• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sosyologist

Okulumuz

 
 
 
PENDİK  ABDURRAHMANGAZİ İLKÖĞRETİM OKULU


ABDURRAHMAN GAZİ KİMDİR?

Osmanlı Devletinin kuruluşunda büyük hizmetleri geçen mücahid kumandan, fethi dillere destan olan Aydos Kalesinin fatihi. Doğum tarihi ve yeri bilinmemektedir. Ertuğrul Gazi zamanında başlayan devlet hizmetini Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi devirlerinde de devam ettirdi. Osman Gazi ve Orhan Gazinin gözü pek kumandanlarından ve silah arkadaşlarındandı.


Abdurrahman Gazi ve diğer mücahid gaziler, sonradan üç kıt'a ve yedi iklime hükmeden Osmanlı Devletinin kuruluşunda en önemli rolü oynadılar. Akça Koca, Samsa Çavuş ve Konur Alp, Akyazı, İznik ve İzmit ile meşgul olurken, Abdurrahman Gazi de İstanbul tarafındaki hisarlara akınlar düzenledi. Bursa fethedilinceye kadar, Bizans sınırında uç beyi olarak hizmetlerde bulundu.


            1328 senesinde Orhan Gazi, Abdurrahman Gazi ile Konur Alp'i Aydos Kalesinin fethi ile görevlendirdi. Bu kalenin istihkamları çok sağlam olduğundan, kalenin fethi uzadı. Bu arada kale tekfurunun kızının gördüğü rüyadan sonra yazdığı mektup üzerine yapılan hareket neticesinde kale fethedildi. Orhan Gazi kale tekfurunun Müslüman olan kızını Abdurrahman Gazi ile evlendirdi. Abdurrahman Gazi bundan sonra İznik üzerine akınlarda bulundu.


            Tarihe altın harflerle geçen bir çok kale fethine ve meydan muharebelerine iştirak eden Abdurrahman Gazi, 1329 senesinde vefat etti. Kabrinin Eskişehir yakınında kendi adı ile anılan köyde olduğu rivayet edilmektedir.


OKULUMUZUN TARİHÇESİ

 
 
Okulumuz 1962 yılında Taşlıbayır İlkokulu adıyla öğretime açılmıştır. İsmini Taşlıbayır mevkiinden almıştır. Daha sonra 1965 yılında; Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş döneminde yararlılık göstermiş komutanlarımızdan olan Abdurrahman Gazi’nin adı okula verilmiştir. Okulun adı Abdurrahmangazi İlkokulu olmuştur.
 
 
1973–1974 öğretim yılında, bölgede başka okul olmadığından sabahları ilkokul, öğlenden sonraları ortaokul olarak eğitim vermiştir.1980–1981 yılında okulun ismi Abdurrahmangazi İlköğretim Okulu olarak değiştirilmiştir.

 

 

Öğrenci sayısı okulun ilk yıllarında genel olarak 1000 ‘in üzerinde seyretmiştir. Sonraları yakın çevrelerde Orhan Sinan Hamzaoğlu İlköğretim Okulu, Ahmet Kutsi Tecer İlköretim Okulu, Tevfik İleri İlköğretim Okulu’nun açılmasıyla okulumuzun öğrenci sayısı azalmıştır. Yaklaşık on yıldır 600–620 arasında seyretmektedir.

 

 

2003–2004 Öğretim yılında okulumuz depreme dayanıksız raporuna dayanılarak eski binası yıkılmış yerine bugünkü 24 derslikli okul binası yapılmıştır. Yeni binada Haziran 2006 ‘da, eğitim ve öğretime başlayan okulumuz Engelli Öğrencilere Yönelik Tutunma Trabzanları, Kat Asansörü, 24 derslik, 2 Fen Laboratuarı, Bilgisayar Laboratuarı, Kütüphane, Müzik Odası, Çok Amaçlı Salon, , İki derslikli Anasınıfları ile tam gün ve etütlü olarak eğitim ve öğretime devam etmektedir. Okulumuzda 1 Müdür, 2 Müdür Yardımcısı, 15 Sınıf Öğretmeni, 17 Branş Öğretmeni, 4 Anasınıfı Öğretmeni,  4 Sözleşmeli Yardımcı Hizmetli bulunmaktadır.

 

OKULUN YERİ: Bahçelievler Mah.Barış Sk. No:14 Pendik/İSTANBUL


PAFTA NO             : 98

ADA NO                 : 1619

PARSEL NO           : 51

YÜZ ÖLÇÜM           : 6717 M

KÜTÜK SAYFA NO : 636

 

Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret147721
Hava Durumu
Saat
Öğretmen Akademisi Vakfı

Öğretmenler Üretiyor