkinlikte hepimiz eğlendik ve mutlu olduk. Organizsayonda emeği geçen ve her durumda bizimle ilgilenen Tur sorumlumuz Ayşegül Kulak Hanım'a da teşekkür ediyoruz ...
Mektup Arkadaşlığı ...

Öğrencilerin farklı kültürleri tanımaları, kendilerini ifade edebilme becerilerini geliştirebilmeleri, artık yok olan bu güzel iletişim aracımızı öğrencilerimize de yaşatmayı, anılarında bir iz bırakmayı sağlamak amacıyla Şanlıurfa Siverek İlçesi Gazipaşa İlkokulu'ndan bir 4 sınıfla mektup arkadaşlığı etkinliği yapmayı kararlaştırdık. Bu amaçla oradan gelen öğrenci adları sınıftaki öğrencilere paylaştırıldı. tamamına yakını da mektupları yazıp getirdi. Geriye kalan öğrencilerimiz de haftaya getirilerse hafta içi mektuplarımızı kargoyla arkadaş olduğumuz sınıfımıza göndereceğiz. Daha ilk defa mektup yazan öğrencilerim, şimdiden mektuplarının yanıtlarını beklemenin heyecanı içindeler.Çocukluğumuzda yaşadığımız bu duyguyu öğrencilerime de yaşatmak benim içinde güzel duygu oluşturdu.Teknik ve içerik olarak çok eksiklikleri olmasına rağmen zamanla düzeleceğine inanıyorum. Uzaktan arkadaşlıklar kurmak bir çok beceri ve duyguyu yaşamayı da beraberinde getirecektir.Bir çok anlamda da farklılıklar yaratacak, daha soyut düşünme becerilerinin kazanılmasını sağlayacaktır. Mektuplarını tamamlamayanlar hafta içi tamamlayıp getirmelerini rica ediyorum ...


Cumhuriyetimizin 92. yılı kutlu olsun ...                 
                 SENE BAŞI VELİ TOPLANTISI


Değerli Velilerim,

2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde yapılacakları belirlemek, işbirliği ve dayanışmayı sürdürmek amacıyla, 11/10/2015 Pazar günü saat 11:00'de okulumuz 4/A Sınıfında gündem maddelerini görüşmek ve gerekli kararları almak adına, 4/A Sınıfı Sene Başı Bilgilendirme Toplantısı yapmayı planlıyorum. Tüm velilerimin katılımını önemle rica ederim.

Not: Tüm sınıfların Veli Toplantısı aynı gün ve saatte yapılacaktır.

 
TATİL BİTTİ ...  YAŞASIN OKUL !...

Değerli Velilerim ve Sevgili Öğrencilerim, 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı yarın baslayacaktır. Hepinizi yarın saat 12.30 da okulumuza bekliyorum. Görüşmek dileğiyle ...

Kıyafet değişikliği 1. ve 5. sınıflar için zorunludur. Ara sınıflarda isteğe bağlı olarak değiştirebilirler ...


                 İYİ BAYRAMLAR ...


    OKUL KIYAFETİMİZ DEĞİŞTİ ...

Değerli velilerim ve sevgili öğrencilerim,

2015-2016 eğitim-öğretim yılından itibaren okul kıyafetlerimiz değişmiştir. Yeni kıyafetlerimizi 1. ve 5. sınıflarımız mecburi olarak yenileyeceklerdir. Diğer sınıflar isteğe bağlı kademeli olarak değiştireceklerdir. Örnek kıyafet ekte fotoğrafta verilmiştir. Eski kıyafetleri kullanılmaz durumda olan öğrencilerimizin kıyafetleri değişmesinde yarar vardır. Seneye de ortaokulda aynı kıyafeti giyeceklerdir. Okul açılana kadar kırtasiye alışverişlerinizi yapmayınız. Gerekli olan malzemelerin listesi okul açıldığında verilecektir. İyi bayramlar ...

KARNE ZAMANI ...                     12/06/20152014 - 2015 Eğitim - Öğretim Yılı 12 Haziran 2015 Cuma günü yapılan kapanış töreni ile sonlandırıldı. Tüm öğrenci ve velilerime iyi tatiller diliyorum ...

 

Dolmabahçe-Yıldız Parkı-Deniz Müzesi Gezisi ... 26/03/2015

 

Bugün okulca düzenlenen Beşiktaş Gezisine 23 öğrenci 3 veli olarak katıldık. 08.30'da toplandık. 09.00'da hareket ettik. Bir buçuk saatte ilk gezi mekanına giriş yaptık. Dolma bahçe Sarayı'nı iç kısımlarını Pembe ve Mavi Salonları, Atatürk'ün çalışma odası ve vefat ettiği odayı, yatağını banyosunu gördük. 

Daha sonra Yıldız Parkı'na geçtik orada yemeklerimizi yedik, oynadık ve eğlendik. Doğayla baş başa zaman geçirdik.

Oradan son nokta olan Deniz Müzesi'ne gittik. Orada da Osmanlı zamanındaki Saltanat Kayıklarını ve katamaranlarını gördük. Deniz askerlerinin kıyafetlerini gördük. 

Tam dönüşte aracımızı beklerken yağmura yakalandık. 14.20 gibi geri dönüşe geçtik. saat 15.00'da okuldaydık. 16.00'ya kadar öğrencileri ailelerine teslim ettik.

Haftasonu gezi ile ilgili izlenimlerini anlatan bir yazı yazmalarını istedim. Yazıları merakla bekliyorum.

Geziye katılan Öğrenci ve Velilerime teşekkür ediyorum. İlgilerinin devamını bekliyorum ...


 SAATLERİNİZİ İLERİ ALMAYI UNUTMAYINIZ

            Gün ışığından daha fazla yararlanmayı amaçlayan yaz saati uygulaması başlıyor. Bu gece (cumartesiyi pazara bağlayan gece) saatler 03.00'te bir saat ileri alınacak.    


  DERS PROGRAMI DEĞİŞMİŞTİR.

İngilizce öğretmeni değişikliği nedeniyle, Salı günü ile Perşembe günü dersleri yer değiştirmiştir. Yarın ilk iki ders İngilizce, sonrasındaki iki ders Fen Bilimleri ve son iki ders Matematik ve O.F.E olarak değiştirilmiştir. (10/02/2015)

Kidz Mondo Gezimiz ...
Bugün Abdurrahmangazi İlkokulu olarak Şişli Trump Towers'da bulununan "Çocukların yönettiği şehir " sloganını kullanan Kidz Mondo (Çocukların Dünyası)' na yolculuk ettik. Etkinliğe 3/A Sınıfı olarak 19 öğrenci ile katılım sağladık. Güzel ve rahat bir yolculuktan sonra Etkinlik alanına giriş yaptık. Tüm öğrencilerim etkinlik öncesi ve sorasında oldukça heyecanlı olduklarını belirttiler. Etkinlik alanı çeşitli meslek alanlarının uygulama bölümlerinden oluşturulmuştu.

Öncelikle, sıraya girerek bilekliklerimizi ve biletlerimizi aldık. Daha sonra içeride önce bize verilen biletlerle etkinlik alanında kullanacağımız paralar için bankaya yönlendirildik. Orada çeklerimizi paraya çevirerek etkinlik alanına girdik ve koşturmaca başladıııı  Saat 10.30-14.00 arasında tüm öğrencilerimiz ilgilendikleri mesleklerin sıralarına girerek beklemeye başladılar. İlk saate bunu başardıkları söylenemez  Ama zaman içinde sabretmeyi sıra beklemeyi fark edip uygun davranınca daha keyif almaya başladılar ve etkinliklere katılmanın zevkini yaşadılar. İlerleyen süreçte olayı iyice kavradıklarında artık kendi başlarına işlerini takip etmeyi öğrenip ilgilendikleri meslekleri uygulama olanağına kavuştular. Böylece çocuklarımızda geleceğe yönelik bir meslek edinme kavramı oluşmaya başladı . İlgi, beceri ve yeteneklerine göre meslekleri seçip o işle ilgili uygulamalar yaptılar.

Daha sonra acıktıklarında Burger King'de Hamburger Menü alarak yediler. Tüm gün boyunca yapılan etkinliklerin sonucunda toplam 1202 KM parası toplayarak 6 Adet KM çantası hediye kazandılar.Çantaları geziye gelen öğrencilere yapılacak sınavlarda başarılı öğrencilere dağıtacağım.

Öğrencilerim bu gezi ile hem eğlendiler, hem meslek kavramı hakkında bilgilendiler, sabrı, sıra olma bilincini, başkalarının haklarına saygılı olmayı öğrendiler, özgüvenlerini geliştirdiler. birey olmayı tek başına iş halletmeyi fark ettiler.

Geziye katılan sevgili öğrencilerime ve onları bu güzel gezi-eğitim'e gönderen değerli velilerime çok çok teşekkür ediyorum. Yorucu ama bir o kadar da eğlenceli ve eğitici bir gezi oldu. Her zaman dediğim gibi eğitim sadece sınıf ortamıyla sınırlı değildir. Yaparak- yaşayarak öğrenme de bir o kadar güzel ve kalıcıdır . Aynı duyarlılığı diğer gezilerde de velilerimden bekliyorum.Elita Tur ve Ayşegül Kulak Hanım'a da ilgileri ve yardımları için ayrıca teşekkür ederim.
Yazarlar Sınıfımızda; Lütfi ŞENGÜN Soruları Yanıtlıyor ...

Yazarlar okulumuzda çalışmasında bu yılki konuğumuz, Emekli Öğretmen 90 Yaşındaki Lütfi ŞENGÜN'dü. Kendisine emeği ve sınıfımızı ziyaret edişi nedeniyle teşekkürlerimizi sunuyoruz. Öğrencilerimiz bir yazarla buluşmanın yanı sıra ilk imzalı kitaplarını da almış oldular. Aralarından nice yazarlar çıkması dileği ile ...
   

   


 

      Haklarımızın Ne Kadar Farkındayız?

   Eski devletlerin yönetim anlayışı baskıydı. Böyle giden bir işleyişe "dur" diyebilmek için 1215 yılında İngiltere Kralına kabul ettirilen bildirge, Magna Charte (Magna Karta) İnsan Hakları kavramının ilk belgesi sayılır. İnsan hakları konusunda yayınlanan bir diğer önemli bildirge, Amerika'da yayınlanan Bağımsızlık Bildirgesi'dir. Özgürlük, eşitlik, kardeşlik gibi kavramlar, 1789 yılında gerçekleşen Fransız Devrimi'nden sonra yayınlanan "İnsan Hakları Bildirgesi"nde gerçek yerini alacaktır.

   II. Dünya Savaşı'ndan sonra, devletler; bireylere tanınan hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması gerçeğinde birleştiler. Çünkü, insanlar özgür olmazlarsa savaşlar sürüp gidecek bu da uygarlıkların sonunu getirebilecekti.

   İnsanın değişimi ve gelişmesinin sonucunda 10 Aralık 1948 yılında yayınlanan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi doğmuştur. Türkiye, Birleşmiş Milletlerin kurucu üyelerinden birisi olarak İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ni ilk onaylayan ülkeler arasında yer almış ve insan hakları konusundaki önemli sözleşmelerin büyük bölümüne taraf olmuştur.

   İnsanın bu noktaya varmak için verdiği mücadelenin temelinde düşünülebilmesi yatıyor. İnsanı insan yapan en büyük değerlerden biridir düşünebilmek. Bu nedenle, özgürce düşünme hakkı, yaşama hakkından sonra gelen en önemli haklardan biridir. Böylesi hak ve özgürlükleri yaşayan bireylerden oluşan bir toplumda haksızlıklardan, eşitsizliklerden, adaletsizliklerden söz edilebilir mi? İnsan hakları ihlallerinden de...


   İnsanın en önemli hakkı yaşama hakkıdır. Yaşama hakkını düşünme, eğitim-öğretim, çalışma, iletişim... hakları desteklemektedir. Tüm bunlar da eğitim hakkıyla beslenebilir. Anayasamızda "Kimse eğitim ve öğretim hakkından mahrum bırakılamaz" denilmektedir. Millî Eğitim Temel Kanunumuz da bunu desteklemektedir. Eğitimciler olarak, insanı haklarının bilincine ve sorumluluğuna vardırmak da en önemli görevlerimiz arasındadır.

   İnsan hakları ve temel özgürlükler alanında diğer demokrasilerle aynı değer ve amaçları paylaşan Türkiye, insan hakları standartlarının en yüksek düzeye getirilmesi amacıyla son yıllarda birçok önemli adım atmıştır.

   9 Nisan 1997 tarihinde kurulan ve insan hakları konularıyla görevli Devlet Bakanı başkanlığında, Başbakanlık, Adalet, İçişleri, Dışişleri, Sağlık ve Millî Eğitim Bakanlıkları Müsteşarlarının katılımıyla faaliyetlerini sürdüren İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu'nun (İHKÜK) çalışmalarına hız verilmiştir. Öte yandan İnsan Hakları Komisyonu (İHK) bugüne kadar 150'ye yakın karar almış ve bu kararların büyük bir bölümü uygulamaya geçirilmiştir.       24 Kasım Öğretmenler Günü ...Sevgili Öğretmenim

Siz öğrettiniz bize 
Biz dinledik sizi
Biz öğrendik yine 
Sizin sevginizi

Şefkat nedir
Siz öğrettiniz bize
Ana baba oldunuz bize
Öğrendik yine sizin sevginizi

Berk ÇAKIR
3/A Sınıf

Bugün Türkçe Dersi'nde 24 Kasım Öğretmenler günü ile ilgili şiir ve yazı yazmalarını istediğim öğrencilerimden biri hemen yanıma gelerek öğretmenim ben şiir yazdım dedi. Ben de beğendiğimi belirtip şiiri aldım sizlerle paylaşıyorum.


ATAMIZI ÖLÜMÜNÜN 76. YILINDA ÖZLEMLE ANDIK ...            Unutulmaz ...              1881-193∞Kemal Tahir Kütüphanesi'ni Ziyaret Ettik ... 4/11/2014

Bugün Türkçe ve Hayat Bilgisi derslerimizin konularına bağlı olarak, İlçemizin Kemal Tahir Kütüphanesi'ne bir ziyaret düzenledik. Velilerimizden Emel Hanım'da orada görevliydi. Bizi kapıda karşıladılar.Kitap okumayı sevdirmek, okuma bilincini geliştirmek, kütüphane kavramı hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla yaptığımız gezi olukça güzel geçti. Öğrencilerim ilk defa bu kadar çok kitabı bir arada gördüler. Okuma salonunda ders çalışan büyüklerini ve nasıl sessizce kimseyi rahatsız etmeden çalıştıklarını gördüler. Ayrıca Kitapların yanında, gerektiğinde internetten de yararlanabileceklerini gördüler. Gerektiğinde yaptıkları çalışmaları fotokopiyle çoğaltabileceklerini gördüler. Kütüphanenin bir bilgi yuvası olduğunu, ders çalışmak, araştırma yapmak için en uygun ortam olduğunu kavradılar. Ayrıca Kütüphane personeline ve velimiz Emel Hanım'a ilgileri için çok teşekkür ediyoruz. Kullanıcılara da istemeyerek de olsa verdiğimiz rahatsızlık için özür diliyoruz ...
CUMHURİYETİMİZİN 91. YILI KUTLU OLSUN ...

Kırmızı bayram. Bayrak kırmızısı, kan kırmızısı, sevinçten yüzlere vuran kırmızı, heyecandan yüzlere vuran kırmızı. Acının ve mutluluğun, özgürlüğün kırmızısı. Herkesin bayramı kutlu olsun ...


Dikkat Saatler Bu Gece Geri Alınıyor ...


Yaz saati uygulaması sona eriyor, kış saati uygulaması başlıyor.

Saatler bu gece ( 25 Ekim Cumartesi gününü 26 Ekim Pazar gününe bağlayan gece) saat 4.00'te 1 saat geri alınacak.

Yatmadan önce telefonu 1 saat geri alıp yatıyorsunuz.Telefonların bir çoğu da saati tam 4.00'te otomatik olarak geri alıyor.Bu durumda sabah güne bir saat geç başlayabilirsiniz.

Telefonunuzun otomatik geri aldığından emin değilseniz.

Bu durumla karşılaşmamak için cep telefonunuzun saat ayarları kısmından otomatik zaman ayarını kapatabilirsiniz.

Eğer telefonunuzun otomatik geri aldığından eminseniz.İşi telefonunuza bırakabilirsiniz.
     
        LABORATUVAR DERSİMİZ ...        23/10/2014

Bugün Fen Bilimleri Dersimizi uygulamalı yapmak ve Laboratuvar ortamını yerinde görmek amacıyla okulumuzun, Fen ve Teknoloji Laboratuvarına gittik. Fen Bilgisi Öğretmenimiz Dilek SUR, bizi güler yüzüyle karşıladı. Laboratuvarı tanıttı. Daha sonra ilk ders sunumunu (Maddelerde Hal Değişimi) gerçekleştirdi. Öğrencilerimi Laboratuvarda görmekten mutluluk duyduğunu belirtip, tekrar gelebileceğimizi ifade etti. Ben de öğrencilerim adına kendisine misafirperverliğinden ve ilgisinden dolayı teşekkür ediyorum ... İlk iki saatimizi laboratuvarda ders işleyerek tamamladık ve sınıfımıza geçtik. Görsel ve uygulamalı öğrenmenin önemini kavramış olduk ...

3/A KARDELENLER SINIFI BAŞKANLIK SEÇİMİ

Sonunda propaganda süreci tamamlandı ve bugün sandık dedik. 5 Başkan adayımız önce sınıfa konuşmalarını yaptılar. Daha sonra sandık kurulu oluşturduk. Sandık Kurulu Başkanı, eski sınıf başkanımız Ömer Turgut KAYIŞ oldu. Üyeler olarak da; Zeynep Betül TÜRK, Berk ÇAKIR, Elif Nur EMİN ve Nisa ÖZEN 'i Görevlendirdik. Daha sonra sandık kurulu oy kullanacak öğrencilere, hazırladığımız oy pusulalarını dağıttı. Sırayla herkes arkada gizli bölmede oyunu kullanıp pusulasını katlayıp seçim sandığına attı. Oylamanın bitiminde, yine sandık kurulu oyların sayımına geçti.Oylar tek tek sayıldı ve oy kullananlara gösterildi. Sandık kurulu başkanı Ömer Turgut KAYIŞ, oy cetveline bakarak sonuçları sınıfa açıkladı. 13 Oyla Abdurrahim AYDIN Başkanlığa, 11 oyla Zehra BAKANSIZ Başkan yardımcılığına seçildiler. Yeni seçilen başkan ve yardımcısı önce sandık kuruluyla sonra da diğer aday arkadaşlarına katkılarından dolayı teşekkür ettiler. Oy sayım cetveli herkesin görmesi için sınıf kapısına asıldı.

Böylece bugün sınıf başkanlığı seçimi aracılığıyla, demokratik yaşamın temel unsuru olan seçimleri canlı olarak uygulama olanağı bulduk. Seçme ve seçilmenin bir vatandaşlık görevi olduğu vurgusunda bulunduk.

Yeni başkan ve başkan yardımcısına görevlerinde başarılar dileriz   


                                         
                                         xxx 
                                         xxx

Öğretmenlik hayatım boyunca her bayram tatilinde ailemin kardeşlerimin yanına giderdim. İlk defe bu sefer gidemedim. Bu sefer de onlar sürpriz yapıp İstanbul'a geldiler ... Daha önceki sınıflarda sadece kzı kardeşim gelmişti. Bu sefer erkek kardeşim ve eşleri de geldiler. Sınıfı ve öğrencilerimi çok beğendiler ... 


                                
                                   Yeni Sınıf Logomuz

   

2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı 15 Eylül 2014 Pazartesi Açılıyor.

Saat 13.00'te okul bahçesinde yapılacak bir törenle 3. Sınıfa başlayacağız. Tüm öğrencilerimizi okula bekliyoruz ...  :)

           Uzunlar Kahvaltı ve Veda Töreni ...                                                    26/06/2014
   


Uzun ve yorucu bir dönemi sonlandırmak, mesleki yolculuklarını tamamlayan Neslihan Aydın ve Hasan Ergün hocalarımızı yeni yaşamlarına uğurlamak amacıyla kahvaltıda buluştuk.Güzel sohbetler ve eşliğinde yedik, içtik, plaketlerini ve armağanlarını verdik.Kendilerine yeni yaşam yolculuklarında başarı, sağlık ve mutluluklar dileriz ...
   KARNELER ELİMİZDE ...       13/06/2014
                                                  2013-2014 Eğitim-Öğretim yılını bugün noktaladık. Artık 3. sınıf öğrencisi olduk. Yaz tatilimizi güzelce planlı bir şekilde değerlendirerek seneye hazır olarak okula başlayacağız. Yıl içerisinde derslerimizi çalışıp bu günlere geldik. Şimdi de dinlenmek hakkımız. Bol bol kitap okuyacağız ...

Yılın yorgunluğun atacağız. Arkadaşlarımızı ve okulumuzu özleyeceğiz. Herkese İyi Tatiller ...

             Geleneksel Okul Kermesimiz bugün yapılan etkinlikle gerçekleştirildi.Sabah çok erken saatte hazırlıklara başlayan velilerimiz, gün içerisinde sıcağa rağmen performanslarını kaybetmeden çalıştılar.Kermeste 2/A Sınıf standımızda, gözleme, baklava, sarma vd. yiyeceklerin yanı sıra Semaver'de çay yoğun ilgi çekti.Bunun yanı sıra Mehtap Firması'nın tencere takımları yoğun ilgi gördü. Aydın & Taner Güzellik Salonu biletleri de farklı bir sunum imkanı yarattı. Kırtasiye malzemelerimiz, oyuncaklar, Aker marka eşarplar konuklarımızın özellikle inceledikleri kermes malzemelerimiz arasında yer aldı.

Bugün emeği ve varlığı ile bizleri destekleyen tüm sınıf velilerime, dayanışma ve paylaşmanın güzel bir örneğini sundukları için özel teşekkürlerimi sunuyorum. Okulumuzun hepimizin ortak paydası olduğu bilincini kavramak ve bu paydanın paydaşları olarak her türlü katkıda sorumluluklarına düşen iş ve işlemlerden kaçınmadan katkı verdikleri için çok mutluyum. Emeklerin boşa gitmediğini görmek gerçekten de mutlu edici ve umut verici. Sizlerle olmak gerçekten de güzel bir duygu

Tüm kermes boyunca başta gözleme standında emekleriyle yer alan velilerimize, malzeme anlamında destek olan velilerimize ve bizzat standımıza gelerek ziyaret eden eden veli ve konuklarımıza, ayrıca kermeste bizi ürünleri destekleyen firmalara 2/A Sınıfımız ve okulumuz adına teşekkürlerimizi sunuyorum.                        Emirgan Korusu Doğa Gezisi ve Pikniği 

     

Okulumuzun düzenlediği Emirgan Korusu Doğa Gezisi ve Pikniği'ne gitmek amacıyla herkes sabah 08.00'de okul bahçesinde toplanmaya başladık. Bu geziye 33 kişi olarak katıldık. Sabah başlangıçta hava serin olmasına rağmen ilerleyen saatlerde normale döndü. 09.12'de okuldan hareket ettik. 10.00 gibi Emirgan Korusu'na vardık. Daha sonra kahvaltılarımızı yaptık ve çevreyi gezmeye başladık. Çocuklar yorulduk demeye başladıklarında ara verdik ve tekrar yemek yedik.2. turda velisi olanları serbest bıraktım ... Diğerleriyle ilgilendim. Daha sonra saat 15.00 gibi geri dönüş için hareket ettik. Güzel ve eğlenceli bir gündü. Katılım gösteren velilerime ve öğrencilerini gönderen velilerime teşekkür ediyorum ...
 


         


             TÜM ANNELERİN VE ANNE ADAYLARININ


                   

                   ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

      

2014 Anneler Günü ile ilgili Pendik Abdurrahmangazi İlkokulu 2/A Sınıfı öğrencilerinin paylaşımlı şiir yazma çalışması ve seslendirilmesi ... Tüm annelerin Anneler Günü kutlu olsun ...


        POLONYALI KONUKLARIMIZIN GÖSTERİLERİ
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle davetli olarak ilçemize gelen Polonyalı'ları bu yıl okulumuzda konuk ettik. Sabah töreni onların oyunuyla başlattık. Daha sonraki stattaki gösterilerine gittiler ...


           
 


                  Bayram Sevinci (23 Nisan 2014)

Abdurrahmangazi İlkokulu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını coşkulu ve eğlenceli bir şekilde kutladı. Okuş Müdürü Recep Ali TAY'ın yaptığı açılış konuşması sonrasında. Konuk ülke Polonya gösterilerini yaptı ve stat törenine katılmak üzere okuldan ayrıldı. Daha sonra " Okumak Yaşamaktır " konulu yarışmanın ödül töreni yapıldı İlkokul ve Ortaokul veli ve öğrencilerinden dereceye girenlere ödülleri verildi.Sonrasında ise etkinlikler program akışına göre sergilendi. Bu yıl ki etkinliklerde izleyenlerce oldukça beğenildi.

ATATÜRK ÇOCUKLARI PENDİK KOROSU ...
ULUSAL EGEMENLİĞİMİZİN 94. YILI KUTLU OLSUN ...
       *********************************************
           

                KIZ KULESİ GEZİSİ 28 ŞUBAT 2014


                 B.Çamlıca-Küçüksu Kasrı-Kız Kulesi
                   
                           Kiz Kulesi Gezisi ...


Değerli Velilerim Sevgili Öğrencilerim, gezimiz için yarin 08.30 da okulda toplanıp 09.00 da hareket edeceğiz.Öğrenciler yiyeceklerini beslenme çantalarında getirsinler. Serbest kıyafetle gidiyoruz. Saat 16.00 da okulda olmayı planlıyoruz. İyi aksamlar ...

                     

                     Tatil Dönüşümüz ...

  Sevgili Öğrencilerim,

Bugün karne günü, bir yoğun dönemi daha geride bıraktık. Yarın karnelerimizi almak için normal satimizde okula geleceğiz. Saat 15.00'te karnelerinizi vereceğiz ... Hepinize şimdiden iyi tatiller ...                   

  Sevgili Öğrencilerim,

Okulistik Sitesi'ne 2/A Sınıfı olarak hepinizi kaydettirdim.
Pazartesi üye no ve şifrelerinizi vereceğim. Tatilde bol bol ve eğlenceli şekilde derslerinizi tekrar edebilirsiniz. Yeni döneme hazırlanabilirsiniz ...

İyi Tatiller ...

Sınıf Web Sayfamız olan www.sosyolog. gen.tr adresinden Sanal Dersane (Okulistik)
linkine tıklayarak ya da  http://www.okulistik.com/ adresinden üye no ve şifrelerinizi girerek kullanabilirsiniz ...


                  24 KASIM ÇALIŞMASI :)
       24 KASIM 2014 ÖĞRETMENLER GÜNÜ
                                     HOŞGELDİN YENİ YIL 2014Bilge Tavşan Okulumuzda ...
               

       


           En Özel Öğretmenler Günüm ...

Bugün yaşamımın en güzel öğretmenler günüydü ... Sevgili öğrencilerim, bana sürpriz olarak bir program düzenlemişler. Programda öğrencilerim velilerin gözetiminde " Benim Adım Öğretmen " adlı şarkıyı (http://www.youtube.com/watch?v=Qbrg2x4VXeQ) çalışıp öğrenmişler ve sınıfta büyük bir istekle okudular. Daha sonra da bir de görsel sunu hazırlamışlar benim ve öğrencilerimin resimlerinden. En çok ta bu etkiledi beni. Değer vermenin çok önemli olduğunu biliyordum. Ancak değer görmenin nasıl bir duygu olduğunu da bana bugün yaşattılar.Hepsini tek tek o küçük yüreklerinden öpüyorum ve seviyorum. Bu etkinliği hazırlayan, emek veren, destek olan tüm velilerime de teşekkürü bir borç bilirim. İyi ki varsınız ... Daha nice güzel ve mutlu günlerde birlikte olmak dileğiyle ...

Ata'mızı Yokluğunun 75. Yılında Saygı ve Özlemle Anıyoruz ...10 Kasım 1938
..............


Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun ...

Cumhuriyet dünya üzerinde ki ülkelerde uygulanabilen en insancıl en demokratik yönetim şekillerinden birisidir. Hatta en iyisidir denilebilir. Çünkü cumuhuriyette bir seçme özgürlüğü vardır. Ülkenin başına gelecek olan kişiyi, partiyi ve ya oluşumu halk seçebilme hürriyetine sahiptir. Aynı zamanda da ülkeyi yönetenleri bir şekilde denetleme ve gerektiğinde hukuken şikayetçi olma hakkı da cumhuriyet ilkeleri içerisinde yer almaktadır.29 Ekim 1923 tarihine kadar Türklerin kurmuş olduğu hiçbir devlette cumhuriyet idaresi yer almazdı. Ancak o gün bir diktatör ve ya bir kral ya da padişah olma şansı olmasına rağmen Atatürk cumhuriyeti ilan ederek Türk toplumunun bugünkü müreffeh ve medeni yaşamı yaşamasına giden yoldaki en büyük kapıyı aralamıştır. Cumhuriyetin kuruluşu ülkemizde 19 Mayıs 1919 tarihinde ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ve Kurtuluş Savaşını başlatması ile başlar ve büyük mücadeleler sonunda 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilmiştir. Cumhuriyet rejimi batı kökenlidir ve her türlü egemen gücün mutlak hakimiyeti önleme fikrinden çıkmıştır. Özellikle 18. yüzyıl Avrupasında ki Fransız devriminden sonra Cumhuriyet rejimi tüm dünyaya yayılmıştır. Kökeninde eşitlik mottosu olan cumhuriyete 1923 yılından bugüne kadar Türk halkı sahip çıkmıştır arada bu rejimin yıkılıp yerine oligarşik ve ya monarşik rejimlerin kurulmasını isteyenler çıkmış olsa dahi Türk halkı en iyi yönetim sistemi olan cumhuriyete dolayısı ile demokrasiye özgürlüğe her zaman sahip çıkmıştır.Atatürk’ün bu ülkeyi emanet ettiği gençlerde hem cumhuriyeti hem de cumhuriyetin getirmiş olduğu özgürlükleri, medeniyeti daha da kestirme söylemek gerekirse insan gibi yaşamak için cumhuriyete her zaman her şekilde sahip çıkmalı ve savunmalıdır. Bu hususta feda edebileceği her şeyi de etmelidir.

Nice 90 Yıllara ...Değerli Velilerim, Damağınızı, ruhunuzu ve çevrenizi tatlandıran, mutlu, umutlu, bereketli bir bayram dilerim. Aramıza Yeni Katılan Arkadaşlarımız ...

2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında sınıfımıza 4 arkadaşımız geldi. Bir arkadaşımızı da başka bir okula uğurladık ...Soldan sağa ; Yasin YILMAZ, Yelda Müldür, Yunus Emre ÇERÇİ, Anıl CIBIR. Yeni arkadaşlarımıza aramıza hoşgeldiniz diyor, yeni bir okula giden Berfin ASLANOĞLU'na da başarılar diliyoruz ...
İlk İngilizce Dersimiz ... 17 Eylül 2013


İlk İngilizce Dersinde Filiz Öğretmen'le 2/A Sınıfı Buluştu. Öğrencilerim ve Filiz Öğretmen dersten mutlu ayrıldılar :)       
     

Okula Dönüş Heyecanı (2.Sınıf) ... 16 Eylül 2013

2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Açılış Töreni'nde Öğrencilerimiz ...


             
Değerli Velilerim ve Sevgili Öğrencilerim,

2013-2014 Eğitim ve Öğretim yılı 16 Eylül 2013 Pazartesi başlayacaktır. Saat 12.00'de okulda olmanızı rica ederim ...

Görüşmek dileğiyle ...
  Özleyenler, özlenenler az kaldı buluşmaya ... 


                               
 
   
                                     BABALAR GÜNÜ
                 
   

                           

Değerli Velilerim, "Babalar Günü"nüz kutlu olsun ...               Değerli Velilerim, Sevgili Kardelenlerim;Uzun ve yorucu bir süreci hep birlikte tamamladık. Hepinize katkı ve destekleriniz için teşekkür ederim. Bu birlik ve beraberliği önümüzdeki yıllarda da göstermenizi umarım. Karneler verilip sizler sınıftan ayrıldıktan sonra dışarıda yağan yağmuru izlemek için cama geçtim. İçimde bir hüzün, bir sıkıntı tek tek geçerken gördüğüm öğrencilerime seslenip son bir kez daha el salladım. Boş sınıfın ne sıkıcı olduğu gerçeği bir kez daha yüzüme çarptı. Bizim bu zor, yorucu ama güzel süreçte birbirimize bağlandığımızı fark etmek beni çok mutlu etti etti. Yaşamda en değerli şey emektir. Verilen emeğin değer bulduğunu görmek de bir o kadar zevkli ve heyecanlı oldu ... Tekrar tatil sonrasında hepinizi birlikte yeniden görmek isteğiyle içim doluyor. Ancak bu dileğim de sanırım olmayacak, aramızdan Berfin arkadaşımızın sınıfımızdan ayrılacağını öğrendim ve çok üzüldüm. Umarım yeni okulunda bizi unutmaz ... 

Tüm süreçte emeği geçen siz velilerime ve beni tavır ve davranışlarıyla mutlu eden Kardelenlerime çok çok teşekkür ediyorum. Hepinize iyi tatiller ...
Sevgilerimle,

Metin DERVİŞOĞLU


Değerli Velilerim, Sevgili Öğrencilerim; uzun ve yorucu bir yılın sonuna geldik. Hepinizi Cuma günü saat 10.00'da karne törenine bekliyorum ...

  

                             ABDURRAHMANGAZİ İLKOKULU

                                   YIL SONU ETKİNLİKLERİ ...
                                               03.06.2013

         

Okulumuz Yılsonu Kapanış Etkinliği 03.06.2013 Pazartesi günü, saat 14.00-16.00 arasında yapıklacaktır. Katılım ücretsizdir.

             Pendik Fiziksel Etkinlikler Şenliği
                          Katılım Belgesi ...

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlemiş olduğu, Pendik İlkokullar Arası Fiziksel Etkinlikler Şenliği'ne katılan öğrencilerimize Katılım Belgeleri'ni, bugün Okul Müdürümüz Recep Ali TAY verdi. Öğrencilerle kısa bir süre sohbet eden TAY, sizlerden seneye daha büyük başarılar bekliyorum dedi.      

  
   
   Okuma Bayramımız  ve Mutlu Son ...

2. Dönem başından beri sabırla, azimle istekle çalıştığımız Okuma Bayramı Etkinliğimiz bugün gerçekleşti. Yorucu ve yoğun bir süreci de böylece tamamlamış olduk. Tüm öğrencilerimiz (1-A, 1-B,1-C) görevlerini başarıyla ve ustaca tamamladılar. Okullar akademik eğitimin yanında, bireysel becerileri geliştirici etkinlikleri de gerçekleştirirler. Böylece, ben duygusundan biz duygusuna ulaşan bireyler yetiştirmiş oluruz. Kendisini tanıyan, öz güveni yüksek, aydın, sorgulayan bireyler yetiştirmekte bir araçtır bu tür etkinlikler. Sorunun değil çözümün parçası olmayı öğrenirler. Eğitimin de amaçladığı budur. Bugünkü etkinlik sonucunda, bu niteliklere uygun bireyler yetiştirdiğimizi görmenin mutluluğunu yaşadık.

Salonun hazırlanmasında emeği geçen Sınıf Aile Birliği Temsilcilerine, etkinliklerde görev alan Sevgi Erginer ve Özge TUMBALI'ya, Folklor ve Modern Dans çalıştırıcımız Polat Bey'e, kuliste görev alan Hatice KAYIŞ, İlkay ÖZTÜRK, Canan EMİN ve Diğer sınıfların görevli velilerine, ayrıca etkinliğimize bizzat gelen İlçe Milli Eğitim Müdürümüze, Okul Müdürü ve öğretmen arkadaşlarımıza, bizi her etkinlikte yalnız bırakmayan ve motive eden değerli velilerimize, tüm destek katkı ve katılımları için içten teşekkürlerimizi iletiyoruz.

         Papatya Gibisin (Tango Provası)

1/A Kardelenler Sınıfı, 21 Mayıs 2013 Salı günü yapılacak olan Okuma Bayramı için hazırladıkları Tango Dans Gösterisi'nin kıyafet ve dans provalarını yaptılar. Öğrenci ve veliler kıyafetleri ve oyunu çok beğendiler ...


             
                           Sevginin Gücü ...

Enver DEMİRKAN'ın Virgül Tiyatrosu bugün okulumuzdaydı. " Sevginin Gücü " adlı müzikal oyunu öğrencilerimize sergilediler. Çocuklarımız oyundan oldukça mutlu ayrıldılar ve eğlendiler ... Oyun öncesi DEMİRKAN'la yaptığımız sohbette amaçlarının yeni tiyatro izleyicisi kazanmak olduğunu belirtti. Bu zamanda artık herkesin tiyaatrocuyum diye okullarda çalıştığını bunu da engelleyemediklerini ifade etti. Tiyatronun öneminde değinen DEMİRKAN, bir iki metin ezberlemekle tiyatro yapılamayacağını bunun yanısıra dekorunda önemli olduğunu vurguladı. Öğrenciler, oyunda verilen Sevginin herşeyi çözeceği, sihirle büyüyle değil akıl ve mantıkla ve işbirliği ile sorunların çözüleceği mesajını aldılar. Ayrıca oyun öncesinde katılımcı öğrenciler için hediye çekilişi yapıldı. Küçük hediyeler verildi. Enver Bey'e nitelikli çalışmaları için teşekklür ederken, bir de hatıra fotoğrafı çekindik ...

http://www.virgultiyatrosu.com/
      

                          Anneler Günü
                    12 Mayıs 2013 Pazar
 

Anneler Günü

yeşildir artık yüreğinde kara bulut 
bugün anneler günü annem beni unut 

evde acılar koynuna yangelip yatmış 
inadına giyin sen de mayısa batmış 
yürü sokakta çocukların düşü aksın 
yürü ki saksıda çiçekler sana baksın 

diline genç anılarından bir türkü seç 
beş yıl büyüdüğüm okulun önünden geç 
ıslanırsa anıların güneşte kurut 
senin günün bugün unutma beni unut 
gök mavi deniz mavi tam kıyısında dur 
durma eteğinden beni bir daha savur 

annem yıldız kayıyor içinden dilek tut 
koşuyor sana kısa pantolunlu çocuk 
gözünde gözümde gözlerinde bin umut


Nevzat ÇELİK
          Tüm annelerimizin gününü kutlarız ...
               

                Geleneksel Okul Kermesimiz ...                                 


Abdurrahmangazi İlkokulu Geleneksel Kermesi 10 Mayıs 2013 tarinde okul velilerinin ve çevre halkının katılımıyla gerçekleşti. Sabah erken saatte başlayan etkinlik 16.00'ya kadar devam etti. Alışverişin yanısıra veliler, öğrenciler ve öğretmenler müzikler eşliğinde eğlenip oynadılar.Güzel bir dayanışma gösteren ve paylaşımlarıyla okuluna sahip çıkan tüm velilere teşekkürlerimizi iletiyoruz ...


 
Abdurrahmangazi İlkokulu Geleneksel Kermes etkinliğini bu yıl da sürdürüyor. 10 Mayıs 2013 Cuma günü yapılacak kermesimize tüm veli öğrenci ve ilçe halkımız davetlidir. Okul ihtiyaçlarının giderilmesinde kullanılacak olana kermes gelirleri için tüm duyarlı velilerimiiz katkı yapmaya davet ediyoruz ... Yiyecek-içecek standlarının yanısıra, kuru gıda, cam eşya, çeyizlik eşyalar, gözlemeci, dondurma vb. standlarımız da hizmet verecektir. Kermes organizasyonu, bu yıl sınıflar düzeyinde yapılması kararlaştırıldı. Her sınıfın kendisine ait bir bölüm oluşturulacak ve elde edilen gelir sınıf adına  okul aile birliğine bağışlanacak ...

Tüm yardımseverleri ve velilerimizi destek olmaya davet ediyoruz ...


Pendik Oyun Festivali

Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Temel Eğitim 1. Kademe (1- 4. sınıflar) düzeyinde organize ettiği Oyun ve Fiziki Etkinliller yarışması'na okulumuz 1. sınıflar zümresini temsilen katıldık. Sabah saat 09.30'da okuldan hareket edip saat 10.00'da etkinlik alanında yerimizi aldık.Daha sonra Sporcu lisanslarımız kontrol edildikten sonra evraklarımızı düzenlenip, performansımızı göstereceğimiz 6 alandaki yerleri sıra ile dolaştık. Etkinliğe katılan tüm okullar 1. sınıflara özgü oyun türleri için hazırlanmış alanlara grup grup alındılar ve her okul katılımcılarının bireysel ve grup performansları ölçüldü. Etkinliğe; Sınıf öğretmeni, Sorumlu öğretmenler Sevgi Hanım ve Sinan Bey'le, Okul aile birliğini temsilen 2 veli ve katılımcı öğrencilerimizin velileri katıldılar. Öğrenciler yeşil çimlerde oldukça eğlendiler, çok mutlu oldular.


 -
        Bugün 23 Nisan Neşe Doluyor İnsan ...

Ulusal Egemenliğimizin 93. yılını bugün okulumuzdaki etkinliklerle ve Çinden gelen konuklarımızla coşkuyla kutladık. Bayrama Okul Müdürü Recep Ali TAY'ın açılış ko nuşmasıyla başladık. Daha sonra Sınıf Öğretmeni Sevgi ERGİNER'in günün anlamını belirten konuşması izledi. Konuşmalardan sonra sınıfların hazırlamış olduğu etkinliklere geçildi. Etkinlillerde; şiir, folklor ve rontlar yer aldı. Final de ise konuk ülke, Çin Halk Cumhuriyeti'nin oyunları yer aldı. Konuk ülke getirdiği armağanları Okul müdürüne sundu. 

 


                            *****


                                       

   Tüm Çocuklarımızın ve Türk Ulusu'nun, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlarım ...

 

 

 

 

 

 

 

Yöresel Yemekler Kermesi

 

 

Bugün Okul Aile Birliğimizin organize ettiği Yöresel Yemekler Kermesi'ni gerçekleştirdik. Onlarca çeşit yöresel yiyeceğin yer aldığı etkinlik, Okul Müdürü Recep Ali TAY'ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Özenle hazırlanmış yiyecekler, yine Okul Aile Birliği'nin hazırladığı sunumla öğrencilere velilere ikram edildi. Sınıflar sırayla gelerek yiyecek standlarını gezdiler. Öğrenciler için çok güzel ve eğlenceli bir etkinlik olurken, velilerimiz ve öğretmenlerimiz de eve götürmek için hazırlanmış yiyecekleri satın aldılar. Böylece hem eğlenceli ve lezzetli bir gün yaşarken okulumuza da katkı sağlamış olduk. Etkinliği düzenleyen Okul Aile Birliği'ne ve etkinlikte yemekleriyle ve emekkleriyle yanımızda olan tüm velilerimize teşekkür ederiz ...

 

 

 

Abdurrahmangazi 2.Kademe Futsal Takımımıza Çorum'da yapılacak olan Türkiye Finali'nde başarılar dileriz ...

1/A Kardelenler Sınıfı

 

Abdurrahmangazi Ortaokulu Futsal Takımı

 

 

 

 

1/A Kardelenler Sınıfı

Bir Fotoğraf Albümü Çalışmasından ...

 

 

 

Dikkat !

Değerli Velilerim ve Sevgili Öğrencilerim,

30 Mart 2013 Cumartesi gecesi, saatler 1 saat ileri alınacaktır. Bu nedenle okulumuz giriş ve çıkış saatlerinde değişikliğe gidilmiştir. Oluşan bu yeni durum nedeniyle, 1 Nisan 2013 Pazartesi günü okula öğlen geliş saatimiz 12.45; akşam çıkış saatimiz de 17.55 olarak değişmiştir.  Önemle duyurulur ...

 

 

 

 

 

 

 

2013 Abdurrahmangazi İlkokulu

Geleneksel Pilav Günü


 

 

Yarın saat 13.00-17.00 arasında Işılay Düğün Salonu'nda Geleneksel Pilav Günü için buluşuyoruz. Tüm velilerimizi, öğrencilerimizi ve halkımızı davet ediyoruz. Aldığınız her bilet okulumuza katkı olarak geri dönecektir. Katılım bedeli kişi başı 10 Tl'dir. Duyarlılığınız için şimdiden teşekkürler ...

 

 

 

Florya Atatürk Köşkü ve Akvaryum

Gezisi'nden Kareler

1 Mart 2013

 

 

 

 

1 Mart'ta Florya'dayız ...

 

Sevgili Öğrencilerim ve Velilerim,

1 Mart 2013 Cuma günü, Büyük Akvaryum ve Florya Atatürk Köşkü Gezimiz olacaktır. Katılmak isteyen öğrenci velilerimiz verilen izin kağıtları doldurarak Cuma gününe kadar bana getirmelerini rica ederim. Katılan katılmayan herkes gönderilen Veli İzin Kağıtlarını uygun şekilde doldurarak okula getirmeliler. Gezi bedeli öğrenci başı 30 TL'dir.

 

Florya Atatürk (Deniz) Köşkü ...

 

 

Atatürk için İstanbul Belediyesi tarafından 1935 yılında mimar Seyfi Arkan'a sipariş edilen köşk, yazlık bir konut olarak deniz tabanına çakılan sütunlar üzerine yapılmış ve karaya bir köprü ile bağlanmıştır. 1935 yılı 14 Ağustos tarihinde kullanıma açılan köşkte ulu Önder, 1936 yılının Haziran ve Temmuz aylarında uzunca bir süre yaşamış, siyasal ve bilimsel toplantılar için köşkü özellikle kullanmış, aralarında İngiliz Kralı VIII. Edward ve Madam Simpson'un da bulunduğu kimi önemli konukları burada ağırlamıştır.

 

Geniş Bilgi : www.millisaraylar.gov.tr

 

 

Dünyanın En Büyük

Tematik Akvaryumu

 

 


 

Dünya denizlerinde yaşayan balık türlerinin içinde bulunduğu, kendi türündeki akvaryumlarla kıyaslandığında; gezi güzergahı, temalandırma, interaktiflik, yağmur ormanı ve yeni nesil teknolojisiyle dünyanın en yenisi...

İstanbul Akvaryum; hacmiyle, içerisinde barındırdığı canlı çeşidiyle, gezi güzergahlarındaki aktiviteleriyle dünya çapındaki tüm akvaryumlar içerisinde önemli bir konuma sahiptir. Kendi alanında ‘ilk’leri ve ‘en’leri olan bir proje.

Ziyaretçiler, coğrafi bir rotayı takip ederek Karadeniz ile başlayan ve Pasifik’e kadar uzanan toplam 16 tema ve 1 adet yağmur ormanından oluşan güzergahta yolculuk yapmaktadırlar. 

Alanların temalandırılmasında o alanın kültürel, coğrafi, tarihsel ve mimari özellikleri, buna uygun dekoratif unsurlar, interaktif oyunlar, filmler ve alan hakkında detaylı bilgilerin verildiği görsel grafikler yer alıyor. Alanların, ses ve ışıklandırma sistemleri de bu temalandırmaya uygun olarak düzenlendi. 

İstanbul Akvaryum, her anlamda uluslararası standartlarda ve alanında uzman kişiler tarafından yönetiliyor.

İstanbul Akvaryum’da bulunan tüm canlılar, doğal ortamlarına en yakın koşullarda yaşamlarını sürdürmektedirler.

Rakamlarla İstanbul Akvaryum

 

 • 6.800 metreküp su hacmine sahip, toplam 64 adet tank,
 • 100 dönüm arazi içerisinde, toplam 22 bin m2’lik 2 katlı dev proje,
 • İstanbul Akvaryum’a ait 1.200 araçlık 32 bin m2’lik otopark alanı,
 • 6.000 m2’lik ziyaretçi alanı,
 • Karadeniz’den başlayıp Pasifik’e kadar uzanan 1,2 kilometre uzunluğundaki, özel temalı gezi güzergâhı,
 • Birbirinden ilginç türlerin bulunduğu yaklaşık 1.500 çeşit,toplam 15 bin adet deniz ve kara canlısı,
 • 2 adet 15 kişilik 6 akslı 5D sinema salonu, 7 ayrı film izleme seçeneği, rüzgâr, sis, su gibi efektler yaşatan sıra dışı sistem,
 • İstanbul Akvaryum içerisinde 470 m2’lik alana sahip hediyelik eşya birimi,
 • Gezi güzergahı üzerinde 3 kafe,
 • Bir tarafı Panama Kanalı manzaralı, diğer tarafı deniz manzaralı 1 adet restoran.
 •  

Geniş Bilgi : http://www.istanbulakvaryum.com

 

 

 

 

 

" Metin Merhaba Canım; linke tıklayıp oy verirsen cok mutlu olurum.senden ricam okulunda ne kadar cok ogrenciye tiklattirirsan finale kalma şansım artacak. Ben Zihinsel Engelliler Okulu'nda çalıştığım, için ogrencim yok artık:) destek olursan cok sevinirim. 

 
Şarkımın Adı  " YAGMUR " ... "

 Sevgili Velilerim ve öğrencilerim, Site ziyaretçilerim ; aşağıdaki linki tıklamanızı ve Söz ve Bestesi Zeynep BEKTAŞ'a ait "Yağmur" parçasına oy vermenizi rica ediyorum ...

http://www.trt.net.tr/populercocuksarkilariyarismasi/Anket.aspx

 

 

 

 

 

 

                    İLK TOPLU OKUMA HEYECANIMIZ 

11 Şubat 2013 Pazartesi günü, 15 günlük uzun tatillimizden döndüğümüz ilk gün. Hepimiz okulumuzu, arkadaşlarımızı ve öğretmenimizi çok özlemişiz. Tabi ki öğretmenimizde bizi ... " Gökkuşağı " Adındaki okul dergimizi ilk defa elimize alıyoruz. Öncelikle sınıfımıza ayrılan bölümü, sonrasında ise tamamını heyecanla inceleyip okumaya çalışıyoruz ... Bu bizim yeni bir döneme adım attığımızın ilk göstergesi :) Haydi bakalım gözle okumaya başlayalım ...

 

 

 

 

 

 

YARIN KARNE GÜNÜ

Sayın Veliler, Sevgili Öğrencilerimiz;

" Okulumuzda yarın  saat 15.30'da karneler verilecek, saat 16.00'da kapanış töreni yapılacaktır. Bilgilerinize sunarız ... "


 

 

E-Okul Giriş Sayfası İçin Tıklayınız..

 


E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi :

 
E – Okul Veli bilgilendirme  sistemi   ile  öğrencilerimiz ve velilerimiz e okul  sistemi  üzerinden giriş yapacaklardır. E – Okul Veli Bilgilendirme  Sistemi  2012 – 2013  Eğitim   öğretim  yılında okullarımızın İlkokul ve Ortaokul diye ayrılmasıyla iki kısma ayrılmıştır. E – Okul Veli Bilgilendirme  sistemi   ile  e – okul karne notlarını öğrencilerimiz  sistem  üzerinden görebilmektedir. Detaylı bilgi için tıklayınız..

 

E – Okul Karne Notları : 

 
E – Okul karne notları  sistem  üzerinden öğrenci kimlik bilgisi , öğrenci  numarası   ile  giriş yapılmaktadır. E – Okul  sistemi  üzerinden öğrenci velilerimiz öğrencilerimizin karne notlarını ve yazılı sonuçlarını görebilmektedir.
 
E – Okul Devamsızlık Bilgileri : 

 
E – Okul devamsızlık bilgileri e – okul  sistemi  üzerinden  görüntülenebilmektedir . E – Okul devamsızlık bilgilerini öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz  sistem  üzerinden öğrenci tc kimlik  numaraları  ve öğrenci numaraları   ile  görebilmektedir.

 

 

 

 

 

SINIFTA SÜRPRİZ; PİDE KEYFİ

23 Ocak 2013

 

               

            Sınıfta Sürpriz ; Pide Keyfi ...
                           23 Ocak 2013


1/A Kardelenler sınıfı, dönem sonu yorgunluğunu atması, birlikte ortak bir sınıf içi paylaşımında bulunması amacıyla sürpriz bir etkinlik yaptı. Sürprizin içeriğini bilmeyen öğrenciler, sonrasında çok mutlu oldular. Beğendiklerini ancak doymadıklarını ifade ettiler ... Tüm öğrencilerime afiyet olsun :))

 

 

 

İLK OKUMA SAATİ ETKİNLİĞİMİZ

22.01.2013

 

 

 

 

 

Temiz İnsan Temiz Çevre

 

1/A Sınıfı  18 Ocak 2013 günü, Sağlık ve Temizlik Kulübünün yaptığı değerlendirmeye göre Haftanın Temiz Sınıfı seçildi. Emeği geçen öğrencilerimi kutlar, gelecek haftalarda da devamını umarım ...Hafta boyunca sınıfta bulundurmak üzere sembolik bir ödül verdiler : ) Okul Bayrağımız  ...

 


 

Sınıf Öğretmeni

 

 

 

 

8 Ocak 2013 İstanbul'da Kar Tatili

Yarın yoğun kar yağışı nedeniyle okulumuz kapalıdır. Uzamadığı takdirde Çarşamba günü derse bekliyorum hepinizi ... Derslerinizi iyice çalısın bahane istemiyorum :)

"S" sesi bitecek fotokopiler güzelce çalışılacak, bol tekrarlar yapılacak bakmadan dikte çalışması yapılacak. İyi tatiller ...

 

 

 

 

 

 

  

 

Yeni Yıla Girerken 1.Sınıflarımız

 

1-A Sınıfı

 


1-B Sınıfı

 


1-C Sınıfı


1-D Sınıfı


1-E Sınıfı

HOŞGELDİN 2013

 

 


 

Tüm öğrenci, veli ve öğretmen arkadaşlarımızın yeni yılı kutlu olsun. 2013 Hepimize sağlık, mutluluk ve başarılar getirsin ...

 

 

 

PENDİK ABDURRAHMANGAZİ İLKÖĞRETİM KURUMLARI

 MASA TENİSİ MÜSABAKASI 2012

 

 

 

Pendik Abdurrahmangazi İlköğretim Kurumları, Öğretmen -Öğrenci-Velileri arasında sporu yaygınlaştırıp sevdirmek, birlik berabelik ve dayanışmayı geliştirmek, sosyal, kültürel ve sportif ilgiyi arttırmak amacıyla bir Masa Tenisi Müsabakası düzenlemiştir.

Başvuru Süresi ve Yeri : Katılım Formu Okul Aile Birliğinden temin edilecek. Katılım Ücreti (10 TL) Makbuz karşılığında Okul Aile Birliğine ödenecektir. Başvurular; 17/12/2012 - 11/01/2013 tarihleri arasında okul idaresine ya da Beden Eğitimi Öğretmenimiz Taylan TEMEL'e, katılım formu ve ücret makbuzu ile yapılacaktır.

 

Katılım : *Müsabakalara okulumuz öğretmen veli ve öğrencileri katılabilir.

*Müsabakalar ferdi yapılacak olup, federasyon kuralları geçerlidir.

*Müsabakalar ELEME usülü yapılacaktır.

*Fikstür ve Kura çekimi 14/01/2013 Pazartesi günü saat 14.00'te katılımcılara açık yapılacaktır.

Geniş bilgiyi okul idaresinden alabilirsiniz ...

 

 

 

« Önemli Duyuru »

21 Aralık 2012 Cuma günü yoğun kar yağışı nedeniyle, İstanbul Valiliği tarafından tatil ilan edilmiştir.

 

 

KAR SEVİNCİ :)

 

Bugün yağan kar sonucunda öğrencilerim dışarı çıkıp oymak istediklerini ifade ettiler, ben de tek teneffüs olması koşuluyla kabul ettim ve çıktık :) Hem eğlendik, hem de stres attık ...

 

 


 

STARPARK EĞLENCE MERKEZİ

 

 

Abdurrahmangazi İlkokulu olarak 28/12/2012 tarihinde okulca Torium Starpark Eğlence Merkezi'ne gideceğiz ...

Öğrenci başı 35 Tl gezi bedeli olup, yemek menüsü alacaklar 6 Tl'de ek ödeme yapacaklardır. İsteyenler yemeklerini evden getirebilirler. Yılın yorgunluğunu atmak isteyen tüm öğrencilerimizi bekliyoruz ...

Geziye katılmak isteyen öğrenciler Veli İzin Belgeleri'ni doldurup öğretmenlerine getireceklerdir.

 

 

 

 

Tüm Velilerime Teşekkürler ...

                                                                        


02 Ekim - 07 Aralık Tarihleri arasında yapmış olduğum Veli Ev Ziyaretlerinde bana destek veren, davet eden tüm velilerime teşekkür ederim. 

 
Öğretmen Veli İşbirliğinin amaçladığı bu gezilerde, velilere erişim oranımız % 90.3 oranında gerçekleşmiştir. Süreçte aile olarak beni davet edip görüşen velilerimin duyarlılığına işbirlikçi yaklaşımlarına teşekkür ederim. Zor ama güzel bir iletişim ve etkileşim süreci oldu benim için. Öğrencilerimi aileleriyle aynı ortamda görüp, her yönüyle karşılıklı olarak değerlendirdiğimiz bu ziyaretlerde öncelikle ;

 
1- Öğretmen - Veli İletişimi/Güveni sağlanmış,

2- Öğrenci - Öğretmen İletişimi/ Değer Duygusu sağlanmış,

3- Özel Durumlar ve Yapılabilecekler görüşülmüştür.

4- Tüm ailenin (Anne ve Babaların) katılımı sağlanmıştır...

 
Resmi yaklaşımın yanında,  öğrencisinin problemlerini, sıkıntılarını paylaşan ve yakından takip eden bir eğitmen ve rehber olarak gerçek anlamda  çocuğun güvenebileceği bir birey olmak çabasını gerçekleştirmekten mutluyum.

 
Öğrenci -Öğretmen arasındaki çatışmaları azaltmaya veya daha çabuk çözüm yollarına ulaşmaya dönük veriler elde etmek, işlerimizi de kolaylaştırma açısından oldukça yararlı oldu.

 
Süreçte geliştirdiğimiz yakınlığın devamı dileğiyle, tüm duyarlı 1/A Sınıfı Anne ve  Babalarına gönülden teşekkür ediyorum.

 
İş ve özel yaşamlarınızda başarı dileklerimle ...

 
Metin DERVİŞOĞLU
1/A Sınıf Öğretmeni

 

 

 

 

 

 

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Koçluğu Semineri

(Öğretmenler İçin)

 

SEMİNER İÇERİĞİ ÖĞRETMENLER İÇİN HAZIRLANMIŞTIR:

- DEHB nedir? Ne değildir?
- Benim öğrencilerimde olup olmadığını nasıl anlarım?
- Anlamak için neleri bilmem gerekiyor?
- Hangi durumlarda bir uzmana yönlendirmeliyim?
-Bir öğretmen olarak DEHB konusunda bana düşen görevler nelerdir?
-DEHB’li öğrencilerime yaşam becerilerini nasıl kazandırabilirim?

Semineri Veren:
Elgiz HENDEN, Eğitim Öğrenci DEHB Koçu, CPC, CLC, MSc

Katılım Bedeli: 60 TL/kişi (KDV dahil)

 
Seminer Bedeli TÜRGÖK'e bağışlanacaktır (www.turgok.org)

Kayıt için: www.izkocluk.com/ egitim_formu.htm

 

 

 

 

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

 

 

 

 

Sevgili Öğretmenime,
 
Seven, öğreten, hata yapsak da bizi affeden, kinlenmeyen, zaman zaman çok öfkelendirdiğimizde dayanamayıp bağıran asla vurmayan, tehdit etmeyen, aşağılamayan, bu nedenle de büyüklüğünü hep koruyan büyüdüğümüzde anılarımızda bu çok güzel özellikleriyle yer tutan biricik öğretmenim.

 


Ben Haylazım;

Ben haylazım, yaramazım, ama öğrenmeye açığım. Bana öğretme yöntemin farklı olmalı. Beni sevdiğini, bana değer verdiğini sezmeliyim. Beni yaramaz diye itelersen ve ona göre davranırsan, gerçekten işe yarmam. En değerli, en büyük öğretmenim beni böyle görüyorsa ben demek ki buyum diyerek kabullenir, zaten benim için kolay ve zevkli olan haylazlıklara devam ederim.

                           

                                   Çok Duygusalım;

Lütfen beni anla. Aslında çok duygusalım. Çabuk incinirim. Ama siz büyükler gibi bunu gösteremem. Beni aşağıladığınızda belki bön bön yüzünüze bakar, susarım, bazen savunmaya geçer size küstahça gelen bir iki şey söylerim. Ve daha da kızdırırım sizi, ama emin olun art niyetsiz, önceden tasarlamadan, zaten bunun için değil midir, kinci olmamanız gerektiği.

                               

                                 Kıpır Kıpırım;

Ben dikkatsizim, dalgınım, kıpı kıpırım. Siz ders anlatmak için uğraşırken ben etrafıma bakar, silgiyle oynar, başka dünyalara dalar giderim. Bazen hiç yerimde duramaz, hareket etmek isterim. Beni uyarın bu benim elimde olan bir şey değil. Beni diğer çocuklarla kıyaslamayın, belki de benim beynimde bir şey fazla veya eksiktir, kim bilir? Büyüyünce beni iyi yetiştirirseniz doktor olup bunu araştıracağım söz veriyorum. 

 

 

                       Çalışkanım Başarılıyım;

Ben söz dinleyen, çalışkan, başarılı bir çocuğum. Öğretmenim en çok beni sever. En iyi notları benden bekler. Ben de bunu için elimden geleni yaparım. Ama bazen çok zorlanıyorum. Geçen yıl birinci oldum diye bu sene de birinciliği kaptırmamak için çok çok çalışıyorum. Matematikten özel dersler alıyorum, arkadaşlarımdan gizli. Yine birinci olmalıyım. Ama çok zor. Benden, büyüklerim ve öğretmenlerim çok şey bekliyor. Artık oyun oynamak, TV seyretmek, arkadaşlarımla olmak istiyorum. Çok zaman kaybı. Öğretmenim lütfen beni uyarın, çocukluğumu yaşayamıyorum.

 

 

                      İçime kapalıyım;

Ben hep ortacıyım öğretmenim. Çok sessizim, içime çok kapalıyım. Pek arkadaşım da yok. Çok sıkılıyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum. Konuşunca yanlış bir şey söylemekten çekiniyorum. Öğretmenim beni, istemesem de sosyal faaliyetlere sokun, nasıl olsa sessiz ve ortalama bir öğrenci deyip, benden ilginizi çekerseniz; ben büyüdüğümde toplum içine nasıl karışırım?

 

 

                      Ben Bilmiş Birisiyim;

Ben neşeli, zeki, çalışkan, bilmiş bir öğrenciyim. Sınıfta hiçbir düzensizliğe tahammülüm yoktur. Hemen gelir size şikayet ederim. Eğer bu şikayetlerden “aferin” alır ve şikayet ettiğim çocuk da ceza yerse deymeyin keyfime. Ama içimde bir kuşku var. Doğru mu yapıyorum diye. Sonradan çok pişman oluyorum. Ama yine de bu kurallara aykırı bir hareket gördüğümde alacağım “aferin”i de düşünerek şikayet etmeden duramıyorum. Peki ya o kuşku?


 

 

                    Hepimiz Farklıyız;

 Hepimiz birbirimizden çok farkıyız. Kimimiz espirili,, neşeli; kimimiz çalışkan, terbiyeli; kimimiz çok hareketli, dikkatsiz; kimimiz kuralcı, bilgiç; kimimiz taklitçi; kimimiz de maalesef tembel. 

 


İşte öğretmenim; bence en önemlisi tembel olmamız. Çünkü tembel olan, geleceğin asalağı olabilir. İşte asıl bu alışkanlık yaramazlıktır. Onun bu yapısını değiştirmek için elinizden geleni yapın. Hem kendisine hem de topluma faydasız bir insan olmasın sonunda ...

Bu duygu ve düşüncelerle Öğretmenlr Gününüzü kutlar, başarılar dileriz ... 

Sevgilerimizle ... 

1/A Sınıfı Öğrencileriniz

 

 

 

 

 

 

10 KASIM

 

 

1938 - ∞

Aramızdan ayrılışının 74. yıldönümünde seni özlemle ve saygıyla anıyoruz Ata'm ...

 

 

Sınıf Logomuz 

 

 

 

1/A Sınıfı 1. Dönem 2. Veli Toplantısı 

10.11.2012

 

Değerli Velilerim,

1.Dönem 2. Veli Toplantısını, 10 Kasım 2012 Cumartesi günü saat: 11.30'da 4/A Sınıfında yapacağız.

Ağırlıklı olarak " Ses Temelli Cümle Yöntemi " konusunun işleneceği toplantımızda, öğrencilere ilişkin bilgi paylaşımında da bulunulacaktır.

Öğretmen - Veli işbirliğinin sağlanması anlamında önemli olan bu toplantıya tüm velilerimin mümkün olduğu kadarıyla eşleri ile gelmelerini önemle rica ederim.

Saygılarımla,

Metin DERVİŞOĞLU

Sınıf Öğretmeni

 

 

 

 

Ders Giriş ve Çıkış Saatleri Değişikliği

 

  

 

 

05.11.2012 tarihinden itibaren Okula giriş ve çıkış saatlerimiz  20 dakika öne alınmıştır ...

                       Derse Başlama Saati : 12.20

                       Çıkış Saati :                  17.20 

 

 

 

 

 

                      

 

BAŞKASININ ÇOCUGUNU SEVMEDEN

 
Kimi yasantilar, kimi durumlar insana daha once yeterince kavrayamadigi gercekleri kavrama, yeterince farkedemedigi baglantilari farketme olanagi verir. Bu deneyimler cogu zaman gerceklerin yalinlastigi; kafa karistiran gunluk telaslarin azaldigi ve insanlar icin gercekten onemli olan seylerin daha kolay one cikabildigi anlarda veya ortamlarda yasanir.

Bu ortamlardan biri, yeni dogmus bebeklerin camin bir yaninda, onlari gormeye gelenlerin ise camin diger yaninda bulundugu dogumevleri veya hastanelerin dogum birimleridir. Camin bir yanindaki yalin mi yalin, kimseyi umursamaz gibi gorunen bebekleri izleyen diger yandaki yetiskinler sanki buyulenmis gibi gorunurler. Yuzlerinden baktiklari bebeklere duyduklari hayranlik, yakinlik ve sevgi kolayca okunabilir. Dunyaya henuz yeni gelen bebekler ile nicedir dunyada bulunan yetiskinlerin karsilastiklari bu sakin ve sessiz anlar gercekten cok etkileyicidir.

Bu karsilasmanin etkileyici olmasinin bir diger nedeni, bebeklerin yalinliginin yetiskinlere de yansimasi; olusan hayranlik, yakinlik ve sevginin kolayca buyumesi ve paylasilmasidir. Bu paylasim, bazen bebeklerin adsiz ve kimliksiz olmasi sayesinde daha da kolaylasir. Adlar ve kimliklerin getirebilecegi onyargilardan gorece arinmis bu ortamda yetiskinler, gunluk yasamda kolayca kapildiklari farklilik ve ustunluk aldanmalarini, bencillik egilimlerini bir yana birakip, ortakliklarini ve insanliklarini doyasiya yasarlar.

Kimlikten Öncesi

Bebeklerin yalinligi ve henuz daha sonra kendilerine verilecek olan olagan toplumsal kimliklerden uzak olmalari, eskiden kimi dogumevlerindeki bir uygulama ile insani gulumseten ve dusunmeye iten bir duruma donusurdu. Dogumevi kayitlarina anne babanin soyadi ile kaydedilen ve adi henuz kayitlara gecmemis bebeklerin yattiklari minik yataklarin onune, onlari gormeye gelenlerin aradiklari bebekleri bulabilmesi icin soyadlari yazilirdi. Soyadinin yanina da “bebek” eklenirdi. Boyle olunca, uyuyan yalin mi yalin her bebegin onunde cogu zaman insani gulumseten garip ifadeler konmus olurdu: “Koca bebek”, “Sari bebek”, “Demir bebek” gibi.

Bu ifadeler, bebeklere daha sonra verilecek ve onlarin birer birey olmasindan ote birbirleri ile ayri dusmelerine neden olabilecek kimliklerin sanki bir habercesi gibiydi. Bu sifatlar, bir cocugun diger cocuktan farkli gorulmesi, farkli tutulmasi icin yapilacaklarin bir habercisiydi. Oysa yattiklari yerde bu bebeklerin cinsiyetleri, etnik kokenleri, toplumun hangi kesiminden bir aileye geldikleri, bedensel veya zihinsel bir engele sahip olmadiklari belli degildi. Belli olmadigi icin onyargilara ve ayrimciliga maruz kalmiyorlardi. Bu yalin ortamda, yalin halleriyle, paylasilan ortak sevgiden hepsine pay dusebiliyordu.

Başkasının Çocuğu

Okul cikis saatlerinde cocuklarini okuldan alan anne babalari gorunce, insan bu dogumhanenin buyusunu dusunmeden edemiyor. Okul cikislarinda diger ogrencilere hic dikkat etmeden, onlara hic yuz vermeden kendi cocuguna ulasmaya cabalayan nice yetiskin gormek mumkun. Cocugunu alip evine dogru yuruyen veya arabasina bindiren nice anne baba, diger cocuklarla hic ilgilenmiyorlar. Veli toplantisinda kendi cocugu yaninda, diger velilerin cocuklari ile ilgilenen, kendi cocugu kadar diger cocuklara da ilgi, sevgi, destek isteyen veliler oldukca az. Cocugunu baska cocuklarin onune gecmeye tesvik edenler bol; kendi cocuguna bir kalem verildiginde diger cocuklara da verilip verilmedigini anlamaya calisan anne babalar ise azinlikta.

Oysa arastirmalar da, dunyanin hemen her yerindeki deneyimler de anne babalarin kendi cocuklari gibi, baskalarinin cocuklarina da ilgi gostermesi gerektigine isaret etmekte. Toplumda refahin adil paylasilmasi nasil toplumun daha mutlu olmasini sagliyorsa, okulda sevginin, ilginin ve kaynaklarin esit paylasilmasi da okuldaki tum cocuklari daha mutlu ve basarili kiliyor. Okulda, mahallede ve genel olarak toplumda anne babalarin yalniz kendi cocuklarina degil, butun cocuklara sahip cikmasi aslinda herkesin yararina.

Her Bebek bizim Parçamız

Bebekler insanlara yeterince kavrayamadiklari gercekleri kavrama, yeterince farkedemedikleri baglantilari farketme olanagi veriyor. Dogan her bebek, her ne kadar kucuk ve kirilgan gorunse de, yetiskinler icin ogrenilecek nice buyuk ders, nice ogrenme olanagi tasiyor. Yeni dogan bebeklerle gecirilecek zaman, kisacik bile olsa, insana insanligini farketme olanagi sunuyor.

Dogan her bebek, ona verilecek ad ne olursa olsun, insanligin bir parcasi. Dogan her bebek, bizim cocugumuz! Ister yakinda, ister uzakta dogsun; adi ister Mihali, ister Rojda, ister Muammer, ister Rakel, ister Clayton, ister Deniz, ister Defne, isterse dilimiz bile donmeyen bir ad olsun; bizim cocugumuz, bizim parcamiz.

Ancak bir catisma olunca koyune gelinen, ancak bu nedenle kendisine mikrofon uzatilan, mikrofona cocuk olmanin getirdigi durustlukle yasadiklarini tarif eden, soyledikleri yuzunden haklari yeniden ihlal edilen Cicek de bizim parcamiz.

Dunyaya gelen her bebek, guzel bir adi ve guzel bir dunyayi hak ediyor. Bir bebegin, bir cocugun ayrimcilik gormeden yasamasi ve bir evin, mahallenin, toplumun saygi, sevgi ve destek goren parcasi olmasi, onun en dogal hakkidir ve hepimizin ortak yarari, iyiligi ve mutlulugu icin gereklidir.

Iste tam bu nedenle, baskasinin cocugunu sevmeden, insan kendi cocugunu yeterince sevemez. Baskasinin cocugunu dusunmeyen, aslinda kendi cocugunu dusunmemektedir.
  
  
Doç. Dr. Serdar DEĞİRMENCİOĞLU

 

 

 

 

                OKUL AİLE BİRLİĞİ GENEL KURULU              

 

 

 

Değerli Velilerim,

Yarın 31/10/2012 Çarşamba günü saat: 14.00'te Çok Amaçlı Toplantı Salonu'nda Okul Aile Birliği Genel Kurulu yapılacaktır. Genel Kurulda yeni dönem Okul Aile Birliği Yönetimi seçilecektir. Bu nedenle yarınki genel kurula tüm velilerimin katılımını önemle rica ederim.

 

Metin Dervişoğlu

Sınıf Öğretmeni

 

 

 

 

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

 

 

'' O'nu özlüyorum... / Aslında Onu hiç görmedim / Yüz yüze gelmedim / Ama O'nu tanıyorum / O'nun geçtiği yollardan geçiyorum / O'nu arıyorum ...

 

'' SÖZDE DEĞİL ÖZDE; TAM BAĞIMSIZ, LAİK, ÇAĞDAŞ, DEMOKRAT BİR TÜRKİYE İÇİN ... ''

CUMHURİYETİMİZİN 89.yılı Kutlu Olsun ...

 

 

 

 

 

KURBAN BAYRAMI

      

                     

Değerli Velilerim, Sevgili Öğrencilerim;

Kurban Bayramınızı içten dileklerimle kutlar,

sağlık ve mutluluklar dilerim ...

 

 

" Söyle içindeki o kırgın, o hırçın o inatçı çocuğa gülümsesin, bugün bayram.

 
Söyle ısırmasın dudaklarında biriken öfkeyi, gözlerini kapamasın güne, dünü kanatmasın yarınlarda, söyle küsmesin hayata. Yetişkinler de hata yapar, ona anlat analar babalar da kusursuz değildir, onlar çocuklarında kaybolmuş kendi çocukluklarını arar. Ona hoş görmeyi, affetmeyi öğret. Söyle ona, bazen sevdiklerini de üzer insan, bazen doğru sandığı yanlışlar yapar. 

 

Senin ona olduğu kadar onun da sana ihtiyacı var, söyle sarılsın sana öpsün yüreğinden. 
 
Söyle gülümsesin, gülümsetsin bugün bayram:)) ... "
 
Hülya ŞENKUL   
 

 

                            

 

 

 

 Halk Oyunu Çalışmalarımız Bugün Başladı ... 

 

 

Okulumuz Halk Oyunları çalışması bugün itibariyle başladı. Sınıfımızdan etkinliğe 9 öğrenci katıldı. Haftaya 2 öğrencimiz daha katılacak. Çalışmalar Çarşamba günü 5. ders saati içinde okulda yapılacaktır. Eğer sınıfımızdan katılım artarsa, öğrencilerimiz, Okuma Bayramı'nda Müstakil grup olarak sahneye çıkacaklardır. Önceki duyurumda da belirttiğim nedenlerden dolayı Halk Oyunları grubuna katılmak isteyen öğrenciler, Pazartesi 15 Ekim 2012 günü sınıf öğretmenine bildirsinler ...

 

 

 

 • I. EBEVEYNLİK KONGRESİ 

 

17-18 KASIM 2012

" 21.YY'da Ebeveyn Olmak "

 

   

 

 1. 1. Ebeveynlik Kongresi / 21. Yüzyılda Ebeveyn Olmak

 

 VKV Koç Özel İlkokulu, Orta Okulu ve Lisesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü olarak 21. yüzyılda yetişmekte olan çocukların ebeveynlerinden farklı bir dünyada yaşayacaklarının farkındayız. Çocukların dünyayı yorumlaması, zaman algısı, insanlar arası etkileşimleri ile düşünce tarzlarının ve duygularını ifade ediş biçimleri ebeveynlerinkinden farklı olacaktır. Tüm bu değişiklikler anne babaların çocuklarını anlamalarını ve etkin iletişim kurmalarını olumsuz etkileyebilecektir.

 

Bu sebeple 17-18 Kasım 2012 tarihinde anne-babalara yönelik olarak 32 uzman konuşmacının katılımıyla yukarıdaki konuların tartışılacağı 1. Ebeveynlik Kongresi’ni düzenliyoruz.

 

 Ana Temalar :

• Değişen Aile Yapıları, Ana-Baba Tutumları, Anne-Baba-Çocuk İlişkileri

 • Dijital Çağda Anne-Baba Olmak

• Sağlık (Obezite, Cinsel Eğitim, Madde Bağımlılığı)

• Öğrenme Süreçleri ve Gelişimi (Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği, Öğrenme Güçlüğü)

 • Sosyal İlişkiler (Arkadaş İlişkileri, Zorbalık, Siber Zorbalık vb.)

 • Kariyer Gelişimi

 

Ayrıntılı bilgiye ; http://www.kocschool.k12.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

           

 1.                   Önemli Duyuru

 

 

 

 • Yarın Okulumuz 1. Sınıflrında aşı yapılacaktır. Öğrencilerimiz ders saatinde gelip normal çıkış saatinde evlerine döneceklerdir.

 

 • Botanik Bahçesi gezimiz, 9 Ekim 2012 Salu günğ yapılacaktır. Gezi için Salı günü saat 9.30'da okulda hazır olunacak. Beslenme çantaraında yiyeceklerini getirecekler ...

 

 

 

Okul Öncesi Dönem Dil ve Konuşma Bozuklukları Bilgilendirme Semineri

 

Okul Öncesi Dönem Dil ve Konuşma Bozuklukları Bilgilendirme Semineri

TARİH: 10 Ekim 2012/ ÇARŞAMBA

SAAT: 18.00 – 20.00

SÜRE: 3 Ders Saati

 

HEDEF KÜME:    

   § Anaokulu Öğretmeni,

   § Okul Öncesi Öğretmeni,

   § Çocuk Gelişimi Öğretmeni,

 

SEMİNER YERİ: DİLGEM İşitme ve Konuşma Bozuklukları Merkezi

ADRES: Yeni Mah. Abdülhalik Renda Cad. Tevfik Bey Apt. No:18/ Kat:1 D:4-5 Pendik/ İSTANBUL

İLETİŞİM:   

Tel: 0 216 354 00 56 – 0 530 825 70 05

Mail:  dilgem@dilgelisimmerkezi.com

 

ÜCRET: ÜCRETSİZ 

 

ÖĞRETİM ELEMANLARI:

           1. Uzm. Dil ve Konuşma Terapisti Meltem ŞEN ÖZÇELİK

           2. Uzm. Dil ve Konuşma Terapisti Merve SAVAŞ

 

ÖNEMLİ UYARI!

 1. Bu eğitime katılanlara DİLGEM İşitme ve Konuşma Bozuklukları Merkezi onaylı KATILIM BELGESİ verilecektir.

2. Okul Öncesi Dönem Dil ve Konuşma Bozuklukları Bilgilendirme Semineri kontenjanı 40 kişidir.

3. Bu eğitime katılmak isteyen katılımcılar DİLGEM İşitme ve Konuşma Bozuklukları Merkezi’ni arayıp ön kayıt yaptırırlar.

 

 

Aşılama Hizmetleri ...

 

Aşılama hizmetlerinde temel amaç; toplumda, özellikle bebek ve çocuklarda aşı ile korunabilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemek, dolayısıyla bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçmektir.

2012-2013 öğretim yılı için okulunuzda Genişletilmiş Bağışıklama Programı kapsamında İlçe Toplum Sağlığı Merkezince Ulusal Çocukluk Çağı Aşı Takvimine göre DaBT-İPA (Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Çocuk Felci), KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) ve Td (Tetanoz-Erişkin Tip Difteri) aşıları uygulması yapılacaktır.

 • Çocuğunuz okulda olması gereken aşılarla daha önce aşılandıysa ya da çocuğunuzun aşılanmaya engel oluşturacak bir sağlık durumu varsa lütfen okul idaresine bildiriniz.

 

 • Bu esnada herhangi bir nedenle aşılaanmayan çocuğunuzun eksik aşısını tamamlatmak için mutlaka aile hekiminize başvurunuz.

 

 • Size gönderilen Veli Bilgilendirme Notunu önemle tavsiye ederiz.

 

İLÇE TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ

 

 

 

 

 

Veli Ev Ziyaretleri ...

 


Değerli Velilerim,

         İdeal Eğitim Sistemi; veli- öğretmen işbirliğine büyük önem vermiş ve okul- aile işbirliğini geliştirmeyi hedefleyen her çalışmayı desteklemiştir. Öğretmene sadece bir öğretim aracı gözüyle bakılmamış, aynı zamanda öğrencisinin problemlerini, sıkıntılarını paylaşan ve yakından takip eden bir eğitmen ve rehber olarak gerçek anlamda  çocuğun ikinci bir ailesi olmuştur.  

           Ülkemizin geleceği olan öğrencilerin yetiştirilmesinde, eğitimlerinde gerekli olan ihtiyaçların belirlenmesi ve bu ihtiyaçların mümkün olduğunca tatmin edilmesi, okul-aile işbirliğinin sağlıklı olmasıyla mümkündür. 

            Bu konuda ben de bir öğretmen olarak  resmi kimliğimden çıkarak, öğrencilerimin evlerine yapılacak olan bir veli ziyaretinin çok şeyler kazandıracağını tahmin ediyorum. Her şeyden önce öğrencilerimin  nasıl bir aile ortamında büyüdüğnü görmek, okul içerisinde onlara olan tutumlarımızı etkileyecek belki de çocuğun sıkıntılarının aile şartlarından kaynaklandığını anlayarak  onlara karşı daha anlayışlı yaklaşmamızı sağlayacak, öğrenci- öğretmen arasındaki çatışmaları azaltmaya veya daha çabuk çözüm yollarına ulaşmaya yardımcı olacaktır. 

           Bu amaçla 02.10.2012 tarihinden başlayarak, sizlerin uygun olduğunuz zaman dilimlerinde ev ziyaretleri yapmayı planlıyorum. Ziyaretlere Sınıf Aile Birliği Temsilcisi velilerimizle birlikte geleceğiz. İlginize şimdidien teşekkür eder, yaşamınızda mutluluklar dilerim.

 

 

Ataşehir Nezahat GÖKYİĞİT Botanik Bahçesine Gidiyoruz ...

09/10/2012 Salı

 

    

 

Değerli Velilerim,

Eğitim, sadece okulla sınırlı bir dar alan etkinliği değildir. Okul içinde olduğu gibi okul dışında da bir çok etkinlikler yer almaktadır. Bu tür etkinlikler öğrencinin kendisini geliştirmesine, girişimci olmasına, hayatı farklı algılayabilmeyi ve sorgulamayı öğrenmesine yardımcı olmaktadır.

 

Yapılacak gezide öğrenciler beslenmelerini getirecek, aynı zamanda hem bir piknik havası,  hem de yerinde öğrenmenin mutluluğunu yaşayacaklardır. Bahçe gezildikten sonra, yemeklerini bahçenin piknik alanlarında yiyerek eğitim yılının stresini üzerlerinden atacaklar ve okula uyum amacı da böylece gerçekleşmiş olacaktır. Böylece sınıfça ortaklaşa bir etkinliği paylaşacaklar aynı zamanda da aidiyet duygusunu kazanacaklardır. Gezi bedeli, öğrenci başı 15 Tl'dir. Tüm Öğrencilerimi bekliyorum.

 

Bu amaçla 09 Ekim 2012 Salı günü, okulca Ataşehir Nezahat GÖKYİĞİT Botanik Bahçesi'ne gidilmesi planlanmıştır. Sınırlı sayıda kontenjan olduğundan ilk parayı ve yazılı dilekçeyi  getiren 100 kişi geziyet katılabileceklerdir ...

 

 

 

 

Okulumuzda Halk Oyunları Kursu Açılacaktır ...

 

 

Değerli Velilerim,

Öğrencilerimizin;

İlgi ve yeteneklerini geliştirmek, kişilik özelliklerinin oratay çıkmasını sağlamak, 

Kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmak,

Ulusal ve evrensel kültür değerlerini tanımaları, benimlemelerini sağlamak,

Öğrencilerin becerilerini ve zihinsel çalışmalarını birleştirerek çok yönlü gelişimlerini sağlamak amacıyla " Halk Oyunları Kursu " açılacaktır.

Kursa katılan öğrenciler Yılsonu etkinliklerinde ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında  sahneye çıkacaklardır.

Eğer sizlerde bir veli olarak bu beceri ve gelişimleri çocuğunuza kazandırmak istiyorsanız, size gönderilen açıklamayı okuyup, örnek dilekçeyi doldurarak sınıf öğretmenine Pazartesi gününe kadar göndermenizi rica ederim ...

Not : Kurslar haftada 1 gün olacak ve ayda 25 Tl'dir. Kurs başlama tarihi : 10/01/2012 Bitiş tarihi : 31/05/2013

 

 

 

 

Oyun Parkı Okulumuzda ...

 

Çeşitli oyun etkinliklerinin yeraldığı Oyun Parkı, 26/09/2012  günü okulumuzda 2 farklı parkurun olduğu etkinliklerin ederi öğrenci başına tek etkinliğe katılacaksa 2 TL, iki etkinliğe katılacaksa 4 TL olarak belirlenmiştir.Okula uyum ve okul korkusunu yenmeleri açısından önemlidir. Öğrencilerin katılmalarını öneriyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇOCUĞUM OKULA BAŞLIYOR

Pedagog Anıl Saraç AKHAN

 

Okulların açıldığı, çocuklarımızın öğrencilik ve okul ile yeni tanıştığı aydayız. Pek çok aile, çocuğun yaşantısında yeni ve ilk olan bu sürece, çocuklarını alıştırma derdinde. Üstelik bazı aileler için, bu süreç zor ve sancılı geçebiliyor. Bu makalede, sancılı olabilecek bu süreçte, anne ve babalara yardımcı olabilecek pratik ipuçları vermek ve okul sürecinde nelere dikkat edebileceklerinin altını çizmek istiyorum.

“Okula İlk Adım” sürecini kolaylaştırmak için, anne- baba olarak öncelikle kendimize bakmak, kendimizden emin olmak, kendi içimizde net ve tutarlı davranmak ve hem eğitimcilere hem de uzmanlara güven duyabilmek oldukça önemlidir.

Bazen çocuklar okula gitme konusunda ailelerine zorlu saatler yaşatabilirler. Anne ve babalar çocuklarını okula bırakırken ya da okuldan alırken çocuklarının çeşitli protestolarıyla karşılaşabilirler. Çocukların okula gitmeyi reddetmelerine bazen baş ve mide ağrısı ya da mide bulantısı gibi fiziksel şikayetler de eklenebilir. Bazen sınıfın ve okul yaşantısının zor ve sıkıcı olduğundan, bazen de öğretmenlerinin “takmasından” yakınırlar. Çocuğunuz bu şikayetlerini evde size ya da okulda öğretmenine ya da okul müdürüne iletebilir.

Çocuğun okula gitmeyi istememesi genellikle evden, evde alışık olduğu düzeninden veya anne-babasından ayrılmak istememesiyle ilgilidir. Bazen çocuklarından ayrıldıkları için kendileri de huzursuz olan anne-babalar, çocuğun aklına bilmeyerek okul korkusunu sokabilirler. Ailenin bu tutumu, çocuğun ileride bunu size karşı kullanmasına sebep olur. Bu tür durumlarda, çocuklar bir okul gününü evde geçirebilmek için anne ve babalarının zayıflıklarından faydalanırlar. Bu nedenle anne ve babaların, çocuklarını okula hazırlarken net ve kararlı olması çok önemlidir.

Çocuğunuzu okula bırakırken, anlayışlı ama kararlı bir şekilde ona şu açıklamada bulunabilirsiniz: “Bu hafta senin için bir ilk. Okul/ yuva hayatına başlamak konusunda kaygılı olmanı anlıyorum. Ama daha önce de konuştuğumuz gibi senin yaşındaki pek çok çocuk okula gidiyor ve bazen bu kaygıyı yaşayabiliyor. Daha önce öğretmeninle de tanıştık. Okulda yeni arkadaşların olacak, onlarla da tanışacaksın. Okulda oynayacağın oyunların, yapacağınız etkinliklerin ve çalışmaların keyfini çıkarmaya çalış. Burada çok keyifli vakit geçirebilirsin. Seni almaya geldiğimde de bana neler yaptığını anlatabilirsin.”

Çocuğun okula uyum sürecini kolaylaştırmak için ekip halinde çalışmak çok önemlidir. Anne ve babalar, eğitimcilerle ve uzmanlarla etkin bir iletişim halinde olmalıdırlar. Çocuğunuza nasıl yaklaşabileceğiniz konusunda, bu ekiple ortak bir hareket planı doğrultusunda ilerlemek ve tutarlı bir tavır sergilemek, çocuğunuzun okula uyum sürecini kolaylaştıracaktır.

Çocuğunuzun Okula Uyum Sürecini Kolaylaştırmak İçin:

 1. Ev ile okul arasında bir bağ kurulması yararlı olacaktır. Bu bağı oluşturmak için evde bir pano yapın ve çocuğunuzun okuldaki etkinliklerini ve yaptıklarını bu panoda sergileyin. Çocuğunuzun evde sizinle birlikte yaptığı resimleri ya da çalışmaları ise öğretmenine hediye olarak götürmesini isteyin. Eğer çok sevdiği bir oyuncağı varsa onu yanında götürmesine izin verebilirsiniz. Yanında tanıdık bir şey bulundurması ilk günlerde çocuğunuzun kendini güvende hissetmesine yardımcı olabilir. 
 2. Okulla ilgili korkuları hakkında çocuğunuzla konuşun, onu yatıştırmaya çalışın. O okuldayken, gün içinde sizin nerelerde olacağınız, okulda acil bir durum olursa onunla kimin ilgilenebileceği ve korkuları olduğunda okulda bunu kimlerle konuşabileceği hakkında çocuğunuza bilgi verin. Okuldaki rutin hakkında çocuğunuzu mutlaka bilgilendirin. Çünkü çocuğunuzun kaygı yaşamasına neden olan belirsizliktir.
 3. Sabah evden çıkarken çok fazla çatışmaya girmemeye özen gösterin (özellikle giydikleri ve yedikleri ile ilgili).
 4. Okula düzenli devam etmesi konusunda net ve tutarlı davranın. Onun için kaygılandığınızı sözlü iletişimle ya da beden hareketlerinizle belli etmeniz durumunda, çocuğunuz bu durumdan hemen faydalanmaya çalışacak ve o gün ya da sonrasında okula gitmemek konusunda sizi ikna etmeye uğraşacaktır.
 5. Bir kere bile olsa, önemli bir engel (hastalık, kaza, doğal afet vb.) olmadığı takdirde, çocuğunuzun okula gitmeme ısrarını kazanmasına izin vermeyin. Başa çıkmakta zorlandığınız noktalarda okul personelinden ve uzmanlardan yardım istemeyi unutmayın.
 6. Okul saatleri dışında, çocuğunuzla evde kaliteli ve bol etkileşimli zaman geçirmeye çalışın. Birlikte oyun oynayın, onun keyif aldığı bir etkinliği gerçekleştirin.

Çocuğunuzun uyumlu bir okul süreci yaşaması ve ebeveynleri olarak sizlerin de onlarla bu süreci keyifle paylaşmanız dileğiyle …

 

 

 

 

       

           Veli Toplantısı Davet Mektubu ...

                                     

 

               Değerli Velim,

202-203 Eğitim ve Öğretim Yılı 1-A Sınıfı . Dönem . Veli Toplantısı, 20.09.2012 Perşembe günü okulumuz 4-A Sınıfında yapılacaktır.

 

Yeni Eğitim sistemi'nin kabulüyle değişen eğitim yapısı nedeniyle ve  ayrıca 1. sınıf olmamız nedeniyle yapılacak olan toplantıya tüm velilerimin katılımını önemle rica ederim.

 

Eğitim; okul-aile-öğretmen üçgeninde kollektif bir yapıdır. Birisi eksik olduğunda yapı bozulur. Sağlılı nesiller, sağlıklı eğitimle oluşur. Bundan sonra 4 yıl birlikte bu süreci tamamlayacağız. Süreçte desteklerinizi bekler, yeni dönemin hepimize hayırlı olmasını dilerim.

Saygılarımla,

 

Metin DERVİŞOĞLU

1/A Sınıfı Öğretmeni

 

 

          17 Eylül 2012 İlk Ders Günümüz ...

Sevgili 1/A öğrencileri, hepinizi yarın 12.30'da Okul Bahçesi'de bekliyorum ...

 

Öğrencilerime İlk Mektup

                                      Sevgili Yavrularım,

 

Metin Öğretmenin dünyasına hoş geldiniz … Artık benim dünyamda sizin kocaman ve özel bir yeriniz var. Ben de sizlerin o tertemiz dünyanızda yer alabilir ve sizlerle yaşayabilirsem çok mutlu olacağım.

 

Önümüzde inşallah paylaşacağımız çok güzel saatler, günler, haftalar ve aylar olacak. Bu ilk günlerden yıl sonundaki tatil gününe kadar kendinizdeki değişiklikleri fark ettiğinizde ne kadar büyük işler başarabildiğinizi görecek ve kendinizle gurur duyacaksınız.

 

Sizlerle birlikte bir yolculuğa çıktığımızı hayal etmenizi istiyorum. Okula her geldiğiniz gün, yolculuğumuzun bir parçası olacak. Yolculuğumuz kimi zaman sizin için çok yorucu, kimi zaman çok sıkıcı, kimi zaman da çok eğlenceli geçecek. Ama asla yalnız olmayacaksınız. Aile bireylerin size hep destek olacaklar. Biz 1/A Sınıfı Ailesi olarak yolculuğumuza her geçen gün yeni güzellikler katacağız. Hiç ama hiç endişelenmeyin. Vakti geldiğinde ise okuma ve yazmayı öğrenmiş, hatta bana da yeni ve güzel  bilgiler öğretebileceksiniz. Ben hep sizlerin yanında olacak ve size rehberlik edeceğim.

 

Gelelim mektubumun sonuna. Bu bir haftalık uyum ve alışma döneminde annenizi sınıfa sokmadığınız, ağlamadığınız ve beni ilgiyle dinlediğiniz için sizlere çok teşekkür ederim.

 

Pazartesi gününe kadar sizi çok özleyeceğimi bilmenizi istiyorum. Okulumuzun ve sınıfımızın kurallarını hatırlayacağınızı umuyor, sizlerle geçireceğimiz güzel günlerin hayaliyle şimdilik mektubuma son veriyorum ...

 

Sevgilerimle …

                                                                                                                                                 Metin DERVİŞOĞLU

                                                 Yol Arkadaşınız

 

 

                         1/A Sınıfı 2012-2013

 

 

                                         

 

Waldorf Paneli

15 Eylül Cumartesi 2012

Çocukların neye ihtiyacı var ?
«Çocuğu saygı ile karşılamak, sevgi içinde büyütmek, özgürlük içinde
bırakmak ... »


Yer: Altunizade Kültür Sanat Merkezi
Tarih. 15 Eylül Cumartesi  10:00 - 15:30
Konuşmacı: Hasret Özata


Program:

 
10:00 –10:30 Açılış - Kayıt
10:30–12:00 Waldorf Pedagojisi Nedir ve Waldorf Yuvalarına Bakış
12:00-13:30  Ara
13:30-14:30  Waldorf Yuvalarında uygulamalar            Waldorf
Pedagojisi’nde çocuk gelişimine ve ruhuna uygun çevre nasıl oluşturulur?
14:30–14:45 Kahve arası
14:45 - 15:30 Soru Cevap
 

 

Hasret Özata:

 
Hasret hanım 10 yıldır Almanya'da Hamburg waldorf yuvasında çalışıyor. Evli ve 2 çocuğu var.
 

 

 

1. SINIF ÖĞRENCİ VE VELİLERİMİZİN DİKKATİNE  ...

"... Abdurrahmangazi İlkokulu 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı Birinci sınıflar Oryantasyon (Alıştırma) Eğitimi, 10 Eylül 2012  saat 10-12 arasında, sınıflarda yapılacaktır. Eş zamanlı olarak velilere de Veli Eğitim Projesi gerçekleştirilecektir. Tüm 1.Sınıf öğrenci ve velilerimizi bekliyoruz ... "

 


KARNENİ GÖSTER KİTABINI AL

 


 

İş Bankası'nın İlköğretim Öğrencilerine yönelik hazırlamış olduğu " Karneni Göster Kitabını Al " çalışmasında bu yıl, çağdaş edebiyatımızın en önemli hikayecilerinden biri olan, Sait Faik ABASIYANIK'ın öykülerinden derlenmiş bir kitap hazırlandı. Sait Faik, en sıradan konuların içinde gizlenmiş ince duyguları keşfeder. Çok yalın bir dille anlatır. Bu kitabı severek okuyacağınızı umuyor, güzel bir tatil geçirmenizi diliyorum ...

 

Not : Kitaplarınızı okuldan, Ebru ablanızdan alabilirsiniz ...

 

Metin DERVİŞOĞLU

 

Sevgili Öğrencilerime ve Velilerime Veda


       Öğrencilerimizin çalışmalarının; velilerimizin ise ilgi ve emeklerinin bir belgesi sadece karneler ...   Kötü karne umutlarınızın sonu, İyi karne de, başarınızda ki son nokta olmasın ...   4 yıllık birlikte sürdürdüğümüz eğitim sürecinde bir çok güzel olayın yanı sıra küçük üzüntüler de yaşadık. Önemli olan, tüm bu güçlüklerin birlikte üzerinden aşmayı başarmamızdır. Süreç boyunca tüm velilerimden ve bilhassa öğrencilerimden oldukça mutlu ayrılıyorum. Onları ileriki günlerde daha güzel yerlerde görme heyecanı ile, tüm öğrencilerimin bilgi ve becerileri kazandığı bir dönemin yanında, iyi birer insan olma yolunda ilerledikleri bu eğitim-öğretim yılının yorgunluğunu, tatilde bol bol dinlenerek atmaları dileğiyle ...    Hepinize iyi tatiller ...

 

Metin DERVİŞOĞLU

4/C Sınıf Öğretmeni

 

 

 

 

 

 

 

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun  ...

 

 

 

 

Değerli Velilerim Sevgili Öğrencilerim,

 

Yeni eğitim sistemi nedeni ile bu sene öğrencileirmden ve sizlerden ayrılacağım. Bu amaçla 01.06.2012 Cuma günü, Aydos Tepesi Altıncı Kapı (Gölet) Mesire Alanı'nda düzenlenen Okul Pikniğine hepinizi davet ediyorum. Katılım ücreti ; Öğrenci 15 Veli 15 TL olarak belirlenmiştir .İsteyenler Piknik alanından 15 TL'ye Mangal da alabilecekelrdir. Güzel manzara temiz ve doğal bir ortam da hem eğlenip hem de 4 yılın bir genel değerlendirmesini yapmak istiyorum ...   Bu güzel etkinlikte görüşmek dileğiyle.

 

 

Anneler Günü Bu Pazar Kutlanacak ...

 

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gün.

Anna JARVİS'in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi. Zamanla başka ülkelere de yayıldı.


Anneler Günü, her yıl Mayıs Ayının 2. pazar günü Anneler günüdür. Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünya da milyonlarca ana bugün çocukları tarafından sevgi ve saygıyla anılır.

 

Anneler Günü ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanıyor. Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakarlığa katla­nan annelerden birini yılın annesi seçer.

 

Yaşamımızda önemli yeri olan tüm annelerimizi sevgi ve saygıyla anıyoruz ...

                           

ANNEMİN YÜREĞİ

 

Ben doğduğumda

Hep sen vardın yanımda

Küçücüktüm ben

Seninle büyüdüm annem

Hayatımda en değerlimsin benim

Günümün ışığı, kalbimin güneşisin

Sevgiyle dolu yüreğin

Hep beni sardı annem.

Bazen ağlayıp seni üzerdim,

Üzülerek gelip senden af dilerdim,

Kalbimde en büyük ışıksın sen.

Güneş gibi ısıttın ışığınla,

Kalbim dolu senin sıcak gülüşünle,

Asla bırakma beni,

Ben sensiz yaşayamam.

Seni görünce bir ışık birden parladı.

Gözlerimde bir melek O da sensin Annem

 

Beste ÇOTUK

 

 

Tüm velilerimizin ve öğrencilerimizin anneler gününü kutlarım ...

 

 

 

 

 

 

Okulumuzun Kültür Dergisi " Altın Çocuk " Yayın Hayatına Başladı ...

 

 

Altın Çocuk, okulumuzun vizyonu olan, "Parıldayan Gözler, Parlayan Gelecek" temasıyla yayın hayatına başladı.

 

Abdurrahmangazi İlköğretim Okulu, okul içi çalışmaları özendirmek, bunu velilerle ve sosyal çevresiyle paylaşmak amacıyla yılda bir kere yayınlanmak üzere okul kültürü dergisi yayınladı. Öğrencilerimizin ders içi ve ders dışı etkinliklerini paylaşarak onları üretmeye yöneltmek, varolan becerilerini açığa çıkarmak, akademik bilginin yanı sıra, sanatsal ve kültürel yönlerini de geliştirmeyi amaçladığı bu dergi çalışmasında tüm sınıfların, çalışmalarına yer verildi.

 

Dergi kapağında da yeralan, okulumuza ait bilgilerin de paylaşılacağı dergimizle, velilerimize ve sosyal çevremize de ulaşmayı amaçlıyoruz. Titiz bir çalışma sonucunda hazırlanan dergide emeği geçen tüm yönetici, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyor, yeni sayılarda buluşmayı diliyoruz ...

 

 

 

 

 

ABDURRAHMANGAZİ İLKÖĞRETİM OKULU

Geleneksel Okul Kermesi

11 Mayıs 2012 Cuma

 

 

4.Kocaeli Kitap Fuarı 

12-20 Mayıs 2012

 

 

 

Değerli velilerim, 4.Kocaeli Kitap Fuarı  12 - 20 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirlecektir. Geçen yıl da olduğu gibi bu yıl da; 13 Mayıs 2012 Pazar günü, Derince Harikalar Sahili'ne gidip orada çeşitli Masal kahramanları ile eğlenip, yarışmalar düzenleyip, kavaltımızı yapacağız devamında da 4. kitap Fuarına giderek çocuklarda kitap okuma sevgisini kazandırmaya çalışacağız ... Katılmak isteyen öğrenciler velilerinden alacakları izin dilekçeleri ile sınıf öğretmenine başvurmaları gerekmektedir ...

 

 

 

Zambak Deneme Sınavı 

04/05/2012

4. Zambak Deneme Sınavı, yarın 3. ve 4. derslerde yapılacaktır ...

 

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun ...

 

 

 

 

 

 

 

                         

***  Sağlık Taraması  ***

19.04.2012 Perşembe günü " Gezici Erken Tanı Projesi " kapsamında 4.-5. sınıflar düzeyinde sağlık taraması yapılacaktır. Tüm velilerimize duyurulur ...

 

Abdurrahmangazi İ.Ö

  Müdürlüğü

 

 

 

 

 

Okul Aile Birliği'nden Duyuru !...

Değerli Velilerimiz,

 

2011-2012 Eğitim ve Öğretim Yılı Eğitime Katkı Payı (Okul Aidatı) olan 50+50= 100 TL ödemelerinizi en kısa zamanda Okul Aile Birliğine veya Yapı Kredi Bankası Aydınlı Yolu Pendik Şubesi TR74 0006 7010 0000 0087 3018 85 numaralı hesaba yatırılması önemle rica olunur.

Aksi takdirde çalışanlarımızn maaş ve SGK ödemelerini yapamayacağımızdan dolayı elemanlarımızın iş akdlerini sonlandırma işlemine gidilecektir. Okul temizliklerimiz de aksayacak ya da tamamen yapılamayacaktır.

Konuya ilişkin ilginizi bekler, ödemelerini yapmamış olan velilerimizin acilen ödemelerini yapmalarını rica ederiz ...

 

Abdurrahmangazi İ.Ö

     Okul Aile Birliği

 

 

 

 

 Sevgili Öğrencilerim,

Vitamin eğitim sitesi şimdi herkese açık. Hepiniz aşağıdaki adrese giderek ücretsiz üye olabiliyorsunuz. Ücretsiz üye olanlar da 24 Mart'ta yapılacak olan SBS sınavında kendini deneyebilecek ve Türkiye sıralamasındaki yerini görebilecektir. Haydi !... Şimdi hepiniz üye olmaya, üyeliğinizi aşağıdaki bağlantıya girerek gerçekleştirebilirsiniz ...

http://www.vitaminegitim.com/secim.jsp

 

 

*       *      *

 

 

 

 ABDURRAHMANGAZİ İLKÖĞRETİM OKULU

GELENEKSEL PİLAV GÜNÜ

23 MART 2012


Okulumuzun Geleneksel Pilav Günü'nde eğlenmek, dinlenmek ve paylaşmak isteyen Tüm Öğrenci ve Velilerimiz davetlidir. Davetiye bedeli kişi başı 10 TL'dir ...

 

 

Önemli Duyuru :

Şişli Bilim Müzesi ve Denizcilik Müzesi gezisi katılımcı azlığı yüzünden iptal edilmiştir. İleri bir tarihte yeni bir gezi programı düzenlenecektir.

 

 

Pendik Bölge Hastanesi Tıp Bayramı'nı Yunus Emre Kültür Merkezi'nde Kutlayacak ...

 

 

Koro Şefi Pınar Dilek YILMAZ yönetimindeki Pendik Bölge Hastanesi " Türk Kalp Müziği Korosu ", Tıp Bayramını kutlamak için 15 Mart 2012 Perşembe Günü Pendik Yunus Emre Kültür Merkezi'nde bir konser verecektir. Sunumunu Dr. Özer ÖZTEKİN'in yapacağı konserin konuk sanatçısı Melihat GÜLSES olacaktır. Okulumuz Rehber Öğretmeni Önder YILMAZ'ın da eşi olan Koro Şefi Pınar Dilek YILMAZ yönetimindeki güzel konsere tüm sanatseverler davetlidir.

 

 

 Şişli Bilim Müzesi ve Denizcilik Müzesi Gezisi

 

Okulumuz 4. - 8. Sınıfları, 15 Mart 2012 Perşembe günü, Şişli Bilim Müzesi ve Denizcilik Müzesi'ne gezi yapacaklardır. Katılım bedeli 25. TL olup, veliler de 30 TL karşılığı geziye katılabileceklerdir.

 

 

 

4-C Sınıfı Basketbol'de de Var ...            

 

              4-C Sınıfı Öğrencileri, Pendik Belediyesi ve Balkan Spor Kulübü işbirliği ile gerçekleştirilen spor etkinliklerinde de yer aldı. 3 Erkek 6 kız öğrencimizin yeraldığı etkinlik 14 hafta süreli olup, Cumartesi ve Pazar günlerinde Pendik Ticaret Meslek Lisesi Spor Salonları'nda saat : 09.00 - 10.15 arasında yapılmaktadır. Öğrencilerimiz okuldan servisle alınıp salona götürülüp- getirilmektedir. başarılı olan öğrenciler profesyonel basketbol takımlarna ve milli takıma yönlendirilecektir. Eğitim bir bütündür, akademik bilgi yanında, sportif ve kültürel- sanatsal etkinliklere katılımda aynı oaranda önemlidir . Tüm öğrencilerime başarılar dilerim.

 

 

  

Zayıf Karne Yoktur, Zayıf Anne ve Baba Vardır

 

Konuya lafı dolandırmadan girelim mi?Öğrencilere yılda iki defa verilen karne öğrencinin başarısının yada başarısızlığının bir ölçütü değildir. Okulun amacı kendisine, ailesine ve topluma yararlı bireyler yetiştirmektir. Müfredat her zamangerçek yaşamın beklentilerini karşılamaz, karşılayamaz da.Geleceğin bilim adamlarını, ressamlarını, futbolcularını … Bir sayfa rakamlarla dolu kağıttan okumaya çalışmak ne kadar doğru olur.

 

Karne çocuğa verilmez, aileye verilir.Ailenin çocuğun yaşantısındaki yerini gösterir aslında. Genellikle fiziksel ihtiyaçları karşılayan aileler çocukları için her şeyi yaptıklarını düşünürler. TV kumandasıyla geçirdikleri vaktin kaçta kaçını çocuklarıyla geçirirler dersiniz. Bu gün okulda ne öğrendiniz diye sormak çok mu zordur.Anne ve baba karneye aynaya bakar gibi bakmalıdır.

 

Yarın karneler dağıtılacak, öğreniciler kendilerinden önce, ailesinin ve çevrenin tepkisine göre sevinecek ya da üzülecek. Hatta korkarak evden kaçanlar, intihara yönelenler olacak. Bir kaç yılda bir değişen eskisine kaka diyen müfredatın faturası bu mudur?

 

Peki anne ve babanın zayıf karne karşısında tutumu ne olmalı. Önce sevgi. Ona dokunun, saçında dolaştırın elinizi, Gözlerine bakın, gülümseyin … Onun sizin hayatınızda ne kadar önemli bir yeri olduğunu hissettirin. Başarısız olduğu derslerle ilgili birlikte neler yapabileceğinizi konuşun. Başarılı olduğu alanları vurgulayın. 
Severek yaptığı spor gibi, müzik gibi, resim gibi etkinliklere yönlendirin. Sizde katılın ona …

 

Karnesinde zayıfı var diye, cüzamlı gibi davranmayın çocuğa. 
Tatilini zehir etmeyin. Biraz sevgi ve ilgi hepsi bu!

Alpay CAVLAK
Alponline Eğitim ve Haber Siteleri Yöneticisi

 

 

 

Müzik Dersi 2. Dönem Ödevi

 

3 Tane Türk Sanat Müziği (Şarkı)

3 Tane Türk Halk Müziği (Türkü)

 

Her öğrenci seviyesine uygun beğeni ile söyleyebileceği, toplam 6 eser ezberleyecek.

Eserlerin sözleri ve söz yazarları, bestecileri, yöreleri gibi bilgiler belirtilecek.

Yazılan eserler dosyalanacak ...

 

Elif Senem GÖRÇİZ

Müzik Öğretmeni

 

 

 

 

HOŞGELDİN (2012) YENİ YIL 

 

 

Tüm Öğrenci, Veli ve Öğretmen arkadaşlarımın yeni yılını kutlar, tüm beklenti ve umutlarının gerçekleşmesini dilerim ...

 

  Sınıf Arkadaşımız Beste ÇOTUK'un Yeni Yıla İlişkin Görüşleri ...

 

 

2 Ocak 2012 Pazartesi 3. ve 4.  Derslerde SBS Sınavı Yapılacaktır ...

 

 

ABDURRAHMANGAZİ İLKÖĞRETİM OKULU

İSTANBUL KÜLTÜR GEZİSİ

 

‎28 Aralık 2011 Çarşamba günü, okulca İstanbul Kütür Gezisi'ne gidiyoruz. Gezi kapsamında; Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Sultan Ahmet Camii, Arkeoloji Müzesi gezilecektir ... Gezi bedeli Öğrenci 25 TL, Veli 30 TL'dir.

****


****


****

****

 

 

Dikkat Ergen Var !...

Uzm. Psik. Çağla Tuğba DORTLUOĞLU

 

Yedi yaşlarından sonra arkadaşlarının çocuk üzerindeki etkisi hissedilmeye başlanır. Ergenlikte arkadaşa verilen değerin önem kazandığını görmekteyiz. 

 

Ergenlik başlarında kızlar ve erkekler vücutlarındaki değişmeleri tartışabilecekleri, duygusal durumlarını paylaşabilecekleri az sayıda arkadaşa ihtiyaç duyarlar. Böylelikle kendilerini tanıyabilir ve başkalarının dünyalarını anlayabilirler. Buluğ çağını izleyen yıllarda ergenin arkadaş çevresi genişler, böylelikle insan ilişkileri ile ilgili deneyimleri oluşur. Sosyal gelişme için ergenin akranları ile beraber olmasına ihtiyacı vardır. Bu sıralarda annenin, babanın ve diğer yetişkinlerin dünya görüşleri reddedilir. İçinde bulunduğu arkadaş çevresinin değerleri ve dünya görüşü genç için önem kazanmaya başlar. Bazı durumlarda ergen akran grubuna kabul edilmek için veya arkadaşları tarafından onay görmek için onların hareketlerini, tutumlarını benimser görünür. 

 

Ergenlerin arkadaşları ile ilişkileri, anne-babaları ile kuracağı ilişkilerden farklıdır. Anne-baba ile çocuk arasında ebeveyn otoritesine dayalı bir ilişki vardır. Anne-baba yol gösteren, doğruları söyleyen ve karar verendir. Buna karşılık akranlarla beraberlik farklı bir ilişkiyi gerektirir. Bu daha eşitlikçi bir sosyal teması gerekli kılar. 

 


Akranlar eşit bilgiye ve yetkeye (otoriteye)sahiptirler. Akranlarıyla kurduğu ilişkide genç, başta eşitlikçi sosyal ilişki kurmayı, güvenli davranış göstermeyi, kendi düşüncelerini ifade etmeyi, başkalarının fikirlerini hoşgörü ile karşılayabilmeyi öğrenir. Aynı zamanda ergen, aileden gelen değer yargıları ile arkadaşlarından gelen değer yargılarını birbirleri ile uyuşturma uğraşısı içindedir. Karşı cinsin kabul edici tavırlar içinde olması ve gencin beğenmesi ergenin kendini değerli bir varlık olarak algılamasına ve karşı cinsle daha güvenli ilişkiler kurmasına yol açar. 

 

Çocuklukta arkadaşları ile ilişkileri kısıtlanmış, yetişkinlerle olan temaslarında horlanmış çocuk bunun etkilerini ergenlik ve yetişkinlik dönemine de taşır. Yaşdaşları ile eşitlik ilkesine dayalı sosyal ilişki kurmakta başarılı olamayan çocuk ve gençlerin arkadaşları tarafından kabul görme konusunda sorunları olacaktır. Arkadaşlarınca kabul göremeyen çocuk, güvensiz, kırgın ve küskün olur. Arkadaş grubunca itilme, arkadaş olmayı istediği akranları tarafından dışlanma, genci fazlasıyla üzer. 

 

Buluğ yıllarından itibaren ergenin bağımsız davranma eğilimi, idealist biçimde düşünmesi, daha mantıklı biçimde akıl yürütmesi, cinsel bakımdan ortaya çıkan olgunluk belirtilerinin getirdiği yeni ihtiyaçlar ergenin başkaları ile ilişkilerini etkiler. Gencin zeka seviyesi, okul başarısı, fiziksel görünüşü, yetenekleri, duygusal olgunluğu da başkalarınca kabul edilme-benimsenme derecesini etkilemektedir. 

Gencin belli bir alanda hüneri veya becerisinin olması onun arkadaşlarınca daha kolay benimsenmesine yol açar ve böyle gençler arkadaşları arasında sivrilebilir. Grup tarafından kabul görme, gencin kendine olan güvenini pekiştirir, arkadaşları arasında duygu ve düşüncelerini rahatça dile getirebilir, başkalarının etkisinde daha az kalabilir. Arkadaşlarınca yeterince benimsenmeyenler, grubun etkisinde daha kolay kalabilir. Kendilerine güvenleri yeterince gelişmemiş gençler de arkadaşlarının telkinine daha açık olurlar. 

 
GRUBUN ERGEN ÜZERİNDEKİ ETKİSİ: 


Bireyin öğrenilmesi zor ve zaman alan, düşünce gücü gerektiren konularda yalnızken öğrenilmesinin daha kolaylık yarattığı; ama grubun bazı öğrenme durumlarında bireyin öğrenme isteğini ve gücünü arttırdığı gözlenmiştir. Öğrenilmiş bir konunun grup içinde tekrar edilmesinin öğrenmede kolaylık yarattığı görülmüştür. “sosyal kolaylaştırma” olarak adlandırılan bu durum sınıfın bazı öğrenme durumlarını kolaylaştırdığını göstermektedir. Ayrıca grup ortamı rekabeti arttırmaktadır. 

 

Grubun insana en önemli etkilerinden birisi “grup arzusuna uyumdur”.Bir grupta gruptaki insanların bir örnek davranma eğiliminde olduğu gözlenmiştir. Herhangi bir grupta olduğu gibi, ergenlerin gruplarında da üyeler benzer davranışlar gösterirler. Bu, ortak tavır ve hareketlerde, giyimde, dinlenilen müziğin türünde ve konuşmada da gözlenebilir. 

 

Her grubun kendine has bir sosyal havası vardır. Ergenlerden oluşan arkadaş gruplarında zamanla ve arkadaşlık ilişkilerinin artması ile bütünlük duygusu artabilir. Bu gruplardaki birbirine bağlılık bir bakıma “biz” duygusunu ortaya çıkarır ve bazen kendi grubundan olmayan diğerlerini “başkaları”olarak niteleyip, dışlayabilir. Bu duygular gruplar arası zıtlaşmaları ve çatışmaları doğurur. 

 

Bazı genç grupları dışarıya kapalı, kendi aralarında ilişki kuran, çoğunlukla çevresini etkisi altında tutan bir-iki gencin ön ayak olduğu gruplardır. Grup liderlerinin saldırganca davranış sergilemesi ve suça eğilimli olması durumunda gruptaki gençler suç oluşturacak davranışlar sergileyebilirler. Ergenlik dönemindeki birey, grubun etkisine her zamankinden daha açıktır. 

 

 

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

 

 

Tüm öğretmenlerimin ve Öğretmen Arkadaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutlarım ...

 

 

 

 

 

20 KASIM DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ


 


20 Kasım günü Dünya Çocuk Günü olarak kutlanıyor. 20 Kasım tarihi Çocuk Hakları Sözleşmesinin kabul edildiği gündür. Ülkemiz Türkiye'de Çocuk Hakları Sözleşmesini imzalamıştır. Bu sözleşmeye göre her çocuk temel bazı haklara sahiptir ve sözleşmeyi imzalayan devletler bu çocuk haklarını korumak zorundadır. 

Geleceğimizin teminatı olan çocuklara verilen hakların en temeli "Eğitim"dir. Her çocuk eğitim alma hakkına sahiptir. Ayrıca hiç bir çocuk 14 yaşın altında iken zorla çalıştırılamaz. Çocuklar gelecek demektir, çocuklara sahip çıkıp onları uygun bir şekilde yetiştirmek öncelikle ailelerin sonra öğretmenlerin en önemli görevidir.

Dünya Çocuk Günü evrenseldir. Birleşmiş Milletler Örgütü' ne üye bütün ülkelerde aynı günde kutlanır. Üye ülkelerin radyo, gazete ve televizyonlarında bu günün önemi anlatılır. Çocukların bakım ve korunmasının gerekliliği üzerinde durulur.

Çocuklar yarının büyükleridir. Geleceğin yöneticisi ve güvencesidirler.


İnsanlığın mutluluğu, dünyamızın güzelleşmesi, çocukların korunmasın, iyi yetişmesine bağlıdır. Barış içinde yaşamak, güzellikleri paylaşmak, eğitimle olur. Dünya Çocuk Günü çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar.

Bu amacın gerçekleşmesi için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1959 yılında daha iyi bir yaşam, mutlu bir çocukluk dönemi için Çocuk Hakları Bildirisi' ni yayınladı.

Ülkemizde çocuklara sağlık hizmeti götürmek amacıyla çocuk hastaneleri açılmıştır. Çocuk yaşta suç işleyenlerin iyiye yöneltilmesi için Çocuk Islahevleri kurulmuştur. Büyük yerleşim merkezlerinde çocuk bahçeleri vardır. Çocukların yararlandığı çocuk kitaplıkları kurulmuştur. Öte yandan anasız, babasız çocukların korunması, bakımı, barındırılması için Çocuk Esirgeme Kurumu ve Yetiştirme Yurtları açılmıştır.

Dünya Çocuk Günü'nde okullarda, sınıflarda günün anlam ve önemi üzerinde durulur. Dünya Çocuk Hakları ve Türk Çocuk Hakları Bildirileri okunur. Bildirilerde belirlenen belli başlı haklar konusunda açıklamalar yapılır.


Dünya Çocuklar Günü ile ilgili Konuşma :

Bugün küçüğüz. Ama yarın büyüyeceğiz. Okuyup ailemize. milletimize ve devletimize faydalı insanlar olacağız. Subay, doktor, avukat, öğretmen, hakim, mühendis, memur, tüccar olup, yurdumuza hizmet edeceğiz. 
Henüz küçük olduğumuz için, her ihtiyacımızı annemiz ve babamız karşılar. Babamız dışarıdaki ihtiyaçlarımızı karşılar. Annemiz bize bakar, yiyecekleri pişirir, giyeceklerimizi diker ve onarır. Annesiz ve babasız çocuklara "Çocuk Esirgeme Kurumu" bakar.

Bir ülkenin geleceği için, çocuk çok önemlidir. Gelecekte büyüyecek olan bu çocuk, vatanına hizmet edecektir. Ailesine yardımda bulunacaktır. Bunun için, çocukların sağlıklı büyümeleri ve eğitilmeleri gerekir. Ahlaklı, dürüst, vatansever olarak yetiştirilen insanlar, vatanları için bir teminattır.

Cumhuriyet döneminde, yüce Atatürk'ün emriyle, Türk çocuklarının en iyi şekilde yetiştirilmesine çalışıldı. Sağlığına, eğitim ve öğretimine önem verildi. Çocukların okumaları için her kademede okullar açıldı. Çocuk bakım evleri, doğum evleri, çocuk hastaneleri, çocuk yuvaları kuruldu. Yardım kurumları eliyle kimsesiz çocuklara yardım edilmektedir. Okullarımızda çocukların eğitimi ve sağlığı üzerinde çok dikkatlice durulur. Anne, baba ve öğretmenler bizim çok iyi bir insan olarak yetişmemiz için uğraşırlar. Biz de, bu emekleri boşa çıkarmayalım. Çok çalışalım. Büyüklerimizin sözünü dinleyelim. Herkesle iyi geçinelim. Yoksul, kimsesiz arkadaşlarımıza yardım edelim.

Çocukların kıymetini bilen, onlara önem veren milletler, iyi bir neslin yetişmesi için çalışırlar. Okullar, çocuk tiyatroları, çocuk kütüphaneleri, çocuk parkları ve bahçeleri yaparak, çocukların en iyi biçimde yetişmelerini sağlarlar.

Gazete, dergi, kitap, çeşitli çocuk yayınları, çocukların eğitim, öğretim, kültür ve bilgi bakımından gelişmeleri için çıkarılır. Radyo ve televizyonlarda çocuklar ile ilgili programlar düzenlenir.

Atatürk, hiç bir milletin yapmadığını Türk çocukları için yaptı. En büyük bayramımız olan 23 Nisan Milli Egemenlik Bayramı'nı bize armağan etti. Bugün bu bayram, çocuk bayramı olarak kutlanıyor. Vatanımızı düşmandan kurtaran Atatürk, Türk çocuklarından vatansever olmalarını ister. Vatanın bir karış toprağını bile canları pahasına da olsa kimseye vermemesini, gerektiğinde seve seve canlarını vermelerini ister. İyi birer yönetici olarak yurdumuzun yücelmesine ve kalkınmasına yardımcı olmalarını ister.

Çocuklara önem veren milletler, Ekim ayının ilk Pazartesi gününü "Dünya Çocuk Günü" olarak kabul etmişlerdir. Bu günde çocukların iyi yetişmeleri ve korunmaları üzerinde durulur. Kimsesiz çocuklara yardımlar yapılır. Çocukların iyi birer insan olarak yetiştirilmelerine uğraşılır. Irk, dil, din farkı gözetilmeden bu yardım yapılmalıdır.
 
                        
                             
 

 

 

*************************************************************

DERS ÇALIŞMAYI İSTEMEK DEĞİL, İSTEMEMEK DAHA DOĞALDIR …

Yrd.Doç.Dr. Oktay AYDIN

oktayaydn@hotmail.com

 

Okula devam eden bir çocuk için en çok dile getirilen şikayetlerden birisi, “Bu çocuk ders çalışmıyor…” şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Öğretmenler ve anne-babalara sorulacak olsa, belki de en çok dile getirilecek sorunlardan birisi ders çalışmama sorunudur. Bir çok öğrencinin yaşadığı ders çalışmama sorunu karşısında da, biz yetişkinler telaşlanır ve çocuğun iyiliği adına (!) ona her tür baskıyı yaparak bu alışkanlığın yerleşmesine çalışırız. Onu karşımıza alır ve yüksek bir ses tonuyla, “Evladım, yediğin önünde, yemediğin arkanda, sana iş yap diyen yok, para kazan diyen yok. Sadece ve sadece ders çalışmanı istiyoruz çocuğum. Çok şey mi istiyoruz? Biz senin kötülüğünü mü istiyoruz?” gibi coşku dolu sözler sarfederek ikna etmeye çalışıyoruz. Bu arada “Biz senin kötülüğünü mü istiyoruz?” gibi bir ifadenin de aslında konuyla hiçbir ilgisi olmadığını, tamamen ego dili olduğunu söylemiş olalım ve iletişimde bu ego diliyle nasıl başımızın belaya girdiğini de bir başka yazıya bırakalım.

 

Konumuza geri dönersek, aslolan şudur ki, bir çoğumuz, oldukça zorlayıcı bu sorunu, gerçek boyutlarıyla anlamaya çalışıp da gerçekçi bir çözüme kavuşturmak yerine, kestirme çözümler arayıp işi iyice içinden çıkılmaz hale getiririz.

 

O halde ders çalışmama sorunu nedir ve nasıl çözülür? Sorunun çözümü üzerine düşünmeden önce gerçekten ne olduğunu ve nereden kaynaklandığını anlamaya çalışalım.

 

Ders çalışma konusu, çocuğumuz ya da öğrencimiz söz konusu olduğunda kahramanca mücadele ettiğimiz bir sorun olmakla birlikte, kendi çocukluğumuzdan itibaren aslında bizlerin de çoğu zaman yaşadığı bir sorun olmuştur. Sanki biz kendi çocukluğumuzdan itibaren, eve gelir gelmez dersin başına oturmuş, aralıksız ders çalışmış, her gün iki saatin altına düşmemiş, bunu haftanın her günü yapmış ve üstelik bundan müthiş zevk almışız da, böylesine kolayca bir şeyi çocuklardan beklememiz de son derece doğalmış gibi davranırız.

 

Açıkçası, bence, ders çalışma hiç de zevkli bir uğraş değildir. Bu nedenle de, bir çocuğun ders çalışmayı istemesi değil, istememesi daha doğaldır. Böyle bir söylem karşısında, zaman zaman “İyi ama, öğrenmek zevkli değil midir?” diye soruluyor. Öğrenme elbette zevkli bir uğraştır. Ancak öğrenme ile ders çalışma aynı şey değildir. Her ikisinin örtüştüğü durumlar olsa da bu, genellenebilir bir şey değildir. Öğrenme, özünde merak duygusuna dayanır ve içten gelen bir yönelimi ifade eder. Eğer, öğrenilecek şeyi ve öğrenme koşullarını siz belirliyorsanız, bundan keyif almanız da doğal ve beklenen bir durum olacaktır. Ancak, öğrenme içten gelen bir eylem olsa da, ders çalışma dıştan kişiye doğru yönelen bir beklentidir. Ve hiç kimse dışarıdan kendisine yönelen bir beklentiyi her zaman keyifle karşılamak zorunda değildir. Üstelik de, bu yıllar boyu süren ve sürekliliği olan bir zorlamadır.

 

Bir çok öğrenciyle yaptığımız görüşmede, ders çalışmanın zevksiz olduğu ifadesiyle karşılaşıyoruz. Ancak ilginç olan şey şu ki, “Peki, ders çalışmak gerekli midir?” diye sorduğumuzda, “Evet, gereklidir.” cevabı da alıyoruz. İşte, konunun kritik noktalarından birisi de buradadır. O halde, ders çalışma ile ilgili algı iki kavram etrafında yoğunlaşmaktadır. “Ders çalışmak zevksiz ama gerekli…”

 

Bu ilginç ve kendi içinde paradoksal bir durumdur. Asıl çözülmesi gereken yer de buradadır aslında. Bir cümleyle ifade edilmiş olsa da, çözümü o kadar kolay değildir. Sorunun analizini yaptığınızda karşınıza çıkan gerçek şudur: “Ders çalışmak zevksiz” diyen yanımız duygusal alanımızdır, “Ders çalışmak gereklidir” diyen yanımız ise akıl alanımızdır. Ve sorun aslında akıl odaklı değil, duygu odaklı bir sorundur. O halde, ikna edilmesi gereken yer de aklımız değil, duygularımızdır.

 

Bilmek, davranışlarımızı ve alışkanlıklarımızı değiştirmek için kesinlikle yeterli değildir. Gerçek olan şudur ki, hepimiz bir çok şeyi biliriz ama bu bildiklerimizi davranışlarımıza dönüştüremeyiz. Örneğin, sağlığımız için günde 30-40 dakika yürümemiz gerektiğini hepimiz biliriz, ancak büyük çoğunluğumuz bunu yapmayız. Neden yapmadığımız sorulduğunda da, bir sürü gerekçe ileri süreriz ki, çoğuna kendimiz de aslında inanmayız. Kitap okumanın yararları üzerine konferanslar verir, ortalığı nasihate boğarız ama evimizde kütüphanemiz yoktur. Kaldı ki, Türkiye ortalamalarına bakıldığında, kitap okumayı hiç sevmediğimizi de hemen görürüz. Sigara içmemek gerektiğini kabul ederiz ama sigaraları peşpeşe yakmayı ihmal etmeyiz. Demek ki, başkası üzerinden (özellikle de çocuklar üzerinden) ahkam kesmeyi ve bir bilen olmayı çok severiz ama kendimize gelince doğruları yapmamak için köşe bucak kaçarız. Sözün özü, başkasından bir şey istemek kolaydır ama kendimizden istemek zordur.

 

Sorunun çok önemli bir başka boyutu daha var… Biz çocuğa doğrudan ya da dolaylı olarak, “Evlat, ders çalış, yirmi sene sonra adam ol.”, “Evlat, ders çalış, beş sene sonra SBS’yi kazan.”, “Evlat, ders çalış, bir sene sonra sınıfı geç.” diyoruz. Bir başka ifadeyle, “Çalış, çalış, çalış… Çok ötelerde bir yerde duran ve seni bekleyen ödülünü al.” diyoruz ki, bu ödülü alıp alamayacağı da belli değil. Çocuğun bu uzun vadeli ve belirsiz ödüle karşın içinden geçirdiği ikinci seçeneği de şöyledir: “Çalışma, git internete gir.”, “Çalışma, git arkadaşınla gez.”, “Çalışma, yan odada oyuncaklarınla oyna.” vb.

 

Çocuk sizce bu iki seçenekten hangisini seçmeye eğilimlidir? Bu seçimi yapacak olan şey beynimizdir. Ve beynimiz dış dünyaya “haz odaklı” tepkiler vermeyi sevdiğinden, bu iki seçenek arasından, kendi doğasına uygun olanı tercih edecek ve burnunun dibindeki haz verici seçeneğe yönelecektir. İşte, tam da bu aşamada, çocuk, haz verici olan eyleme yönelirken, beyninin diğer bir bölgesiyle (prefrontal lob) ya bu hazzı ertelemeyi başaracak ya da başaramayacaktır. Uzun süre ders çalışamayan çocukların temel sorunu, büyük ölçüde bu hazzı ertelemedeki zorluklarından kaynaklanmaktadır.

 

Ders çalışma sorununun alt yapısında yer alan bir başka önemli ve çarpıcı sorun da motivasyonla ilgilidir. Ders çalışma sorununu tüm boyutlarıyla ele almadıkça çözümünü sağlamak da çok zor olacaktır. Bu nedenle, bu sorunun motivasyonel kaynaklarını ve gerçekçi çözüm ipuçlarını sonraki yazılarımızda ele alacağız.

 

Sonuç olarak, çocukların geleceği adına kaygılar taşımamız doğaldır ama bu kaygıların tamamen çocuk adına olduğunu söylemek zordur. Biz yetişkenlerin kaygısı biraz da, ebeveynlik egosu, öğretmenlik egosu ve kurumsal egolarla karışmaktadır. Çocuklar adeta bir makine düzeniyle ders çalışacak, sınavlar kazanacak, dereceler yapacak ve bizler de onlar için iyi şeyler düşündüğümüze kendimizi inandırarak narsistik egolarımızı besleyeceğiz.

 

Öyle görünüyor ki, bu “pazarlama eğitimi”, hepimizin gözünü boyamaya devam edecek ve bizler de çocuklarımız üstünden ego tatmini yapmaya ve hırslarımızı tatmin etmeye devam edeceğiz.

Not : Bu yazı Türk Eğitim Rehberi'nde yayınlanmıştır.

     *       *     *     *     *     *    *     *    *      *     *    *     *    *   *   *   *   *

 

 

10 KASIM

1881 - 193∞

Saygı ve özlemle anıyoruz ...

 

‎" İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal ... İkinci Mustafa Kemal, ki O'nu "ben" kelimesiyle ifade edemem; O ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz! Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal O'dur! "

 

 

 

 

KURBAN BAYRAMI

 

 

 

Tüm öğrencilerimin ve velilerimin Kurban Bayramı'nı içten dileklerimle kutlar, sağlık ve esenlikler dilerim ...

 

 

 

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

 

 

 

 

Sevgili Öğrencilerim 

ve 

Değerli Velilerim

 

 

" Cumhuriyetimizin kurulmasında ve yaşatılmasında emeği olan, başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'mızın 88. yılını en içten duygularımla kutluyorum ...

 

Metin DERVİŞOĞLU

Sınıf Öğretmeni

 

 

 

 

4/C Sınıfı Veli Eğitimi 1

Değerli Velilerim, yarın (27.10.2011) saat 14.30'da sınıfımızda, "9/11 yaş grubu çocukların Psikolojik Düzeyleri ve Yaklaşımlar" konusunda sunum yapacağım. Tüm velilerimin katılımını önemle rica ederim ...

 

 *  *  *  *  *  

 

ABDURRAHMANGAZİ İLKÖĞRETİM OKULU OKUL AİLE BİRLİĞİ 

2011-2012 GENEL KURULU

 

Okulumuz 2011-2012 Eğitim Öğretim Yılı, Okul Aile Birliği Genel Kurulu, yarın (25 Ekim 2011) saat 13.15'te okulumuz çok amaçlı salonında yapılacaktır. Tüm velilerimizin katılımını önemle rica ederim ...

 Metin DERVİŞOĞLU

   Sınıf Öğretmeni

 

*  *  *  *  * 

 

 

 

Okul Öğrenci Meclis Başkanlığı Seçimleri Yapıldı ...

 

 

 

18 Ekim 2011 Salı günü okulumuzda yapılan Öğrenci Meclis Başkanlığı seçimlerine 6 öğrenci aday olmuştur. Seçim sonuçlarına göre :

 

Başkan Adayları;

 

Mustafa KISA (7/C) : 38

Sena YILDIZ (8/A) : 212

Fahrettin ZIRHOĞLU (8/C) : 241

 

Başkan Yardımcısı Adayları;

 

M.Taha COŞKUN (5-A) : 137

İlayda KESKİN (5/D) : 247

Nurefşan KÖKSAL (5/B) : 90

 

Yapılan oylamalar sonucunda Okul Öğrenci Meclisi Başkanlığı'na 8/C Sınıfından Fahrettin ZIRHLIOĞLU, yardımcılığına da 5/D Sınıfından  İlayda KESKİN seçilmişlerdir. Kutlar, başarılar dileriz.

 

 

 

*  *  *  *  *

1.Dönem 1.  Veli Toplantısı

Değerli Velilerim,

2011/2012 Eğitim Öğretim yılı, 4/C Sınıfı 1. Dönem Veli toplantısı 29 Eylül 2011 Perşembe günü saat 14.40'ta 4/C Sınıfında gerçekleştirilecektir. Tüm velilerimin katılımını önemle rica ederim.

 

Metin DERVİŞOĞLU

Sınıf Öğretmeni

                                       

 

*  *  *  *  *

 

 

 

2011-2012 Eğitim ve Öğretim yılı tüm öğretmenlerimize, sevgili öğrencilerimize ve değerli velilerimize hayırlı, başarılı ve uğurlu bir eğitim yılı olmasını dileriz ...

 

 Sınıf Öğretmeni 

*  *  *  *  *

 2011-2012  EĞİTİM ÖĞRETİM YILI  4/C

SINIFI   İHTİYAÇ LİSTESİ

                       *48 sayfalık çizgili, küçük boy defter( Ödev yazmak için kullanılacak)

                       *Yapıştırıcı (prit), küt burunlu küçük boy makas

 

TÜRKÇE:                     * 60 Yapraklı, çizgili, büyük boy defter

                                     * Yazım kılavuzu, sözlük, atasözü ve deyimler sözlüğü

                                     * Yeşil renkli, 20'li, sunum dosyası

  

 

 FEN ve TEKNOLOJİ:  * 40 Yapraklı, kareli, büyük boy defter

                                       * Mavi renkli 20'li, sunum dosyası

 

  

SOSYAL BİLGİLER:    * 40 yapraklı, çizgili, büyük boy defter

                                      * Kırmızı renkli, 20'li, sunum dosyası

  

 

MATEMATİK:               * 80  Yapraklı, büyük boy kareli defter

                                      * Cetvel (30 cm ), iletki, gönye, pergel

                                      * Sarı renkli, 20'li, sunum dosyası

 

NOT:  Alınacak araç gereçlerin dikkat dağıtmayacak ve diğer öğrencileri özendirmeyecek şekilde seçilmesini öneririm.

              Teneke ( metal ) kalem kutusu kullanılmayacaktır.

              Derslere girecek olan branş öğretmenlerinin ihtiyaç listeleri daha sonra belirtilecektir. 

                                                                                 Sınıf Öğretmeni

 

 

 

 

İlköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 16 milyon öğrenci karne alarak tatile girdi.

 

3 Ay Sürecek Yaz Tatili Başladı ...

 

Öğrenciler, 180 iş günü ve yaklaşık 8 ay süren eğitim-öğretim yılı maratonunun yorgunluğunu 3 ay sürecek yaz tatilinde atacak.

2010-2011 eğitim-öğretim yılı 20 Eylül 2010'da başlamış, öğrenciler 28 Ocak-14Şubat 2011 tarihleri arasında yarıyıl tatili yapmıştı.

İlköğretim ve lise son sınıf öğrencileri mezun olmanın yanı sıra, yaz tatilinde her yıl olduğu gibi sınava girme, sınav sonucu öğrenme, tercih yapma ve kayıt heyecanı yaşayacak.

Lise son sınıf öğrencilerinin bazıları, 2010-2011 eğitim-öğretim yılının sona erdiğinin ertesi günü ve pazar günü ile sonraki hafta sonu, Lisans Yerleştirme Sınavları'na katılacak.

                     3/C Sınıfı 2010-2011 Eğitim Öğretim Yılı Karne Heyecanı ...

 

İlköğretim öğrencilerinden 7. sınıflar 5 Haziran'da, 8. sınıflar ise 4 Haziran'da Seviye Belirleme Sınavları'na (SBS) katılmıştı. İlköğretim 8. sınıfların katıldığı SBS sonuçları 7 Temmuz'da, ilköğretim 7. sınıfların sınav sonuçları ise 5 Ağustos'ta açıklanacak.

2011-2012 eğitim-öğretim yılı, 19 Eylül 2011 Pazartesi günü başlayacak. Okula yeni başlayacak anaokulu ve ilköğretim birinci sınıf öğrencileri 12-16 Eylül'de 'Uyum Programı'na alınacak.

 


TÜM ÖĞRENCİ VE VELİLERİMİZİN YAZ TATİLİNİ GÖNÜLLERİNCE GEÇMESİNİ DİLERİM ...

Sevgilerimle,

 

Metin DERVİŞOĞLU

Sınıf Öğretmeni

 

 

 

 

ABDURRAHMANGAZİ İLKÖĞRETİM OKULU YAZ PİKNİĞİ

KURNAKÖY PİKNİK ALANI

07 Haziran 2011

 

 

Değerli Velilerim ve Sevgili Öğrencilerim,

 

Geçen bir yılın yorgunluğunu üzerimizden atmak, dönemi güzel kapatmak amacıyla, 07 Haziran 2011 Salı günü, 09.00 - 16.00 saatleri arasında Tüm okulca Kurnaköy Piknik Alanı'na gidilecektir.

Piknik Gezisine tüm veli ve öğrencilerimiz davetlidir . Piknik Gezisi Bedeli kişi başı 10 TL'dir. Piknikte çeşitli oyunlar ve yarışmalar yapılacaktır.  Yaza güzel bir başlangıç yapmak isteyen herkesi bekliyoruz ...

 

 

 

 

Değerli Velilerim, Anneler Günü'nüzü İçtenlikle Kutluyorum ...

Metin DERVİŞOĞLU

 

 

 

 

 

Geleneksel Okul Kermesimiz 13 Mayıs 2011 Cuma Günü Yapılacaktır ...

 

 

Okulumuz Geleneksel Kermesi, 13 Mayıs Cuma günü, okul bahçesinde gerçekleştirilecektir. Tüm velilerimizin kermese katkı ve katılımlarını bekliyoruz ... 

 

 

 

ANNEM    

Annem benim,

Herşeyim,

Annem benim,

Biricik meleğim.

 

Annem en iyi melektir,

Hep yanımdadır,

Hastalanınca da başımdadır,

Hayatımın parçasıdır.

 

Annem, o kadar güzelsin ki,

Melekler senin yanında hiç,

Günümün ışığı,

Kalbimin parçasısın.

 

 SEVGİ AKBAL ÇOTUK ' A VE TÜM ANNELERE ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

       BESTE ÇOTUK  3/C 742

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret138338
Hava Durumu
Saat
Öğretmen Akademisi Vakfı

Öğretmenler Üretiyor